HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Janča  /  Cesta kolem světa - částečně splněný sen  / 2. Nový Zéland

2. Nový Zéland

Nový Zéland

Vytvořeno: 12.12.2014
Autor: Janča


A teď již zmiňovaný pracovní Nový Zéland. Nový Zéland se dělí na Severní a Jižní ostrov. Jelikož jsem měla práci domluvenou na Jižním ostrově a přistávala na tom Severním, přesněji řečeno v Aucklandu, na ten Jižní jsem podnikla kratší poznávací cestu napříč Severním ostrovem. Severní ostrov je znám pro četnost sopek a termální aktivitu. Mezi navštívená místa patřil Auckland, Hamilton, kde je známý Hobitton a kde se natáčel film Pán prstenů nebo Hobit. Dále pak Rotorua s termálními prameny a gejzíry snad na každém kroku. Taupo s krásně modrým jezerem a ještě modřejšími vodopády. Tongariro národní park se třemi aktivními sopkami – největší z nich se jmenuje Mt. Ruapehu. Poté následoval Napier a hlavní město Wellington. Mezi lidmi, se kterými jsem se tu setkávala, panuje rivalita mezi hlavním městem Wellingtonem a Aucklandem. Mnozí považují Wellington za krásnější město, mě osobně ale více učaroval Auckland se svojí architekturou moderního města, vyhlídkovou věží Sky tower, vysokou 328 m. nebo i bezpečností po setmění. Zatímco chození v centru Wellingtonu po setmění nebyla zrovna bezpečná zábava pro samotnou cestovatelku.

Mezi Severním a Jižním ostrovem pravidělně jezdí trajektová doprava, která se za příznivého počasí může změnit v příjemnou vyhlídkovou plavbu. Já bohužel takové štěstí neměla. Místo toho jsem měla mořskou nemoc, jelikož nás bičovaly vlny a já celé 3 hodiny cesty strávila venku v zimě na horní palubě. Příjemnou podívanou ale bylo hejno kosatek dravých, které nás vyprovázelo z přístavu ve Wellingtonu.

Na Jižním ostrově jsem zamířila do města Motueka, které leží na severu a kde jsem také měla domluvenou práci v místním jablečném sadu. Je to velice oblíbená destinace Čechů, směřující na Nový Zéland za prací v sadu. V místním supermarketu jsem si připadala jako v Čechách a né na Zélandu. Všude byla slyšet jenom čeština. Ale o práci zde hovořit nebudu. Po 3 měsících strávených v Motuece jsem vyrazila opět na cesty. Jižní ostrov je krásný a divoký, plný vysokých horských masivů, fjordů i krásných pláží. Nejkrásnějším městem pro mne byl Queenstown, kde můžete vystoupat na vrchol nad městem, odkud je nádherný výhled na celé okolí. Z Queenstownu můžete podniknout i denní výlety třeba na Milford Sound, což je populární fjord, který ze všech letáků láká krásnými výhledy. Bohužel Vám nikde nanapíšou, že zde prší 360 dní v roce a tudíž šance na slunný den je malá. Takže naše výhledy nic moc. Mlha, déšť a pořádné, až dvoumetrové vlny. Mezi další navštívená místa patří Wanaka, ledovec Franz Josef, který rok od roku ubývá. Lake Tekapo, Bleinheim, Abel Tasman národní park s krásnými exotickými plážemi nebo Arthurs Pass národní park a také Christchurch. Toto město bylo v únoru roku 2011 téměr srovnáno se zemí silným zemětřesením a je to vidět na každém kroku. Pořád se všude opravuje, ale zbořené historické kostely jen tak opravit nepůjdou. V centru se život nezastavil, prodejny, banky a instituce stále fungují, ale jsou nastěhované dočasně do kontejnerů a i patřičně ozdobeny a namalovány. Je škoda, že jsem Christchurch nepoznala dříve. Jsem si jistá, že to bylo nádherné historické město.

A hodnocení Zélandu? Lidé jsou zde příjemní a milí. I když jsem se při svých cestách na kole do práce setkávala s ignoranty. Na Zélandu mají všichni auta a jediní, kdo jezdí na kolech jsou právě mladí lidé na working holiday :-) A co jsem se dozvěděla od místních, cyklisty nemají moc v oblibě, s čímž jsem se setkala i na vlastní kůži. Angličtinu dokázali zkomolit natolik, že prvních pár týdnů jsem byla jako Alenka v říši divů... a to o sobě mohu říci, že anglický jazyk ovládám na velmi dobré úrovni. Ale za pár týdnů si na jejich přízvuk zvyknete a pak už to není problém. Podnebí je tam příjemné, příroda krásná, ale možná tím, že jsem již navštívila téměr celé USA, Island a další země, Nový Zéland mi neukázal nic, co bych už dříve neviděla jinde. A další mínus je přístupnost do národních parků. V porovnání s USA, je pro ty, co cestují bez auta, téměř nulová. Za sebe dávám přesto 2.

Vytvořil: Janča   Zobrazeno: 431x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů