HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  Janča  /  Cesta kolem světa - částečně splněný sen  / 5. Vietnam

5. Vietnam

Vietnam

Vytvořeno: 12.12.2014
Autor: Janča


Vietnam jsem procestovala z jihu na sever během asi 14 dní. Ač se to nezdá, Vietnam je obrovská země s ještě větším počtem obyvatel, přesahujícím 90 mil. Všude je přelidněno a kolikrát ani nepoznáte, že končí jedna vesnice a začíná další. O počtu skútrů ani nemluvím, těch musí být víc než tamních obyvatel. Doprava se takřka neřídí žádnými předpisy, červená je jenom další barva na semaforu. Předjíždení do zatáček a podobné kousky mě občas doháněli do stavu, bát se kamkoliv jet nebo jít. Na přejití silnice asi nejspíš potřebujete vysokou školu, protože Vám nikdo nezastaví. Musíte prostě potlačit pud sebezáchovy a vejít. A doufat, že se Vám všechny ty motorky, taxíky a ostatní transit vyhnou. Tudíž přejít sama ulici byl pro mě nepřekonatelný úkol. Naštěstí jsem k tomu měla dobrého pomocníka :-).

Největším a nejlidnatějším městem je Ho Chi Minh, původně Saigon, ležící na jihu země. Od tud můžete podnikat výlety například k deltě řeky Mekong a navštívit místní plovoucí trhy. Dalšími mnou navštívenými místy byly pak města směrem na sever - Hoi An, Nha Trang nebo hlavní město Hanoi na úplném severu země. Hoi An na mě působil asi nejpříjemněji. Útulné, malebné městečko, plné turistů a malých obchůdků a na Vietnam i poměrně čisté. Když už zmiňuji čistotu, Vietnam je plný odpadků. Podél silnic, ve městech, všude tuny a tuny odpadků, jako by snad ani neměli popeláře J Bohužel i místa, jako památky UNESCO jsou plná odpadků....přírodní skvost Halong Bay na severu, opět září z katalogů krásou, ale opak je pravdou. Voda kalná a plná odpadků, že by se člověk bál smočit si tam palec.

Cestování po Vietnamu není také žádný med. Sedmnáctihodinová cesta vlakem, kde lůžko bylo sice celkem pohodlné, avšak byly zde pouze turecké záchody. To se nedá moc považovat za komfort, ovšem cena téměř komfortu odpovídala . Nebo třináctihodinová cesta autobusem bez toalety a téměř bez zastávek nepotěší někoho, kdo má zrovna problémy se zažíváním. A že Vietnam nekypí zrovna čistotou a hygienou ani zmiňovat snad již nemusím. Voda je závadná všude, i když půjdete do restaurace. I balená voda neznamená čistá a nezávadná. Jídlo sice není nijak drahé, ale řekněme si to na rovinu...kdo se střevními potížemi má chuť přemýšlet o jídle? Když všechno, co sní, jde za chvíli ven? :-) Časem si tělo ale zvykne, takže po mé 3 týdenní návštěvě Vietnamu jsem před odletem měla zažívání zase jako dříve.

A hodnocení? Vzhledem k neustálému provozu, ke strachu přecházet silnice, k zápachu z asi milionu motorek v ulicích, zuboženým psům a kočkám v ulicích, které mimochodem vietnamci také jedí, k nulové hygieně a odpadkům, Vietnam nehodnotím příliš positivně a dávám 4-. I když příroda je krásná, tady je vidět, jak lidé dokáží všechnno změnit a ovlivnit, pokud se o ní dobře nestarají. Jedna positivní věc se ale najde a to jsou vietnamské polévky. Jejich Pho Bo je výborná, ostrá, hovězí, nudlová polévka s bambusovými výhonky, kterou jsem si velice oblíbila a byla častým artiklem na mém jídelníčku :-).

Vytvořil: Janča   Zobrazeno: 552x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů