HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Balkán 2010  / Cesta do Budapešti

Cesta do Budapešti

Maďarsko

Vytvořeno: 13.06.2010
Autor: JanPodany


Tak je neděle ráno a my vyrážíme na Balkánskou misi. Z Prahy to valíme autem Hyundai Getz po D1 na Brno. Dálnice je naštěstí prázdná, tak kilometry samy naskakují. Ve voze panuje dobrá nálada. Sem tam je snížená rychlost kvůli opravám, ale provoz je tak klidný, že to nevadí.

Rozhodli jsme se, že prověříme "Šéfa" Zdeňka P. a navštívíme restauraci U Tlustých v Lednici, kde zmíněný Z. P. dal hvězdičku. Po dvojím obkroužení malého městečka Lednice jsme restauraci našli. Bohužel. Očekávaný gastronomický zážitek se nekonal. Jídlo bez chuti a interiér byl potemnělý. Zaplatili jsme a vrátili se na D2, která nás vedla z republiky pryč.

Po dálnici to utíkalo, a tak jsme cobydup překročili hranici se Slovenskem. Jelikož oba státy jsou v EU, k tomu ještě v Schengenu, byl průjezd hranicí hladký. Za pár chvil nás přivítala Bratislava, hlavní město Slovenska, se svou právě skončenou předvolební kampaní.

Inu, dle výsledků voleb u nás a na Slovensku lze pořád usuzovat na to, že jsme měli dlouhou společnou historii.

Za Bratislavou opouštíme dálnici a po okreskách se kodrcáme přes Žitný ostrov. Všude při silnici prodávají melouny, zde však dvojjazyčně. I jména měst jsou psaná slovensky a maďarsky.

Za křížovkářskou obcí u Komárna na tři (luštitelé vědí, že mám na mysli Ižu) jsme poprvé brali benzín od výjezdu z Prahy. To však už je před námi město na Dunaji Štúrovo. Po mostě překonáváme Dunaj a slovensko-maďarskou hranici a jsme v Ostřihomi.

Ostřihom je městečko u Dunaje a na pahorku se rozkládá hrad s dominantní bazilikou. Vnitřek chrámu je impozantní a chladivá atmosféra uvnitř je osvěžující. S Pavlem jsme se po točitých schodech vydrápali i do kupole, abychom se pořádně rozhlédli.

Z Ostřihomi už jsme přímo pokračovali do Budapešti, třebaže ukazatele a všechny další slova pro nás byly téměř nečitelnými. Budapešť, hlavní město Maďarska, nás přivítala odpolední špičkou a není větší "potěšení" pro řidiče, než přijet do cizího města po rušné šestiproudovce a hledat hotel.

Naštěstí se nám to poměrně bez problému poštěstilo a my zaparkovali před hotelem, který má 4 hvězdičky. Však si to za ten den zasloužíme.

Večer vyrážíme do centra na večeři. Veze nás tam sovětské metro, na které jsme zvyklí z Prahy. Večeři zvládáme v maďarštině a od servírky se učíme potřebná slovíčka a i celé fráze.

Po večeři vyrážíme na nábřeží Dunaje, kde je krásně nasvícený řetězový most, hrad  a koneckonců i parlament. A už jen lákavá postel.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 753x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku