HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Balkán 2010  / Dajti ekspres

Dajti ekspres

Albánie

Vytvořeno: 26.06.2010
Autor: JanPodany


Co dělat v Tiraně v sobotu? Nejdříve dojít na poštu s napsanými pohledy a pak vyrazit za město. Auto jsem měl dobře zaparkované, tak nezbylo nic jiného než vyrazit tiranskou MHD. Tu zajišťují pouze autobusy.

Dřív než nasedneme do autobusu číslo 7, který nás odveze na okraj Tirany, seznamuje se Zdenča s drobotinou Albánie. Malinkatý človíček, který na vás upíná svá velká kukadla, je roztomilý. Ne už tak jeho matka, která cítí příležitost a nutí potomka žebrat. Útlocitná Zdenča se smiluje a sundavá ze zad svůj tlumok. Drahnou chvíli v něm štrachá a pak s úsměvem vytahuje českou Tatranku a obdarovává malého. Matka procedí něco albánsky, zřejmě ve smyslu: "To snad ani nemuselo být." a odchází.

To už startuje náš autobus, do kterého usedáme. Autobus se velmi rychle zaplní cestujícími. Vozem prochází průvodčí a za 30 leků si kupujeme lístek. Na konečné by nás měl čekat mikrobus, který odveze zákazníky k Dajti ekspresu. Leč nečeká a my těch pár stovek metrů odhodlaně ujdeme pěšky.

Dajti je předměstí Tirany a taky poměrně vysoké pohoří, v kterém se rozkládá stejnojmenný přírodní park. Dajti ekspres je lanovka, která cestující dopraví na mezivrchol. Na samotný vrchol zahalený do mraků, které trhá na cáry pár vysílačů, už musí člověk po svých.

Jízda lanovkou je příjemná, krásně to kodrcá přes sloupy. Zřejmě je to proto, že lanovka je stará pouze pět let.

Na horní stanici lanovky se nachází panoramatický hotel, ale my toužíme po procházce na čerstvém horském vzduchu. Odchytává nás řidič mikrobusu, který nám doporučuje návštěvu horské restaurace, která vznikla přestavbou Dajti pevnosti. Ptám se ho, zda je možné platit kreditkou, on souhlasí, a tak o místě dnešního oběda je rozhodnuto. Ještě dodá, že nás tam odveze, ale to odmítáme. Tak nás čeká celkem pěkná procházka po vrstevnici.

Zřejmě tento přírodní park za socialismu byl oázou klidu mocných komunistických papalášů, neboť sem tam jsou vidět luxusní domy a u nich bunkry.

Restaurace z venku vypadá luxusně, až se mi kreditka strachem kroutí, zda náš oběd dokáže pokrýt. Hned za vchodem je kaskáda vodních nádrží, ve kterých se prohánějí nádherní pstruzi. Personál je milý a umí anglicky. Usadí nás k pěkně prostřené tabuli a už si můžeme poroučet, co hrdlo ráčí.

K mému údivu, a že to není první albánský údiv, jsou ceny mírné a odpovídají tiranské realitě. Zdenča stylově volí místního pstruha se zeleninou, Tonča rizoto s dary moře, Pavel si dává vývar a já krémovou houbovou polévku na rozjezd. Jak se ukáže krémová nemá význam jako u nás, ale jedná se o smetanovou polévku. Jako druhý chod si Pavel vybral mix vnitřností s hranolky a já králíka z lesa, zřejmě zajíce. Maso bylo šťavnaté a přelité výborným sosem. K tomu všemu se nám lahodně hodilo bílé víno z Itálie, neboť dle vyjádření číšníka albánská vína nejsou dobrá.

Jako sladká tečka posloužily zmrzliny a pro dámy ještě nezbytná kávička.

Moje odhodlání platit kreditkou se nesetkalo s nadšením, ale má neoblomnost způsobila, že se seběhli všichni číšníci a přinesli onu tajemnou a zvláštní krabičku, které my říkáme platební terminál. Suma za oběd činila 8500 leků. Instruoval jsem číšníka, jak zacházet s čipovou kartou a nakonec se spojení podařilo navázat. Číšník před mými zraky klepal do terminálu částku, mírně jsem ho upozornil, ať přidá ještě jednu nulu, neboť 850 leků za oběd pro čtyři mi přišlo vážně málo.

Číšník byl rád, že to naklepal a odeslal. Po chvilce to začalo v tajemné krabičce vrnět a tiskla se účtenka. Číšník mi podává terminál, abych zkontroloval, zda je vše v pořádku a co že se to na displeji objevuje. Zdvořile jsem se omluvil, že nejsem lingvista a albánština že je pro mne velmi tajemný jazyk.

Transakce proběhla v pořádku a my se mohli vydat zpět k lanovce, a to opět po svých, aby nám trochu slehlo.

Zřejmě jsme to přepískli, neboť u panoramatického hotelu jsme se shodli, že by nebylo od věci zkusit něco malého a hlavně se podívat z terasy hotelu. Terasa hotelu byla zamčená, ale hnedle pod ní byl bar. Připomínalo mi to točicí se restauraci Kolibu nad Bratislavou. A Zdenča mě ubezpečila, že se opravdu otáčíme. Pavel zjistil, že i zde přijímají kreditky a rozhodl se, že si taky zkusí placení kartou.

Číšník nás ubezpečil, že anglicky neumí, ale že terasu za tři minuty odemknou. Tak ať se posadíme. Na můj dotaz, zda mají nějaké koktejly či long drinky, se jen potutelně usmál a dal mi záludnou otázku: "A co ty si představuješ pod slovem koktejl?" Naštěstí byl nablízku mladý otec rodiny, který nám tlumočil.

No nakonec to dopadlo tak, že jediné co nám mohl nabídnout bylo Bacardi s kolou. Tím se jeho barmanský rejstřík naprosto vyčerpal a my se vydali na pomalou okružní cestu. Když jsme dokončili kolečko a uznali, že už se parádně motáme, nastoupil Pavel na číšníka se svou kreditkou. No to neměl dělat.

Číšník se zhroutil a naznačoval, že se tady nikdy kartou neplatilo, neplatí a platit nebude. Na naše poukázání na všeobecně známý symbol kreditek a nápis ZDE AKCEPTUJEME číšník kapituloval. Ale nevzdal se, vytáhl silný trumf.

Nemám terminál a teď vidíš, k čemu ti ta karta je! Pavel je dobrosrdečný hoch, číšníka se mu zželelo a vytáhl tedy bankovky. A terasa? Ta i po té hodině zůstala zamčená.

Nezbylo nám tedy nic jiného, než nastoupit cestu dolů. Lanovka není hojně využívaná, a tak jsem si dopřál luxusního svezení a jel jsem dolů kabinkou sám. Vítr kabinkou mírně pohupoval a já se snášel dolů do Tirany.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1637x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseTonda
Koukám Honzo, že se Ti trénink s terminálem v Coloseu na Andělu před dvěma lety vyplatil :-)
28. 06. 2010, 14:30:37
Toníku, máš pravdu. Sice v albánštině to bylo poprvé, ale ve své složitosti je svět velmi jednoduchý a krásný.
29. 06. 2010, 07:41:09

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku