HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Balkán 2010  / Lublaň

Lublaň

Slovinsko

Vytvořeno: 03.07.2010
Autor: JanPodany


Lublaň je hlavní město Slovinska. A my jsme konečně doma, v Evropské unii. Na hranicích si chorvatská pasovka dlouho a se zájmem prohlížela můj a Zdeniččin pas. Mladá dívčina byla zřejmě zaujatá exotickými razítky. Dokonce se mi povedlo zastavit i u slovinského celníka, takže poslední hranice proběhla dobře.

Nad Lublaní se na zeleném vršku rozkládá hrad, který vévodí celému městu. Lublaň je nevelké město, a proto se po městě pohybujeme pěšky. Velmi je zde rozšířená cykloturistika. A v letních měsících vidíte většinu obyvatel města šlapat na kole.

Nám se přihodilo, že zřejmě probíhalo Lublaňské divadelní léto, neboť v centru města na každém volném místě probíhaly divadelní akce. Při letním stmívání dostávaly některé výstupy tu správnou atmosféru. Městem protéká řeka Lublanice, která vytváří ve středu města nádherná nábřeží, která jsou v létě lemována restauračními zahrádkami. Když se rozhodnete drobit kousky chleba městským vrabcům, zaručuji vám, že se pak těžko navečeříte, neboť vrabci se hlásí o svůj díl čimčaráním a ti nejoprsklejší vám kradou chleba přímo z ruky.

Se Zdeničkou jsme si dopřáli výjezd výletním vláčkem z centra na hrad. Jelikož to byla poslední večerní jízda, mohli jsme jen litovat, že už nevidíme vzdálené vrcholky Alp, jejichž siluetu jsme spíš jen tušili.

Lublaň je nádherná a chytla mě za srdce.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 732x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku