HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Balkán 2010  / Mostar

Mostar

Bosna a Hercegovina

Vytvořeno: 30.06.2010
Autor: JanPodany


Dostat se z chorvatského Dubrovníku do hercegovského Mostaru není zas tak složité. Překonáte pouze tři hraniční přechody, ujedete pár stovek kilometrů a jste tam.

Hranice mezi Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou je de facto průjezdní. My Češi jsme nemuseli ani ukazovat pasy a pohraničníci rovnou mávali, ať pokračujeme.

Do Mostaru jsme dorazili za poledního žáru. Město mě mile překvapilo, neboť za 11 let se z velké části obnovilo a šrámy občanské války jsou na první pohled téměř zcelené.

Největší radost mám z opraveného mostu. Konečně se po něm můžu projít z jednoho břehu Neretvy na druhý. Uličky kolem mostu jsou jedno velké turistické tržiště, ale na směnárnu nenarázíte. Není to však potřeba, neboť obchodníci vedle konvertibilní marky, což je oficiální měna Bosny a Hercegoviny, přijímají i evra, a to v poměru 2 marky za 1 €.

V Mostaru se upínají k nebi štíhlé minarety, které září novotou, a z nich se ozývají muezíni. Vedle hojného počtu mešit vyrostly i kostely a nad Mostarem na kopci ční velký kříž.

Mostar se ještě snaží těžit z války; všude se prodávají knihy, fotky se zničeným městem a dokonce filmy, které zachycují zničení mostu, který dal městu jméno. Myslím si však, že poválečná turistika již návštěvníky této země nezajímá. Stejně tak žebráci už ztratili své výsadní postavení. Je prostě vidět, že Bosna a Hercegovina je již zakotvená v míru a lidé žijí své životy. Tak snad to tak zůstane.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 875x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku