HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Balkán 2010  / Plitvická jezera

Plitvická jezera

Chorvatsko

Vytvořeno: 02.07.2010
Autor: JanPodany


Tak jsme opět překročili hranici mezi Bosnou a Hercegovinou a Chorvatskem. Tentokrát trochu napínavě, neboť jsem po pasové kontrole zapomněl na celníka a frnknul jsem mu před nosem. Výstřely za autem nezazněly a ani celník nevyběhl, tak jsem se už nevracel.

Plitvická jezera jsou jedním z národních parků Chorvatska. Svou návštěvu jsme začali u vstupu jedna. Ten nás přivádí k nejvyššímu chorvatskému vodopádu, který padá ze 78 metrů. Je to jediný vodopád, který je napájený potokem Plitvice. Ostatní přírodní vodní díla jsou na řece Koritě.

NP Plitvická jezera je soustava mnoha jezer, které jsou kaskádovitě umístěné v nádherné krajině. Od nejnižšího jezera Kaludžerovac nás vedou značené stezky. Voda je křišťálově čistá a u hladiny se v dopoledním slunci vyhřívají ryby: pstruzi i kaprovití.

Nad jezerem Kaludžerovac se vypíná velká jeskyně, která je známá všem divákům indiánek. Zde se totiž natáčel bájný Poklad na Stříbrném jezeře. Po prohlídce jeskyně pokračujeme po vytýčené stezce dál okolo jezer: Gavanovac a Milanovac. Většina stezky je po dřevěných chodníčcích. Okolo nás je pořád dost turistů, a to hlavně česky mluvících.

Při cestě nacházíme i pamětné desky, které vzpomínají na osobnosti, které se zasloužily o věhlas Plitvických jezer. Mezi nimi je i deska českých krajanů, kteří vzpomínají na akademika Gustava Janečka, který byl rodem Čech, ale srdcem a dílem byl Chorvat.

To už jsme však u největšího jezera Kozjak, přes který nás dopraví výletní lodě. My však ještě chceme navštívit horní část parku, proto vystupujeme z loďky na mezizastávce a pokračujeme opět pěšky dál.

Míjíme jezera: Burgeti, Gradinsko, Galovac, Malý a Velký Okrugljak a nakonec Batinovac. To jsme doputovali na konec NP do horní zastávky elektrovláčku Labudovac. Po poledním obědě nás vláček sváží zpět ke vchodu 1.

No a před námi je už jen silnice k chorvatsko - slovinské hranici.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 824x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů