HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Balkán 2010  / Postojna

Postojna

Slovinsko

Vytvořeno: 03.07.2010
Autor: JanPodany


Jednou z atrakcí Slovinska je Kras. Pohoří, které dalo všem krasovým přírodním výtvorům jméno. Jako dítě jsem se domníval, že kras je slovo odvozené od slova krása.

Jelikož začaly prázdniny, byla dálnice v sobotu ucpaná, přesto se našli dobrodruzi, kteří se snažili mezi stojícími automobily kličkovat. Naštěstí jsme dorazili do Postojny v pořádku.

Prohlídka světoznámé jeskyně je organizovaná a nejbližší volný vstup byl v poledne. Měli jsme přes půl hodiny čas, tak jsme se zašli podívat do vivária, ve kterém jsou chováni živočiši, kteří žijí v krasových jeskyních. Nejpopulárnějším je endemický obojživelník macarát jeskynní. Má zevní žábry, je slepý a nedělá mu dobře, když je focený bleskem. Ve viváriu je zakázáno fotit, proto jsem si pořídil fotky macarátu z prospektů.

To už však odbilo poledne a začíná masová prohlídka krasových jeskyní. Nejdříve jedeme asi 2 kilometry elektrovláčkem (tentokrát opravdu po kolejích). V jeskyních je konstantně 8 °C. Při rychlé jízdě vláčkem začínám pociťovat chlad. Mrzí mě, že projíždíme rychle nádhernými prostorami. Krápníky se kolem nás míhají a rafinované nasvětlení odhaluje velkolepost podzemních síní.

Následuje asi kilometrová procházka jeskynním komplexem. Vybíráme si průvodce ve slovinštině z důvodu srozumitelnosti, ale i toho, že je to početně malá skupinka a jdeme první. Za námi jde skupinka v angličtině, která je nejpočetnější.

Po 70 minutách a pěší prohlídce opět nastupujeme do vláčku, který nás vyváží na povrch.

Nedaleko Postojnské jeskyně je vesnička Predjama, která se pyšní skalním hradem a podhradní jeskyní. Hrad je zakomponován do skalního převisu a napojen na jeskynní část.

Nejdříve si prohlédneme jeskyni pod hradem. Zde se již nejedná o masovou turistiku a jde nás pouze několik členů. V jeskyni není zdaleka takový chlad, a tím, že trasa je koncipovaná stále do schodů, ani neprochladneme, spíš se zapotíme. Při naší prohlídce narazíme i na pár netopýrů, kteří zde tráví světlou část dne.

Když se dostaneme na světlo boží, jsme vysoko nad hradem. Když si představím, jak hluboko pod hradem jsme začínali, nedivím se, že mě ten výstup unavil.

Přesto ještě vyrážíme na prohlídku Predjamského hradu, která stojí zato.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 777x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů