HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Balkán 2010  / Rilský klášter a Stobské pyramidy

Rilský klášter a Stobské pyramidy

Bulharsko

Vytvořeno: 17.06.2010
Autor: JanPodany


Po dni stráveném v Sofii jsme s Pavlem vyvezli Toničku do pohoří Rila, abychom jí ukázali nádherný Rilský klášter. Pavel si sedl dopředu a navigoval mě.

Navigoval mě tak dobře, že jsme tu odbočku parádně minuli a nešlo se ani cestou nikde otočit, tak jsme si zajeli o dobrých 20 kilometrů. Nu což, aspoň víme, jak pojedeme příští týden do Makedonie.

Po nějakém čase už jsme bez bloudění dorazili do cíle. Před námi se tyčil v celé své kráse Rilský klášter. My s Pavlem tento klášter známe, ale Tonička byla uchvácená. Po prohlídce kláštera jsem ještě zapálil za nás, autíčko a celou cestu v kostele voskovou svíčku, tak snad bude vše v pořádku.

Jelikož zvon odbimbal poledne, pomyslili jsme na jídlo. Za klášterem je výborná restaurace, kde jsme tedy poobědvali. Já si dal vyhlášenou specialitu, kterou je místní pstruh. Letos mi ho číšník i před mými zraky vykostil a já si tu lahůdku parádně vychutnal.

Rozloučili jsme se s klášterem napsáním několika pohlednic vhozených do poštovní schránky klášterní pošty a jeli jsme nazpátek. V horách byl stínek a staženými okénky u automobilu proudil příjemný vzduch.

Rozhodli jsme se, že se ještě zastavíme na pyramidách, na které odkazoval ukazatel při silnici. Přece jenom pyramidy v Bulharsku? Vím o předslovanských stavbách Thráků, které by se mohly považovat za pyramidy, ale ty se nacházejí jinde.

Plni očekávání jsme dorazili k závoře, kde slečna za vstup k pyramidám inkasovala dvě leva. Po zaplacení nás ujistila, že máme jít po stezce a po kilometru prudkého táhlého kopce budeme na místě. Na náš dotaz, zda nás doprovodí, se jen pousmála a s úsměvu jsme mohli číst něco ve stylu: "Jsem snad já blbá turistka, abych se ve 40 °C táhla do krpálu, na který praží přímé slunce?"

Jenže my jsme si ten úsměv přeložili jako povzbuzení a vyrazili jsme. Po 30 minutách jsme stanuli u pyramid. No slovy klasika: "Když to srovnám s tím výletem na Kokořín!"

Nad našimi zpocenými téměř bezvládnými těly už kroužili mrchožrouti. Avšak měli protentokrát smůlu, neboť nám noha nesklouzla a my se nezřítili na pyramidy. Těmi mrchožrouty byli krkavci a pěkně početné hejno.

Stobské pyramidy jsou geologickou ukázkou zvětrávání a pokud budete mít cestu kolem, v kapse 2 leva a ve stínu bude okolo 40 °C, zastavte se. Určitě se vám to vyplatí. Pokud totiž tomu nedáte to utrpení, mohli byste být zklamaní.

Večer jsme se v pořádku vrátili do Sofie, a povedlo se nám to bez bloudění!

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1570x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseSunnies
A ještě mají mniši tu pekárnu a prodávají ten božský chléb? To bylo úžasné, jaký ten chléb byl.
30. 06. 2010, 09:22:52
Ahoj Evi, tak pekárnu jsem nezažil ani v roce 2001. Dokonce už se nesmí ani k mnichům do pater. V roce 2003 to však ještě šlo.
01. 07. 2010, 19:44:48

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku