HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Malé Antily 2009  / Nevis

Nevis

Svatý Kryštof a Nevis

Vytvořeno: 25.06.2009
Autor: JanPodany


Když jsem se rozpesal o neděli na Barbudě, musím přidat i neděli, kterou jsme si užili na Nevisu. Nevis je sesterský ostrov Svatého Kryštofa a tvoří s ním jednu federaci. Až se 66 % Nevisanů rozhodne pro samostatnost, bude moci z federace odejít. Ale takové procento Nevisanů ještě samostatnost nepožaduje. Dalo by se napsat, že neviský separatismus není patrný. Na Nevisu vlají federativní vlajky, pouze v přístavu v Charlestownu je federativní vlajka doplněná neviskou.

Trajekt na Nevis odplouvá z Basseterre, hlavního města federace. V přístavu jsme včas, zaplatíme poplatek a čekáme na trajekt. Jenže ouha, trajekt nepřiplul. Odpoledne se dovídáme, proč nepřiplul. V neděli ráno nikdo nejel z Nevisu na Svatého Kryštofa, tak ani trajekt neplul. Vyřešeno. Od správce přístavu dostáváme informaci, že další trajekt jede až po poledni. Ale pokud si chceme mermomocí užít nedělního Nevisu, máme jet nákladním trajektem z jihu Svatého Kryštofa, ten pluje určitě v 11 hodin, protože převáží automobily.

Bereme taxi a vydáváme se přes pustý jih Svatého Kryštofa do Sea Bridge. Mám dojem, že Svatý Kryštof se otvírá turistice, neboť na jihu už jsou vykolíkované parcely pro nové resorty. Taxikář nás vysazuje na bohem zapomenutém místě, kde je jen rezavějící vrak, betonové molo a drátěná brána. Než se rozkoukáme, za taxikem se zvedá oblak prachu. No tak to je pěkné. Do odplutí trajektu zbývá hodina. Snad připluje! Dáváme se do průzkumu vraku a promýšlíme, jak dát vědět Toničce, Pavlovi a Martinovi, kdybychom se stali obětí nepěkného kanadského žertíku.

Naštěstí se začínají trousit pěší (fakt nevím odkud?!) a přijíždějí první auta. Po půl hodině se na obzoru objeví i trajekt. Po přiražení se nejdříve vylodí auta a pak se naloďují ta auta, která míří, stejně jako my, na Nevis. Pozorujeme, jak si mladík orve o nájezdní plošinu svou vytuněnou hondu, ale odnáší to jen příliš nízký spojler. Pak se nalodíme my. Zaplatíme a uvelebíme se u jediného stolku u kapitánského můstku. Ostatní pasažéři zůstávájí ve svých autech.

A vzhůru na Nevis. Není to sice první plavba na Nevis, neboť v rámci plachtění na Nevis už jsme na jeho břehu přistáli, ale o tom někdy příště. Tentokrát přistáváme hodně severně od hlavního města Charlestownu, což nám však nevadí, neboť 3 kilometry směrem k Charlestownu má Toník ukrytou kešku, kterou máme chuť odlovit. Odmítáme nabídku na taxi a vydáváme se po krásné bělostné pláži po svých. Písek je romanticky jemňounkatý, což má za následek boření se do něj. Sundaváme boty, abychom si tu nedělní romantiku užili. Hm, po dvaceti krocích zjišťujeme, že bělostný písek v pravé poledne dosahuje nesnesitelných teplot pro naše chodidla.

Ale to bychom nebyli dobrodruzi, kdybychom si s tímto neporadili. Jdeme podél pobřeží a kotníky si necháme masírovat něžným příbojem. Po dvou a půl kilometrech Toník zavelí: "Ostře vlevo! Pochodem vchod, směr kostelíček." U kostelíčku jsme kešku vzorně odlovili, dokonce jako první na celém světě, jupí!

Stopli jsme si autobus do hlavního města. To je tady běžné, mimo zastávky si mávnete na autobus, on vás naloží a jedete, žádný problém. Říkáme řidiči, že chceme do Charlestownu. Pokojně projíždíme podél nejkrásnější pláže Nevisu - Pinney´s Beach. Najednou autobus zastaví v takové díře, kde nic není. Náves je trojúhelníkového tvaru a nikde ani živáčka. Řidič suše oznámí: "Charlestown." Vylezeme a zjišťujeme, že ani ten pes tu nechcípl. A jak poznamenala Zdenička, je to v háji, protože i Číňani tu mají zavřeno. Idylické nedělní odpoledne. Intuitivně se propleteme uličkou k přístavnímu molu a zjišťujeme, kdy nám jede poslední spoj zpátky. Nikdo z nás si neumí představit, že bychom tu trávili noc.

V přístavu se nás ujímá taxikář. Když mu sdělíme, že jsme hladoví a že bychom rádi tu nejlepší restauraci, odkazuje nás do Four Season Hotelu. Pak však pohledem usoudí, že do takové pětihvězdičkové knajpy nás nevezme a doporučí nám plážový stánek na Pinney´s Beach. Za poměrně drahý peníz nás vezme zase zpátky tam, odkud jsme před chvílí přijeli. Je však fakt, že tato část pláže je nám povědomá, neboť před dvěma dny jsme tam trávili povinnou přestávku v rámci plachtění.

Obsluha je víc než nevstřícná, ale pivo a jídlo nám donese. Po tak úmorném dni nám nezbývá nic jiného, než skončit ve slané vodě Karibského moře. Po koupeli se vydáme opět po pláži do hlavního města. Ani po těch dvou hodinách se město neprobudilo k životu. Pouze v jedné hospodě má takový divný týpek otevřeno. K pití pouze všudepřítomná Coca Cola.

Snažíme se vypátrat další kešky, ale vždy je tak nějak divně míjíme. Až Tonda rozhodne, že zajdeme do lázní. Na Nevisu jsou totiž horké léčivé prameny. Lázně najdeme spíš podle navigace GPS než podle ukazatelů. Lázeňská budova je polorozpadlá a pouze podle nepoužívaných van poznáváme, že jsme na místě. Zdenička s Toníkem se pouštějí do zuřivého hledání, zdatně jim sekunduje David. Mě to po chvíli přestává bavit a porozhlédnu se po okolí. Narazím hnedle na pravé přírodní lázně a světe div se! Dvě rodiny se oddávají slastné lázeňské kúře přímo v prameništi.

To už se však čas nachýlil a my pomýšlíme na zpáteční plavbu. V přístavu je živo, neboť trajekt přivezl lidi a pár Čechů vrátí zpět na Svatého Kryštofa. S nábřežím Nevisu se loučíme poměrně dlouho, neboť je výstavní a krásně nasvícené zapadajícím sluníčkem. Za 45 minut jsme zpátky ve velkovíru rušného života, kterým pulsuje hlavní město Basseterre. Abyste si však nemysleli, ten rušný život je asi takový, jako v  našem menším okresním městě v sobotu odpoledne.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1871x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseSunny
Ahoj Jonášku, to trávíš dny u PC? Já myslila, že až večery... Piš, piš. Krásný den.
25. 06. 2009, 07:57:49

Sunny
A, omluva, chybička se vloudila, posunula jsem čas na opačnou stranu... :O(( Tak hlavně piš. Mějte se všichni dobře a užívejte si to tam.
25. 06. 2009, 10:05:28

Braddy
Charlestown? No spíš to znělo jak Monte Albo:-)) Neměli tam spousty much? Jinak Nevis vám nezávidím, stačí si zajet v neděli někam na venkov nebo do Píšťan a je to :-)) Tam možná i ti Číňani budou mít otevřeno.
27. 06. 2009, 07:30:53

kacka
pro blbce co je to lovit kesku?:o)
29. 06. 2009, 16:32:18

Přidává se druhý blbec s keškou :-) Was ist das keska?
30. 06. 2009, 14:10:57

Jan Podaný
Keška je svým způsobem poklad. Jde o to, že lidé s GPS navigacemi vyhledávají dle zeměpisných souřadnic místa, kde jiní lidé s GPS založili kešku, poklad. Pokud se poklad najde, provede se do něj záznam (papír, tužka) a pak se to ještě potvrdí na internetu.
02. 07. 2009, 05:41:05

Sunny
Ano, ano. Poklad viz http://www.geocaching.cz/news.php Podle vseho byste meli byt pomalu doma na rodne hroude. Tak jak to slo a jak se zotavujete? Krasny den.
03. 07. 2009, 21:45:39
Sunny: právě začínáme balit a přesouvat se na letiště. Zítra v 8.50 bychom měli přistát na Ruzyni, když vše půjde podle plánu.
04. 07. 2009, 15:35:12