HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Malé Antily 2009  / Přípravy - 2. část Víza

Přípravy - 2. část Víza

Vytvořeno: 23.03.2009
Autor: JanPodany


Vízová povinnost pro cestovatele je zbytečná byrokracie, na druhou stranu, když vízum získáte, máte maximálně deset let se z čeho ve svém pasu těšit.

Před dvěma roky byla situace jiná než nyní. Byli jsme sice v Evropské unii, ale neměli jsme podepsanou Schengenskou smlouvu. Proto není divu, že před těmi dvěma roky jsem počítal s tím, že si zařídíme víza pro: Antiguu a Barbudu, Svatého Kryštofa a Nevis, Anguillu, Montserrat a Americké Panenské ostrovy.

Když jsme začali loni plánovat už zostra naši expedici, vzal jsem na sebe všechna víza. A na webových stránkách jednotlivých státních útvarů jsem trávil mnoho času. K mému nadšení jsem zjistil, že na začátku roku 2008 Anguilla přestala po občanech ČR vyžadovat vízum. Jupí! Jeden poplatek za vízum padl. Byl jsem nadšený, tak k Nizozemským Antilám, Svatému Martinovi, Svatému Bartolomějovi a Britským Panenským ostrovům se přidala další bezvízová destinace. No však je to taky logické, aby zámořské državy členů Evropské unie nebyly pro další členy EU vízovou krajinou. Jenže vízová politika má jinou logiku.

Spojené království vízovou politiku nechává na svých zámořských teritoriích. A sehnat informace o statutu těchto bývalých koloniích ve vztahu k EU je dosti náročné. Vlastně dodnes netuším, zda nesamostatné zámořské útvary členů EU jsou také členy EU. Svatý Martin a Svatý Bartoloměj byly do roku 2007 součástí Guadeloupe, tudíž byly součástí EU. Teď mají zvláštní status i vzhledem k Francii. Přesto se domnívám, že součástí EU jsou. Ale državy Spojeného království podle mého soudu nejsou členy EU. Přesto tam cestujeme bez víz.

A Nizozemské Antily? To je odstavec sám pro sebe. Tento státní útvar měl 15. prosince 2008 zaniknout. Svatý Martin (nizozemská část) měla získat stejný statut jako Aruba, a Saba a Svatý Eustach se měly stát integrální součástí Nizozemska. Kvůli tomu jsem psal i velvyslanci Nizozemska v Praze. Zajímalo mě, jak to se zánikem je a zda změna statutu nepovede k vízové povinnosti. Do dnešního dne mi neodepsal! Ale jak jsem zjistil na internetu (opravdu je tam všechno), zánik se nekonal. K rozpadu by mělo dojít do roku 2010. Tak možná rozpad zažijeme na vlastní kůži. Od roku 2004 se píše, hovoří a jedná o rozpadu Nizozemských Antil, ale konce dohledu není.

Montserrat na svých webových stránkách uvádí, že vízová povinnost je pouze pro členy bývalého "východního" bloku. Patří do tohoto výčtu i Česká republika? Neotálím a píšu na turistickou kancelář Montserratu, odkud dostávám milou, leč lakonickou zprávu, že o tom nerozhodují na Montserratu, ale že mám kontaktovat nejbližší zastupitelský úřad Spojeného království. Tak se Tonička rozhodla, že mi s tímto pomůže a zavolala na pražské velvyslanectví, kde dostala velmi odměřenou odpověď, že vše mají na svých webových stránkách a že o tomto si každé zámořské teritorium rozhoduje samo! Na webových stránkách je však výčet víz pouze pro území Spojeného království!

V tu chvíli jsem se rozpálil doběla, neboť nás posílali od čerta k ďáblu. Uklidnil jsem se a napsal konzulovi, který zastupuje Spojené království v Praze. Do druhého dne mi přišla odpověď, že pouze Britské Panenské ostrovy jsou bezvízové, na Anguillu a Montserrat Češi vízum potřebují. Grrrr, tak to jsme v háji a já se tak těšil, že Anguilla je bezvízová. Za dvě hodiny mi od konzula dorazil druhý mail, kde se omlouvá a lituje svého omylu, neboť Češi za účelem turistiky nepotřebují na tři zmíněná území vízum. Později zjišťuji, že všechna závislá území Spojeného království zrušila víza pro občany EU, a to včetně Turks a Caicos a Kajmanských ostrovů.

Na webových stránkách Antiguy a Barbudy nekompromisně stálo, že bez víz můžou cestovat pouze občané "staré" EU. Na začátku letošního roku jsem však objevil stránky Vysoké komise Antiguy a Barbudy, kde je uvedeno, že všechny členské státy EU mají vstup na území Antiguy a Barbudy bez víz.

Mezi tím padla vízová povinnost pro Spojené státy americké, tím i pro Americké Panenské ostrovy. Tak jsme neváhali, a rozhodli jsme se, že toho využijeme a z Britských se podíváme i na ty Americké. Zdenička má dlouhodobé vízum pro SSA, Tonička má e-pas, tak zbývalo jen bezvízovým programem protlačit nás pět. Na internetových stránkách ESTA bylo uvedeno, že bez víz se můžou použít i "obyčejné" pasy, které mají strojově čitelnou zónu. Tu my máme všichni, a proto nebyl problém získat souhlas k cestě na území SSA.

Jenže na začátku března jsem zabrousil na webové stránky americké ambasády v Praze, kde je bezpodmínečně uvedeno, že pro bezvízový styk je striktně požadován elektronický pas. Mrkl jsem i na stránky ESTA, a tam se objevila nově douška, že některé státy (mezi nimi i Česká republika) musí mít e-pas. Napsal jsem americkému konzulovi, který mi potvrdil, že musíme podat novou registraci. Tak si v dubnu zažádáme o nové e-pasy, ve kterých již budeme mít i otisky našich ukazováků a snad opět obdržíme souhlas k cestě.

V prosinci jsem napsal našemu ministrovi zahraničních věcí, že by si měl opravit údaje na ministerském webu, neboť pro Antiguu a Barbudu už opravdu nepotřebujeme vízum. Připojil jsem i malou doušku o tom, že když začneme za 14 dní předsedat EU a naším heslem je bourání bariér, měl by se zasadit o to, aby poslední maloantilský stát Svatý Kryštof a Nevis zrušil všem členům EU vízovou povinnost. Byl to pokus, ale v kladné vyřízení mé doušky jsem nedoufal. A tak jsme se začali připravovat na to, že navštívíme britské velvyslanectví v Praze a zažádáme si o vízum pro země Britského Společenství, což Svatý Kryštof a Nevis je, jejichž statutární hlavou je formálně britská královna.

No a v polovině února se na webových stránkách ministerstva zahraničí Svatého Kryštofa a Nevisu objevilo upozornění, že jednají s EU o vzájemném zrušení vízové povinnosti, a že se určitě do poloviny letošního roku dohodnou. No jo, ale my máme na území této federace vstoupit už 15. června. Snad nebudeme poslední, kteří musí mít vízum! Naštěstí za týden se objevila zpráva, že se představitelé dohodli a od 19. února 2009 se ruší vízová povinnost.

No jsem celkem hrdý na úspěch této akce. A hlavně to vypadá, že pro cestu na Malé Antily už nebudeme potřebovat vůbec žádná víza.

Děkuji za milé reakce a doufám, že i nadále nám budete držet palce a přát štěstí, neboť už za 2,5 měsíce frčíme!

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1237x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseAdela Capova
Dobry den, chystam se na ostrovy Turks a Caicos a je naprosto nemozne ziskat informaci, zda Cesky obcan potrebuje ci nepotrebuje viza.. Turks a Caicos me posila pro informace do Spojeneho kralovstvi a naopak. Jak jste vy dopadli? Potrebovali jste nakonec viza do Turks a Caicos/Montserratu? Moc dekuji za odpoved!
06. 05. 2011, 16:49:10
Na Montserrat víza po nás nechtěli. Ani BPO nebo Anguilla. Já co jsme našel, tak jediné britské území, které je pro nás vízové je tichomořské Pitcairnovy ostrovy. Takže Turks a Caicos je určitě bez víz. Ale nejlepší je napsat e-mail na velvyslanectví Spojeného království v Praze. Tam mají přesné informace.
05. 08. 2011, 03:09:56

Obrázky příspěvku

Příspěvek nemá připojeny žádné obrázky.
Galerie příspěvku