HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Malé Antily 2009  / Svatý Bartoloměj

Svatý Bartoloměj

Francie

Vytvořeno: 17.06.2009
Autor: JanPodany


Francouzský ostrov Svatého Bartoloměje patří Francii, tím pádem i spadá pod Evropskou unii. Proto jsme do pasu nedostali vstupní razítko. Připluli jsme do Gustavie – hlavního města ostrova ze Svatého Martina společně s Američany. Ti samozřejmě razítko do pasu dostali. My jsme vlastně vstoupili domů. Gustavia je malebné typicky karibské městečko, které obklopuje přírodní bazén. Svatý Bartoloměj nás přivítal neskutečně dusným vedrem.

 

První naše cesta po rozkoukání na nábřeží vedla na poštu. Po nákupu známek jsme vyrazili do kopce po schodech na ruinu pevnosti Karl. Malebný pohled na Shell Beach, který se nám naskytl, hraničil pomalu s kýčem, ale to je na Karibiku to půvabné. Jelikož je poledne a vedro, rozhodujeme se pro oběd v přístavu plném jachet. Toník je vybaven evry, tak ho volíme pokladníkem na Svatém Bartolomějovi. Co by to bylo za návštěvu Francie, kdybychom si nedali víno? Ochutnáním bílého vína dávám souhlas k jeho nalití. Zaučuji Toníka, jak správně (teda pokud to vůbec umím) degustovat víno. Teoretické základy jsem získal v moravských sklípcích.

 

Po výtečném obědě se opět vydáváme do rozpálené Gustavie, kde však ještě stále probíhá polední siesta. Házím napsané pohledy, aby byl prokazatelně navázán poštovní styk mezi tímto územím Francie a naší vlastí. Opět šplháme do příkrých uliček, tentokrát k pevnosti Oscar. V ní teď sídlí muzeum a městští strážníci. Při siestě je též zavřená. Tak už nám zbývá pouze třetí pevnost, a to pevnost Gustave. Z ní zbyl jen maják a dvě kašírovaná děla. Škoda, že děla jsou z laminátu a ne z ušlechtilého materiálu. Určitě by vydržela déle. Toník má v areálu pevnosti schovanou kešku, tak se jako diví pouštíme do jejího hledání, ale mezi kaktusy, vysokou suchou trávou a divně vyhlížejícími kameny nám to nejde. Raději se uchylujeme k pohledům na Gustavii, a vzdálené ostrovy: Svatý Eustach a Sabu.

 

Rádi bychom ještě zdokumentovali místní letiště v Saint Jeanu, které má druhou nejkratší ranvej světa, ale je vedro a ani Zdeniččin nápad vzít si taxíka (na ostrově není hromadná doprava) nenachází odezvu. Vracíme se do Gustavie, kde již začíná ožívat ruch (no to jsem přehnal, nazývat otevírání krámků ruchem, přece jenom, ač Francie, tak hlavně Karibik).

 

Tak už nás opět čeká jen pasová procedura, kdy opět Američané dostávají razítka a my jen procházíme na trajekt.

 

Shrnutí návštěvy Svatého Bartoloměje: platí se v evrech (však je to zámořské území Francie), ostrov oproti Svatému Martinovi vykazuje pověstný karibský poklid a milou vstřícnou atmosféru. Přesto si skladbou obyvatel nezadá s kontinentální Francií, pominu-li pařížská předměstí. Návštěvu tohoto poklidného ostrova můžu vřele doporučit, i když kromě lenošení a odpočinku a výše zmíněného nic jiného nenabízí.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 2561x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

Diskusebraddy
Takový trošku Konečníkov, ale aspoň kýčovitý :-)
17. 06. 2009, 20:27:18

kitty
dodneška jsem netušil, že nějaký svatý bartoloměj existuje ... to jsou věci :)
18. 06. 2009, 00:29:23

Sunny
Co Zdenička? Už okusila moře a to co nabízí? ;O) Zdravím, závidím a přeji krásné zážitky. Krásný den.
18. 06. 2009, 07:33:20

Leninka
Ahoj Jonášku, posílám spoustu pozdravů do dálky :o)
18. 06. 2009, 09:42:03

kacka
diky moc za pohled a zavidim vam to pocasi, dneska vecer vyrazim do prahy a ma bejt hnusne hnusne ble:o( mejte se tam krasne
18. 06. 2009, 10:57:05
Braddy: Ano, ale opravdu krásný. Kitty: Existuje, dokonce dva roky už odděleně od Guadeloupe. Sunny: Zdenička okusila, automatika má jiný patent, je ráda že si nevzala svou. Moře a ponory fajn, ale Rudé moře je barevnější. Leninka: Díky. Kačenka: Pozdravuj v Praze, jsem rád, že už pohled z Bartoloměje dorazil.
18. 06. 2009, 18:17:57

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku