HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Malé Antily 2009  / Svatý Eustach

Svatý Eustach

Nizozemské Antily

Vytvořeno: 27.07.2009
Autor: JanPodany


Svatý Eustach je jedním z pěti ostrovů Nizozemských Antil a jako jediný se v referendu vyjádřil pro zachování Nizozemských Antil. Přesto ho čeká přímé začlenění do Nizozemska, tím pádem do Evropské unie, a to i té měnové. Prozatím se tam však platí Nizozemskoantilskými guildery, které jsou opravdu v oběhu. Avšak americký dolar je přijímaný též. Ačkoliv Nizozemské Antily jako státní útvar ještě nezanikly, byli jsme imigračními orgány na vnitrostátním letu ze Svatého Martina na Svatého Eustacha odbaveni jako kdybychom překračovali státní hranice. Ale razítko v pase mě opět potěšilo.

Když jsme přistávali na Svatého Eustacha měl jsem trochu obavy, neboť vzdušné proudy si s námi nepěkně pohrávaly; chvíli jsem měl dojem, že spadneme přímo do rafinérie ropy a užijeme si, nechtěně, svých 15 minut slávy na CNN.

Naštěstí jsme přistáli, třebaže jsme nebyli kompletní. Tonda a David zůstali na Svatém Martinovi, neboť Winair jim z nepochopitelných důvodů přerezervoval letenky. Díkybohu se za námi posledním letem dostali. Uffff.

Přistávací dráha je uprostřed ostrova a dělí ho na průmyslový sever a turisticky zajímavý jih. Na Svatého Eustacha se nedá dostat jinak než letecky, popř. pokud máte svou jachtu, můžete využít námořní přístav. Díky tomuto je Svatý Eustach ušetřen hrůznému náporu turistů.

Hlavní město Oranjestad je rozděleno na Horní a Dolní Město. Dolní Město je úzký pruh země u moře, kde se nachází již zmíněný přístav, turistická kancelář Národního parku Statia a jeden fungující hotel. Všechny důležité budovy, včetně pevnosti, se nacházejí na útesu Horního Města.

Vrcholem ostrova, a to doslovným, je kráter bývalé sopky Quill. Celá sopka je národním parkem s dobře značenými cestami. Samozřejmě, že okružní cestu po vrstevnici jsme vynechali a stoupali jsme rovnou k okraji kráteru. Následoval nelehký sestup do kráteru. Ten se nám ovšem odvděčil nádherným tropickým pralesem, kde nebyla nouze o hedvábno-bavlněné stromy, kraby poustevníky, ještěrky a hady, ne nepodobné českým zmijím.

Léta strávená v pionýrském přírodovědném oddíle se zúročila, neboť oko v součinnosti s mozkem dokázaly poměrně rychle rozeznávat pohyb ještěrky (naprosto žádný problém) od pohybu kraba (malý problém - nerad bych ho rozšlápl) a pohybu hada (velký problém, i když jsem si často opakoval: V Karibiku nejsou jedovatí hadi).

Po výstupu z kráteru se část z nás (David, Pavel, Tonda a já) rozhodla dobýt Mazingu - vrchol sopky, který se nacházel v nadmořské výšce 600 metrů. Cesta vedla po okraji kráteru a občas byla i náročná, zvláště když cesta šla opravdu po kraji kráteru a po levé i pravé ruce byl strmý sešup dolů. A samozřejmě hadi si nejvíce libovali v těchto úzkých místech, aby krásně napříč cestu natáhli svá ladná těla. Nakonec jsme zvládli i šplhání po lanech a stanuli jsme blaženě na vrcholu. Ač jsme byli naprosto dobiti, vrchol jsme dobyli!

Svatý Eustach patří k těm "top" ostrovům, které mě mile překvapily a jsem rád, že i do tohoto koutku Malých Antil naše expedice zavítala.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 866x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů