HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Malé Antily 2012/2013  / Grenadské střípky

Grenadské střípky

Grenada

Vytvořeno: 15.01.2013
Autor: JanPodany


Grenada se jednoznačně pro mne stala nejkrásnějším ostrovem, který jsme na této cestě navštívili. Určitě k tomu přispěl i fakt, že nám ani jednou nezapršelo. Ubytování jsme měli blízko letiště i blízko nejkrásnější grenadské pláže a ani do hlavního města to nebylo daleko. Zvláště půjčil-li jsem auto. Sice do kopců jelo jen na dva válce, ale jelo. A i na opravdové střípky došlo. To když jsem v noci brknul o kabel od lampičky, která se zřítila na zem a rozbila se na kusy. Ale 55 východokaribských dolarů to spravilo.

Na Grenadě vznikla první podmořská galerie soch. V současné době už je i na více místech, ale prvenství patří Marina Parku na Grenadě. Zdenča se k sochám potápěla s lahvemi a my s Davidem jsme si šnorchlovali na hladině. Sochy nejsou umístěné v hloubce, takže i z hladiny jsou dobře vidět. Je až tajemné, jak se z modři moře vyloupnou nejdříve jen tušené obrysy, pak jasnější stíny a nakonec celé sochy. Mou první objevenou sochou byla mořská panna. Ale nejvíce na mne zapůsobil kruh stojících lidí, kteří se drží za ruce. Pro ryby jsou sochy také zajímavé, neboť se na nich přichytávají koráli. David poprvé proplul hejnem ryb, tak byl z toho uchvácený. Je pravda, že v chráněné rezervaci si ryby dovolí přiblížit na kratší vzdálenost. Dokonce jsem zahlédl i sépii. Bohužel koráli zde nejsou moc barevní, neboť časté hurikány, které sužují Grenadu, jim dávají zabrat.

Jedno odpoledne jsme si dovolili věnovat lenošení na pláži, neboli jak pěkně zní slovo bíčování. Bíčovat na pláži není zas tak náročné. Stačí mít dostatečnou hotovost na lehátko, slunečník, osvěžující nápoje a chuť se nechat houpat na jemných vlnách Karibiku. A to by bylo, abychom tady nepotkali krajana. Jednalo se sice o muže, který již 40 let žije v Kanadě, ale česky hovořil velice dobře. A musím uznat, že pláž na Grand Anse je opravdu úchvatná, ale zdaleka nedosahuje kvality pláže na Barbudě.

Konečně došlo i na humry. Za náš pobyt na Grenadě jsme snědli 4 humry, z toho já tři a Zdenča jednoho. Zdenča snad už bude s Karibikem spokojená, protože konečně dostala koktejl s paraplíčkem. Co na tom, že paraplíčko bylo vyrobeno v ČLR a zakoupeno v čakovickém Globusu?

Na Grenadě jsme se dostali k vodopádu Concordia. Sice nedosahuje ani zdaleka výšky Editina vodopádu na Trinidadu, ale svým průtokem se může měřit s vodopádem Wallilabou na Svatém Vincenci. Kráterové jezírko uprostřed ostrova v národním parku je poměrně rozlehlé, ale Zdenča byla zklamaná tím, že kráter nebyl dostatečně uzavřený.

Zajímavé bylo navštívit zrušené letiště Pearl, které sehrálo v roce 1983 zásadní roli v grenadské krizi. Grenada nutně potřebovala velké letiště, aby mohla přijímat dálkové lety z Evropy a Severní Ameriky. Jenže Britové nebyli ochotni stavbu financovat. Stejně tak odmítli pomoc Američané. Levicová vláda Maurice Bishopa požádala socialistickou Kubu a ta s tím neměla žádný problém. Jenže Američané nepotřebovali, aby měli za humny druhý socialistický stát. Pearl byl v roce 1984 uzavřen a jediné co po něm zbylo, je ranvej, pár budov, které slouží jinému účelu, a dva vraky Antonovů. Jeden má nápis v azbuce AEROFLOT a druhý v latince CUBANA.

Když jsem se zmínil o Maurici Bishopovi, tak přidám ještě pár načtených informací. Pamatuji si jako malý kluk, že byly všude novinové titulky: „Ruce pryč od Grenady!“ Maurice Bishop smýšlel levicově a prosocialisticky, ale ponechal podnikání v soukromých rukách. Přesto však nevypsal svobodné volby a militarizoval zemi. Toho se obávaly sousední státy: Trinidad a Tobago, Dominika, Barbados a samozřejmě Spojené státy americké. V roce 1983 dochází k rozkolu mezi Bishopem a marxisticky orientovaným Austinem. Dochází k vojenskému puči a Bishop je držen v domácím vězení. Jenže Bishop je natolik oblíben, že ho lid Grenady z domácího vězení vysvobodí. To však vojenský režim nesnese a vsadí Bishopa do pevnosti St. George’s. Zakrátko je Bishop popraven stětím. A to byl pokyn k americké invazi na ostrov a konec vojenské marxistické vlády. Oficiálním zdůvodněním americké invaze byla záchrana 800 amerických studentů medicíny, kteří na Grenadě studovali.

Při prohlídce pevnosti v hlavním městě na tyto události myslím a přemýšlím o tom, co by bylo, kdyby... Ale historie šla, jde a půjde dál svou cestou a na kdyby se neptá. A historii píší vždy vítězové, to je také pravda. Za slunečního počasí nepůsobí pevnost ponuře a nabízí krásné výhledy na Grand Anse pláž a hlavní město Saint George’s.

Hlavní město je malebné. Rozkládá se na svahu a je protkáno úzkými uličkami. Kolem zálivu, který je přirozeným přístavem, se vine nádherná pobřežní promenáda. Ale i v tomto krásném městečku jsou vidět stopy ničivých hurikánů. Přesto tyto hurikánové jizvičky ostrovnímu státu neubírají na jeho příjemné přátelské atmosféře.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 811x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskusemamča
Teď už chápu, proč ty problémy při příletu. Bishop a studenti a vysokoškolský pedagog.
17. 01. 2013, 16:22:30
Mamčo, přesně tak to chápu i já.
18. 01. 2013, 01:56:01