HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Malé Antily 2012/2013  / Na Tobago!

Na Tobago!

Trinidad a Tobago

Vytvořeno: 09.01.2013
Autor: JanPodany


Druhým, o hodně menším ostrovem je Tobago. Rozhodli jsme se pro jednodenní návštěvu. Pravidelné lety z Trinidadu jsou tak časté, že jsme si bez problému vybrali let tam i zpět. Prošli jsme obvyklou letištní procedurou a nasedli do zbrusu nového letadla ATR 72. Poznali jsme jeho novost podle rozsvícených ikon v letadle. Klasickou škrtnutou cigaretu nahradil piktogram škrtnutých elektronických zařízení a celý interiér svítil a voněl novotou.

Po velmi krátkém letu jsme přistáli na Tobagu. Co teď tady budeme dělat? Měli jsme představu, že si pronajmeme taxi s řidičem na celý den a objedeme zajímavosti ostrova. Taxikáři zřejmě patřili k muslimské či hindské menšině a nasadili nekřesťanské ceny.

Tak naše první cesta vedla do půjčovny aut. Vybral jsem si Toyotu Corrolu v barvě stříbrné. Převodovka manuální, volant napravo a jezdí se vlevo. Rychlostní limit na celý ostrov je 50 km/h. K řízení tady stačí český řidičský průkaz.

Po sepsání smlouvy a ujištění se o všech možných nástrahách tobažského silničního provozu jsme vyrazili. Nejdříve rychlostí 25 km/h a posléze jsem si troufl to rozparádit i na 30. Během deseti minut jsem se dostal na širokou silnici, kde i ta padesátka mi nestačila. Bohužel široká silnice po pár kilometrech skončila a naše průměrná cestovní rychlost se opět snížila. Prvním našim cílem byla stromová restaurace Jemma’s. Cestou jsme však objevili odbočku k vodopádu Argyle.

Na křižovatce se nám nabízí samozvaný průvodce, který nám dává na výběr cestu k vodopádu sedmiminutovou, nebo patnáctiminutovou a měl v záloze i čtyřicetiminutovou. Osobně doporučuje patnáctiminutovou, protože se budeme brodit vodou. Mineme domek, kde je pokladna a dojedeme k řece. Zaparkuji a hned jsme nahnaní doprostřed řeky. Voda nám maximálně sahá do půl stehen a je příjemně chladná.

Po čtvrt hodině dorážíme k vodopádu. Oproti svatovincenckému je vyšší a s mohutným průtokem. Průvodce nás nabádá, ať se smočíme, ale do vody se nám nikomu nechce. Vracíme se stejnou cestou a zjišťujeme, že domnělá čtyřicetiminutová cesta vede podél řeky, kterou brodíme, a nemůže trvat déle než cesta řekou. Náš průvodce nás naviguje tak, abychom se opět vyhnuli pokladně.

David na začátku domluvil, že nás všechny bude stát výlet 40 trinidadsko-tobažských dolarů. Když mu Zdenča platí, začne se kroutit, že 40 je cena za osobu. To je však oficiální cena na pokladně a náš samozvaný průvodce nevypadá, že by měl licenci. Nakonec přizná, že udělal chybu a David to usmlouvá na rovnou stovku.

Klikatá úzká silnička se strmými stoupáními a klesáními nás přivádí na východní cíp ostrova, kde jsou břehy omývané Atlantikem. V jedné úzké serpentině se setkám s obrovským náklaďákem, který má připojený dlouhý návěs. Odstavím auto na kraj silnice a čekám, co profesionální řidič s tou velkou krávou dokáže. Najede do půlky zatáčky a mávne na mne, abych projel. Nasoukám se tam a zjišťuji, že prostor na projetí opravdu nemám. V tu chvíli zařadím zpátečku a couvám do kopce a zatáčky. Ten pot, který mi zaplavil celé tělo, je z relativní vlhkosti? Vrátím se na své původní místo, aby řidič mohl projet. Ještě na mne něco houkne z okénka, ale to už mám cestu volnou a pelášíme na pozdní oběd.

Stromová restaurace je vyhlášená, tak i v pozdním odpoledni je plno. Stůl je sice vybaven ubrusem, ale plastovým. Zdenča šikovně stůl otře a otevřeme si okenice, abychom měli výhled na moře a nedaleký ostrov Little Tobago. V tu chvíli sedíme v průvanu. Ale co bychom pro umocněný zážitek neudělali?!

Jídlo je připraveno rychle a hlavně chutně. Zdenča a David si dali rybu, já protentokrát pečené kuře s houbami. Porce jsou obrovské, ale to pro nás není žádný problém a celkem hravě si s tím poradíme.

Zjišťujeme, že čas pokročil, a tak je potřeba myslet na návrat. Tobago je však vyhlášeno svými plážemi, proto se musíme na jedné z nich zastavit a vyzkoušet koupání na Tobagu. Dostali jsme doporučení na pláž Mt. Irvin Bay, která se nachází na severu ostrova, a tudíž ji omývá Karibské moře. Pláž celkem průměrná, ale na podmínky Trinidadu a Tobaga luxusní.

Svá těla smáčíme ve slané vodě Karibiku a necháme se houpat příjemnými vlnami. Když sluníčko zapadne a my máme opět sadu fotografií s tématem západu slunce, vyrážíme na letiště. Cestou je třeba ještě vzít benzín, abychom doplnili nádrž.

Benzínku jsem napoprvé přejel, ale nebyl problém se vrátit. Systém na benzínce je s obsluhou. Tudíž mu hrdě zahlásím: „Plnou!“ a mám dojem, že jsem udělal pro to vše. Čerpadlář mě posílá dovnitř, abych zaplatil. Tam se mě pokladní ptá kolik? Trochu mě udivuje, že ona mě se ptá kolik. Tak opět zahlásím: „Plnou! Stojan číslo 9.“ Opět chce vědět za kolik. No nevím, podle toho kolik načepuje, ne? Myslím si své. Tak mi protáhne kartu a vidím, že mi strhla 100 TTD. Cože? Tolik, vždyť jsem maximálně projel deset litrů, a to by mělo být kolem 22 TTD.

Jdu ven ke stojanu a zjišťuji, že čerpadlář nemá ještě načepováno. Proboha, to je umělá zaměstnanost a ještě si své práce neváží. Říkám mu, že mě to stálo stovku, tak kam my ten zbytek načepuje, když vidím, že na počítadle je 20,93 TTD. Pošle mě zpět a v tu chvíli mi to dochází. Já měl nahlásit, za kolik chci načepovat, a podle toho se na stojanu odbaví přesný objem benzínu. Klasický samoobslužný systém s platbou předem. Tak jsem se vrátil do prodejny a dostal jsem zadarmo výběr peněz, neboť mi vrátila téměř 80 trinidadsko-tobažských dolarů.

Auto jsem v pořádku vrátil a už nás čekala cesta zpět na Trinidad. Pokud vás zajímá, jak je to s našimi zavazadly? Tak vězte, že já a David jsme obdrželi kufry druhý den večer. Zdenča je ale již druhý den bez kufru. Zkoušíme se na letišti poptat, ale dovídáme se, že kufr stále nedorazil. Během našeho ptaní se po kufru, David půjčil auto, abychom si mohli prohlédnout i Trinidad. David to bravurně zvládl a na hotel už jsme nemuseli jet taxíkem.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 486x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů