HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Malé Antily 2012/2013  / Silvestr na pláži

Silvestr na pláži

Svatá Lucie

Vytvořeno: 31.12.2012
Autor: JanPodany


Poslední den roku 2012 a počasí nám přeje. Od rána je krásně slunečno, teplota vzduchu kolísá kolem 30 °C a přemýšlíme, jak tento den strávit. Nejdříve v nákupním středisku objevujeme nádherně nazdobený vánoční strom a ani nám nepřijde nepatřičný. Vždyť k vánočnímu období krásně nazdobený stromek patří. Vyhlédli jsme si luxusní restauraci Chef Xavier a David na večeři objednal stůl pro tři.

Večeře začíná až v sedm hodin večer, tak jsme se odebrali na písečnou pláž nachytat trochu barvu a užit si teplých vod Karibiku. Ani jsem netušil, jak takový Silvestr na pláži je příjemný. Rozhodně je zábavnější než na Václaváku. Atmosféru dokreslují karibské rytmy, které se linou z pódia. Nos je drážděn grilovanými kuřaty, která v této části světa jsou velmi oblíbená.

Ani mi nepřišlo, že odpoledne tak rychle uteklo. Hrátky ve vodě a polehávaní na lehátku pod sluníčkem čas libě ukrátily. Až mě mrzelo, když plážový personál začal slunečníky a lehátka sklízet. To však sluníčko již rychle putovalo po své trajektorii za horu do moře a nám nezbylo nic jiného, než se vypravit na slavnostní večeři.

Zdenička, vědoma si reprezentace, překvapila nádhernými černými šaty a střevíčky na podpatku a my s Davidem se snažili vypadat nedbale elegantně v lehkém plážovém outfitu. Takto slavnostně naladěni jsme vpluli do podniku. Obsluha se nás ujala a dovedla nás k našemu stolu. Na stolku byly čelenky čínského původu s nápisem Happy New Year. Ihned se staly vhodným doplňkem našeho úboru. Od věci nebyly ani frkačky a trumpetky. Zdenička si ozdobila odkrytou hruď blýskavými flitry.

Po chvilce jsme obdrželi překvapení v podobě ruliček. Kdo sleduje televizní pořad o amatérském vaření na soukromé televizi, ví, jak důležitá chvilka to je. Opatrně rozvazujeme zlatou mašli a očima hltáme připravené silvestrovské menu.

Na uvítanou se podává rit a kanape. O ritu nemáme ani tušení, ale kanape nás po celodenním válení na plážovém lehátku moc nenadchlo. Dále psané menu pokračuje výběrem předkrmu. Dal bych si všech deset uvedených, ale musím se rozhodnout pouze pro jeden. Volím tradiční francouzskou rybí polévku s humrem, mušlemi a křupavými krutónky. David vybírá zapečený kozí sýr a Zdenča si objednává rybí předkrm sestávající ze tří druhů ryb.

Pak chuť předkrmu přerušíme citrónovým sorbetem, abychom chuťové pohárky připravili na hlavní chod. Opět stejné dilema, co zvolit? Nakonec se s Davidem shodneme na tom, že hovězí biftek lehce propečený bude dobrá volba. Zdenička zůstává věrná předkrmu a volí si talíř plný ryb a mořských plodů.

Na závěr si objednáváme z výběru desertů. Sýrové prkénko s hroznovým vínem a vlašskými ořechy mě zlákalo, David si vybírá lehký nadýchaný cheesecake s jahodovým přelivem a Zdenča vyzkouší Créme Brulée (nebo jak se to píše).

Tak dilema, co do žaludku, máme vyřešeno a můžeme se oddávat bujarému veselí. David hořce lituje, že frkačka netroubí, neboť z našich matějských jsme zvyklí, že při nafouknutí srolované ruličky se ozve i pronikavý zvuk. Naštěstí si to vynahrazuje trumpetkou. To už se restaurace zalidňuje a nás čeká rit a kanape. Servírka se omlouvá, že toto menu je nové, a že celý rok nebylo na seznamu, takže nedokáže říci, co je rit a už vůbec netuší, jaké to kanape dostaneme. Usoudí však, že obojího by bylo na nás moc, tak si máme vybrat, zda rit či kanape. A hlavně si objednat pití. Ptáme se, co se pije lépe, zda rit či kanape? Rozhodně kanape, rit by vám nechutnal, zní její odpověď. Tak naše volba je jasná. Sice nás trochu mrzí, že přijdeme o rit, zvláště když v menu je napsáno rit a kanape!

Za chvíli se vrátí s omluvou, že kanape není k pití, ale že nám může na začátek nabídnout lahev vody a je jen na nás, zda si vybereme perlivou či neperlivou. Tak volíme perlivou. Ještě než vodu donese, přinese nám rit, což je růžový sekt. Po nalití vody do připravených sklenek se dočkáme i toho kanape, což jsou jednoduché jednohubky.

David ještě znalecky objedná bílé víno a kulinářské hody se začínají rozjíždět. Všichni jsme se svou volbou spokojení a pochutnáváme si na vybraných laskominách. Sice citrónový sorbet pro Zdenču nemusel být, tak jsme ho za trest ani nevyfotili. Biftek se mi rozplýval na jazyku v neskutečně lahodné škále chutí a sýrové prkénko na závěr bylo velmi důstojnou tečkou. Zjišťuji během jídla, že i mí dva spolustrávníci jsou nadmíru spokojeni. Během večera stihneme oslavit půlnoc ve vlasti, neboť díky pětihodinovému časovému posunu je v Praze půlnoc dřív.

Jelikož bydlíme stranou hlavních cest, rozhodli jsme se, že karibskou půlnoc oslavíme již v hostelu s výhledem na nasvícenou marinu a hlavní město. Po přesunu na kopec jsme však tak zmoženi, že my se Zdenčou zalézáme do postýlek, jen David odhodlaně ponocuje a čeká půl hodiny na půlnoc. Jen zaberu, probudí mě salvy vypálené v hlavním městě na oslavu příchodu roku 2013. Salv bylo snad třináct, popřejeme si šťastný nový rok a odebíráme se již na kutě. Karibský Silvestr a příchod Nového roku byl decentní a my přes noc sbíráme síly na Novoroční procházku, ale o té až v příštím příspěvku.

Tak vám všem přeji do nového roku pevné zdraví, plnou náruč štěstí, lásky, spokojenosti, pracovních úspěchů a ať nemáte v roce 2013 žádné úbytě!

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 888x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseTonca
Z tech mnamek mam uplne hlad. Ten steak bych si dala hned.
03. 01. 2013, 15:13:23

Braddy
Menu vypadalo lákavě a jistě bylo výtečné! A Honzíku, ty neznáš kanapky? :-) Je tedy fakt, že výraz rit jsem taky neznal, znám jen českou transkripci s diakritikou, naštěstí šlo o něco jiného ;-)
04. 01. 2013, 11:33:25
Tonča: Však kdybys tu byla, určitě bychom tak nestrádali a přísun krmiva by byl častější! ;) Braddy: Kanapky ano, ale oni napsali Canapé a kanape je pro mne prostředek ke spánku! Ano, naštěstí! :D
04. 01. 2013, 13:10:12