HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Maledivy 2012  / Malé - malé hlavní město

Malé - malé hlavní město

Maledivy

Vytvořeno: 16.01.2012
Autor: JanPodany


Hned ze začátku se omlouvám za ten jednoduchý název, ale nemohl jsem si pomoci. Nic na tom nemění ani fakt, že místní vyslovují název svého hlavního města Malej. Malé trpí všemi neduhy hlavních měst, je přelidněné, což na Maledivách není překvapivé, hlučné, neboť je plné aut a motorek, které burácí a troubí hlavními ulicemi.

Do města jsme připluli, jako drtivá většina návštěvníků, popravdě napsáno, jinak to ani nejde. Po městě je organizovaná veřejná doprava minibusy a taxíky. Městem se však dá projít křížem krážem i pěšky. Tak jsme to poprvé udělali i my.

Na severním nábřeží vyrostly moderní výškové budovy, které proměnily tvář města z koloniální ospalé osady na moderní tepající metropoli. Přesto ve stínu výškových budov zůstaly i malebné kouty, které dokreslují maledivský kolorit. Těmi kouty myslím rybí trh a lokální tržnici. Vůně rybího trhu si vás už přiláká z ulice. Na vykachličkované podlaze se nabízejí různě barevné a různě velké ryby. Bezpečně jsem poznal pouze tuňáky.

To na tržnici jsme si nechali nosem prohnat různé vůně koření, exotického ovoce i ryb uzených. Příjemné je, že tu nejsou neodbytní naháněči a běloši tu jsou celkem přehlížení. Jediné místo, kde tomu tak není, je nákupní ulička, kde jsou obchůdky se suvenýry. Zde je každý běloch odchycen a podroben křížovému výslechu. Na Českou republiku jednoznačně vytáhnou eso v podobě Nedvěda. Myslel jsem si, že věhlas bratrů Nedvědů a jejich táborákových písní dozněl až do dáli Indického oceánu. A jelikož jsem způsobně vychovaný, hned jsem začal notovat Stánky. K mému hlubokému úžasu však prodavači mleli něco o kopané. To jsem byl zase vedle já.

Objevili jsme i kouzlo obchodního přístavu. Když člověk v přístavu vyroste, nemůžete se mi divit, že jsem přístavy pak následně okouzlen po celý život. Obrovské lodě jsou nakládané a vykládané pomocí velkých jeřábů a cvrkot v přístavu je famózní. Na Maledivy se téměř vše musí dovážet.

Překvapivě na tak malé ploše se nachází i městská zeleň. Ať už v podobě vysázených alejí, sportovišť nebo upravovaných parků. Samozřejmě se nejedná rozlohou o Stromovku, přesto unaveného turistu potěší si na chvíli oddychnout v zeleni. Dojemné pro mne bylo i to, že u jednoho domku měli zasazený fíkovník hned u zdi, téměř v chodníku, zaléván byl kondenzátem z klimatizace a ohraničený malým plůtkem, aby ho někdo nezašlápl.

Malé je velmi stísněné, a proto je problém zde fotit. Málokterá budova se vám vejde do hledáčku fotoaparátu. Maledivany ještě nenapadlo postavit rozhlednu, ze které by si člověk prohlédl celé město jak na dlani. Na druhou stranu, když nejvyšší vrchol Malediv ční nad hladinu pouhé dva metry, není se čemu divit.

 Malé i oplývá umělou pláží. To však pro náročnou turistickou klientelu vůbec není. Jedná se o malou mělkou lagunku, ve které zpravidla dovádějí děti a od oceánu je téměř oddělena valem.

Na západní straně města se nachází nový přístav. V něm kotví odpadková loď, která po naplnění odveze odpad ke zpracování zaskládkování na nedaleký ostrov. Před přístavem je vyasfaltovaný plácek, na kterém probíhá autoškola. Motorky tu trénují osmičky, a to nejdříve v jedné, pak se přidá druhá a pak se musí míjet i tři. Auta tu jezdí po klikatě namalovaných silnicí, kde se učí řídit doprava, rovně a doleva, couvat a pokud se výcvik blíží ke konci, můžou frekventanti i přejet umělý kopeček, zacouvat si na něj a dokonce na něm i zastavit. Lámali jsme si hlavu, proč se učí jízdu na kopeček. Přišel na to Pavel. Kopeček je totiž přesně 5,5 násobkem zpomalovacího pruhu.

Převládajícím náboženstvím na Maledivách je islám. Proto není divu, že ve městě jsou mešity. V blízkosti hlavního náměstí se nachází Velká Páteční mešita i s Islámským centrem. Zdaleka viditelná je díky své zlacené kupoli. V průvodci se píše i o Staré Páteční mešitě, tu jsme však nenašli. Na jejím místě se buduje budova parlamentu. Za poslední čtyři roky se na Maledivách ohledně politického systému mnohé změnilo. Jen doufám, že jsme spíš neodhadli místo. Přece jenom i v parlamentní demokracii by byl hřích zbourat nejstarší mešitu a místo ní vystavět parlament. V rohu Sultánova parku se nachází mešita vystavěná z korálů.

Jeden den na procházku celým městem bohatě stačí. Pokud se však chcete podívat Malé pod sukni, je třeba se do Malé vracet. Máme výhodu, že bydlíme na Hulhumalé, což je záložní ostrov pro nové hlavní město, a lodí jsme v Malé za pět rupií a dvacet minut.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 953x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů