HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Maledivy 2012  / Ponorka

Ponorka

Maledivy

Vytvořeno: 17.01.2012
Autor: JanPodany


Třetí den je krizový a přichází občas i ponorka. Nám to nehrozí, přesto jsme si ponorku dopřáli. U sultánského přístaviště číslo jedna, Maledivy jsou už dlouho republikou, přesto názvy odkazují na sultánskou historii, je sraz v 15.15. Čekáme příjezd ponorky, ale ještě v 15.30 je hladina klidná. Přistupuje k nám klučina, možná mu je i přes dvacet, ale těžko se to u Maledivanů odhaduje, a ptá se, zda čekáme na ponorku. Po přitakání nám oznámí, že tu loď bude do pěti minut.

Loď? My přece chceme prozkoumat korálové útesy sto stop pod hladinou! Na ponorku nás tu čeká sedm. To bude docela příjemný počet na ponor. Kde se vzala, tu se vzala loď. Než se rozkoukáme a nalodíme, přižene se dvacetihlavá saň v podobě hromadného čínského zájezdu. Hlava nehlava, tělo netělo se saň dožaduje svého a s hrozným štěbetáním zabírá téměř celou loď. Jak se ukazuje, ani krotitel té šíleně saně se hlav nemůže dopočítat, zvláště jsou-li ty hlavy neposedné a poskakují po lodi.

Po vyplutí se čínský drak uklidňuje a některé hlavy začínají zelenat! Zaplaťpánbůh! Loď směřuje k ostrovu Viligili, ale na půl cestě mezi Malé a Viligili je zakotven ponton a u něj na nás již dychtivě čeká ponorka.

V tu chvíli ožívá i pobledlá saň a dere se k pokladně. My si tedy zatím dojdeme na záchod, protože v ponorce nelze, a bereme si pití k občerstvení. Jak to zpozoruje drak, začne lítat po pontonu od záchodu k občerstvení a zpět. Díky nekoordinovanému pohybu saně se ponton dostává do různých náklonů a hrozí, že pod vodu nepůjde ponorka ale ponton sám.

Když je saň ukojená a ostatní si zaplatí u pokladní, začíná naloďování na ponorku. Přesně jak to znám z verneovek. Úzkou šachtou po strmém žebříku dolů. U každého kruhového okénka jsou sedačky po obou stranách štíhlého trupu. V ponorce vládne zvláštní přítmí, které je prosvětlované paprsky z hladiny.

Po usazení se dává ponorka do pohybu. Opatrně vymanévrujeme od pontonu a vydáváme se na otevřený oceán. Stále je vidět hladina. Dostáváme bezpečnostní pokyny, které jsou delší než ty na palubě letadla. A potom se zcela neslyšně propadáme modrými vodami. Zastavujeme v hloubce 100 stop a na naší straně se nachází barevný korálový útes.

Saň je nespokojená, neboť sedí na odlehlé straně. Jako na povel se zvedne a přesunuje se na naší stranu. Ponorka se dramaticky nahne. Naštěstí se posádce podaří saň zkrotit a usadit do vyhrazených míst. Prohlížíme si korálové rybky, murény i hvězdice. Mihne se kolem okének i hejno velkých ryb. Tu zazní povel: „Výměna sedadel!“, a my uvolňujeme místa čínskému drakovi. To se však ponorka dostala o pár metrů dál a my vidíme, jak si ryby i želva pochutnávají na mršině, která se válí na dně oceánu. Poprvé na vlastní oči vidím mořskou želvu. Je to nádherný pohled. To už kyslík v ponorce dochází a před námi je rychlé vynoření.

Na Malé se snáší soumrak a před budovou Ministerstva obrany a policie na hlavním náměstí se koná protivládní demonstrace. Ve všech průvodcích se doporučuje, že se turisté mají vyhnout jakýmkoliv nepokojům. Jenže my nejsme ledasjací turisté, my jsme KONTové. (KONT=kompletně nezávislý turista). Tak jsem vyfotil dav policistů, kordón vojáků, demonstranty a zjišťuji, že na všech fotkách mám i zakázanou budovu Ministerstva obrany.

Vypadá to na hladký průběh, neboť vojáci odcházejí zpět na ministerstvo. Je to však léčka. Zařazují se za policejní kordón, a ten vyráží s bojovým pokřikem na demonstranty. Nedochází ke krveprolití, jde naštěstí jen o strkanici a přeřvávání se. U toho být nemusíme a přes dvojí policejní hlídku a troje zátarasy opouštíme bojovou pláň. Vše jsem pečlivě sledoval a až to vypukne u nás, budu vědět co a jak.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1886x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskusekacka
tak fotky nadherny ale do ponorky bych nevlezla ani za nic, cinskej drak pobavil ja je zazila na santorini tam se zas prijeli nafotit ve svatebnich satech:o)
20. 01. 2012, 09:08:47
Kačko, třeba bys i vlezla, nebylo to tak stísněné. A při samotném ponoru jsem nic zvláštního nepociťoval.
23. 01. 2012, 11:57:39

Tonča
Popis draka je super:-)
23. 01. 2012, 12:16:04
Tončo, jsem rád, že se líbí!
23. 01. 2012, 12:27:09

Sunnies
Jonášku, není co pociťovat při ponoru v ponorce, to je prostě jako v pokoji u telky, jen je ta telka kulatá... :O) Já bych raděj byla ve vodě free. Želva je úžadná, viď?
25. 01. 2012, 09:56:49
Jojo, ale jsem rád, že jsem tento dopravní prostředek vyzkoušel. Želva je krásná a má ladné pohyby ve vodě.
26. 01. 2012, 11:11:25