HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Maledivy 2012  / Směr jih

Směr jih

Maledivy

Vytvořeno: 20.01.2012
Autor: JanPodany


Maledivy jsou jak šňůra korálů táhnoucí se od severu k jihu. Z letadla je to úžasná podívaná a uvědomíte si, že ty nepatné korálové ostrovy jsou ohrožené zaplavením, neboť Maledivy se svými dvěma metry nad mořem jsou nejplošší zemí světa.

Toužili jsme se proletět hydroplánem, ale místní společnosti zatím plně slouží pouze resortním návštěvníkům. Tak jsme využili místní linky pro let na nejjižnější Addu atol, konkrétně na nejjižnější ostrov Malediv – Gan.

Gan za dob britského protektorátu sloužil jako vojenská základna Jejího veličenstva a při vyhlášení nezávislosti Malediv místní spoléhali na britské vojáky tak, že chtěli vyhlásit nezávislost nejen na britské koruně, ale i na Maledivách.

Britové však základnu opustili, tím pádem zůstal Addu atol součástí Malediv, a díky tomu jsou Maledivy rovníkovou zemí.

Při cestě na Gan jsme přeletěli rovník a dostali se na jižní polokouli. Pro Pavla a mne celkem běžný jev, ale pro Tondu to byl prvotní zážitek. Nutno poznamenat, že ho to na první pohled nikterak nezdeformovalo. Věřím, že však je naplněn radostí a uspokojením, třebaže jsme se dostali na pouhou 41 minutu jižní šířky.

Gan má velké mezinárodní letiště, ale není nikterak vytížené. Létá sem z Malé pravidelná vnitrostátní linka a dost možná nějaké chartery, které naváží turisty do resortů.

Je pátek krátce po poledni a všichni věřící jsou na velké páteční bohoslužbě v mešitě. Vím, možná bych měl psát Alláhoslužbě, ale věřím, že tam nahoře si to přeberou.

Gan víc než Villingili nám připomíná karibský ostrov. Je tu neskutečné vedro, naprostý klid a překvapující pořádek. Na budovách je vidět, že dříve byly vojenskými stavbami, trávník je pečlivě sestřižen, téměř se jeví jako anglický. Mile nás překvapuje, že se nikde neválejí haldy odpadků, jak je to běžné na ostrovech severní polokoule.

Gan je propojen s dalšími čtyřmi ostrovy sypanými hrázemi, tak tu cestovatel není odkázán pouze na trajekty. Před letištní halou se nachází památník prezidenta Gayooma, který byl odstoupen v roce 2008 demokratickými volbami. Jeho nástupce začal novou éru Malediv. Hlavně se mu podařilo zemi otevřít cestovatelům a umožnit jim setkávání se s Maledivany i mimo resorty.

Kráčíme dál na západ v žáru poledního slunce, naštěstí podél silnice jsou vysázené stromy, které poskytují částečný stín, k „Rovníkové vesnici“ – Equator Village. Před vesnicí se nachází britský památník upomínající na vojenskou historii atolu.

Docházíme až ke spojovací hrázi, čímž prohlídka ostrova Gan končí. Z mešity se ozývají modlitby a my s Pavlem se rozhodujeme pro oběd v resortu. Tonda, odvážlivec, se vypravuje přes hráz na ostrov Feydhoo. Snad se na letišti shledáme.

V resortu bez problému dostáváme stůl a opět formou bufetu si dopřejeme oběd. Během něho si povídáme s personálem a dovídáme se, že tu byl Tomáš Rosický na dovolené, že to je velmi přátelský neformální kluk. Poté je nám sděleno, že Čechy tu mají rádi, neboť jsou velmi přátelští a zbytečně nesekýrují personál jako třeba Rusové či Němci.

Číšník se nám přiznal, že má v Čechách milou a že za ní příští týden letí. Zároveň si postěžoval na byrokracii. Jako Maledivan musí mít do ČR vízum, nejlépe shengenské. Českému konzulovi stačil zvací dopis od jeho milé, cestovní pas a správní poplatek. Ale aby dostal od Malediv výjezdní doložku, musí deklarovat ubytování v hotelu, dostatečnou finanční hotovost a vůbec mu házeli klacky pod nohy. Vypadá to, že maledivské úřady ještě nedospěly do stádia, aby nechaly své občany volně cestovat po světě. Dost na tom, že bude bydlet u své dívky, se kterou není sezdán. A Češka? To dozajista nebude pravověrná muslimka!

Po obědě se setkáváme s Tondou, který si prohlídku sousedního obydleného ostrova užil, a společně se odebíráme do letištní haly. Tam ospalá ochranka je šťastná, že si může s někým popovídat a zkrátit si tak líné páteční (ve významu nedělní) odpoledne.  Procházíme rentgenem, který není obsazený, a míříme k odbavovací přepážce. Pracovník rentgenu nás zdvořile požádá, zda bychom mohli rentgenem projít. Klukům zkontroluje batohy a nad mou ledvinkou jen mávne rukou.

Na zcela prázdnou letištní plochu dosedá náš stroj. Usazujeme se do první řady a hurá přes rovník zpět na sever. Na rovníku ještě dělám klukům pamětní foto a pak už na křídlech malého letadla se necháváme unášet směr Malé.

Zítra ráno se Tonda s Pavlem vypraví do vlasti přes Vídeň a já je budu přes Moskvu následovat další ráno. Touto cestou jsme pro Hedvábnou Stezku ověřili, že Maledivy nemusí být synonymem pouze pro luxusní resortní dovolenou, a že i nezávislý cestovatel za rozumný peníz může poznat slasti i strasti této malé republiky, která vykukuje z modrých vod Indického oceánu.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1432x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskusePetra
Tak nevím, jestli to není chyba jen u mě, ale už 10 dní tady není žádný nový příspěvek :-( nebo že by si Jonáš lehnul na lehátko s koktejlem a uplaval po moři neznámokam? :-)
31. 01. 2012, 14:03:11
Petruš, já myslel, že je z toho pochopitelné, že už mrznu v Praze. ;)
31. 01. 2012, 18:10:58