HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Man 2012  / Gleann dá Loch

Gleann dá Loch

Irsko

Vytvořeno: 20.07.2012
Cesta: Man 2012
Autor: JanPodany


Jelikož už jsem měl Dublinu plné zuby, vyrazil jsem do nejmalebnějšího místa Irska. Podle průvodce se tímto označením honosí Údolí dvou jezer, neboli Glendalough. Kluci se rozhodli dát Dublinu druhou šanci, a tak jsem na Dowson street vyrazil sám. Z této ulice jednou denně odjíždí autobus svatého Kevina přímo do Glendalough. Rozhodl jsem se putovat ve šlépějích tohoto světce.

Na úsvitu irských dějin byl mnich, který měl již přelidněného Dublinu plné zuby. Rozhodl se tudíž opustit jistotu města a vydal se na pouť jižním směrem. Vůle Pána ho dovedla do malebného údolí, které vyplňují dvě jezera. Zde v lůně přírody rozjímal, meditoval a modlil se. Po letech začal rozumět přírodě a dle legend k němu přicházela divá zvěř, se kterou Kevin rozmlouval.

Po čase se pověst roznesla po kraji a z tichého poklidného koutu se stalo rušné poutní místo. Mnoho následovníků měl mnich Kevin. A dnes jeho následovníkem jsem i já.

Autobus se dlouho proplétal nevkusným nevzhledným předměstím, aby se po hodince dostal na dálnici. Za městem se mi Irsko odhalilo v celé své nádheře. Krajina se zvlnila, zazelenala a zalila se slunečním svitem. Lesíky střídají pastviny, na kterých se pasou stáda bílých ovcí. Autobus sjel z dálnice na místní silničky a já mám možnost kochat se malebností irských vísek.

Po 90 minutách vjíždíme do údolí. Od řidiče dostaneme pokyny, že na stejném místě se setkáme v půl páté, tak ať jsme dochvilní. Údolí má na mne uklidňující vliv a hned se pouštím po značené zelené cestě kolem Dolního jezera. Návštěvníků národního parku je tu tolik, co v dobách největšího ohlasu za dob Kevinových, což však není rušivé, neboť údolí nás přijalo všechny.

Na severozápadní straně Dolního jezera se nacházejí zbytky sakrálního místa, kterému vévodí z dáli viditelná Válcová věž. Kolem věže se rozprostírá starý hřbitov s typickými irskými kříži a ruiny katedrály i dvou kostelíků. Tady je velmi silný genius loci. Vůbec se Kevinovi nedivím, že přesídlil.

Vydávám se dál podél jezera. Přes mokřiny přecházím po dřevěném chodníku. Tu z vysoké trávy na mne jukají malá černá očka. Nad nimi zaregistruji stříhající velká ouška a pak se v celé své kráse odkryjí i bílé skvrny pasoucího se daňka. Lidé procházejí nevšímavě kolem, ale já sleduji klid pasoucího se zvířete ve vysoké trávě. Fascinující podívaná! Ptáci mě doprovázejí svým trylkováním, chvíli sleduji hravé dovádění mladých strak a nerušeně přicházím k většímu Hornímu jezeru.

Než se však vydám hledat Kevinovu jeskyni, kde přebýval v lůně přírody, vyrážím do strmého svahu na Poulanass vodopády. Myslel jsem si, že to bude jen takový čurek, ale chyba lávky. Proud říčky je mocný a převýšení daleké. Jedná se o velmi malebný zářez do skalního masivu.

Vrcholem mého pěšího výletu je pohled přes jezero do vytesané skály na Kevinovo lože. Cestou ještě míjím starou důlní cestu a začínám pomýšlet na návrat. Opět se napojuji na zelenou cestu a podél druhé strany Dolního jezera se vracím. A najednou postřehnu nepatrný pohyb ve vysoké trávě. Zaostřím a spatřím pasoucí se laň. Všimne si mě, také mé žluté tričko je opravdu nepřehlédnutelné, a díváme se upřeně z očí do očí. Jak tomu Kevinovi začínám rozumět! Však se dá se zvířaty mluvit, a to dokonce beze slov.

Sluníčko se připravuje schovat za vysokou horu a já pomýšlím na návrat do Dublinu. Cítím se tak volně, až se začínám podezírat, že se do Dublinu těším. Irsko je nádherná země!

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 969x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskusePavel
Jooojo, Glendalough, tam bylo krásně! Kluci rozhodně zaváhali že s tebou nejeli. Je to jedno z nejhezčích míst v Irsku které jsme navštívili.
23. 07. 2012, 10:52:08
Pavle, je to nejhezčí místo, které jsem z Irska viděl.
23. 07. 2012, 22:20:27