HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Man 2012  / Hrad v Peelu

Hrad v Peelu

Velká Británie

Vytvořeno: 24.07.2012
Cesta: Man 2012
Autor: JanPodany


V Peelu na západním pobřeží ostrova Manu kráčely dějiny. Na samém úsvitu manské historie bylo toto místo kolonizováno. K osídlení vybízel zejména ostrov Svatého Patrika, který je dostatečně velký, dostatečně blízko pevnině a s dostatečně strmými útesy, aby se na něm vybudoval rozsáhlý středověký hrad.

S Tondou jsme tento hrad navštívili. Hned při vchodu nás uvítal velký černý pes, jehož funkci jsme odhalili až v závěru naší prohlídky. Po psovi nás uvítala kastelánka, která nám nabídla audio průvodce. Ten byl nahraný pouze v angličtině. Vytištěné texty byly pouze v němčině a angličtině. Po Tondově dotazu, zda by neměla text v češtině, paní viditelně posmutněla. Abych ji rozveselil, požádal jsem o výklad v manštině. Paní se rozzářila a hned plynule přešla do manštiny. Teď byl příhodný čas na vysvětlení, jak to my s tou starobylou manštinou máme.

Je totiž úplně jedno v jakém jazyce informace dostaneme. Chvílemi nám totiž manská angličtina splývá s nesrozumitelnou manštinou. Paní se přesto nenechala odradit a v angličtině nám vysvětlila, že manštinu studovala dlouho a že oproti gaelské irštině je to tvrdý chlebíček. A hleďme, narazili jsme na polyglota.

To už však jsme na půdě prvního nádvoří a na svých průvodcích volíme číslo 1. Jaké je naše překvapení, když Tonda má pod uvedeným číslem instrukce k ovládání a já už se nořím do jedné z legend o hradu. Zjistili jsme následně, že každý si překládáme, jak umíme.

V dalších etapách se s Tondou už dorozumíváme tak, že já doporučím zastavení 23, protože je tam krásná hudba a Tonda na oplátku 16, že je tam zajímavý výklad o střelnici. Ať dělám, co dělám, mě tam pořádají hradní hry. Takto se vzděláváme dvě hodiny, při kterých výkladu dominuje Curtain Wall, která se táhne kolem celého hradu. Divadelně vzdělán, hledám, kde na hradě mají divadlo a oponu, ale slovo curtain se jeví jako vícevýznamové, neboť po divadle ani památky.

Přesto se dozvídáme zajímavý příběh ostrova Man. Jeho vznik je připisován bohu Manannanovi a právě černému psovi. Abych Vám ten příběh převyprávěl v dostatečně poutavém stylu, na to jsem bohužel od Manského ministerstva příběhů o Manu nedostal licenci. Ale určitě se Vám příběh na tomto magickém místě bude líbit, neboť ponurá atmosféra s neutuchajícím větrem dodá vyprávění ten správný říz.

Když jsme se přes všechny ruiny, věže a krypty dostali k číslu 39, shodli jsme se s Tondou, že je čas vrátit audio průvodce a pěkně se rozloučit. Milá paní však byla hovorná a zapředla s námi konverzačně-společenský hovor. Že já jsem s tou manštinou nedržel pusu! Po základních frázích se dovídáme, že bydlí v dalekém Port Erinu na jihu ostrova a denně musí dojíždět. Bohužel k tomu nemůže využít linku číslo 8. Poslední z Peelu odjíždí v 16.55 a ona zamyká hrad až v 17.00, a to pokaždé, i když je hrad prázdný. Dnes však nespěchá, neboť tu má milou pánskou návštěvu z Čech.

Po půl hodince se známe už tak dobře, že víme, jak jí studený hrad nedělá dobře na kosti a klouby a že ideální léto je ve Španělsku, kde je teplo, dlouhé sluneční dny a moře. Nechceme být nezdvořilí a zdržovat ji. Rozloučíme se s ní, s černým psem i tajemným hradem a vcházíme vyzbrojeni manskou historií zakusit manskou přítomnost.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 815x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseDiana
Moddey Dhoo v Peel Castle? Tak teraz uz naozaj musim ist pozriet!
29. 07. 2012, 21:43:51
Diano, jak dlouho už jsi na Manu? Já měl dojem, že jsi téměř místní a tys ještě nebyla na hradě v Peelu? Prohlídku doporučuji, opravdu to za 4,50 GBP stojí. Hezké zážitky!
30. 07. 2012, 11:09:08