HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Man 2012  / Vítejte v Irsku!

Vítejte v Irsku!

Irsko

Vytvořeno: 18.07.2012
Cesta: Man 2012
Autor: JanPodany


Po dlouhých dvou a půl hodinách plných propadů a turbulencí na letu Praha – Dublin jsme spatřili smaragdový ostrov. Teď jsem použil klišé z průvodců, neboť pod přívalem hustých rychle jdoucích mraků jsme nepostřehli jinou barvu než šedivou. Ale pište o šedivém ostrovu, a nikdo nebude tušit, kam jsme si to namířili.

Na palubě nízkonákladové irské letecké společnosti Aer Lingus jsme dostali poučení o dvojjazyčnosti této země. Palubní hlášení proběhlo nejprve anglicky, a to jsem spíš odvozoval z náznaků, než že bych rozuměl, pak následovala směs foneticky zajímavých zvuků, předpokládám, že to byla irština, a nakonec jsme obdrželi hlášení česky, sice ze záznamu, ale ještě stále jsme měli spojení s domovem.

Irští celníci nás přivítali vycvičeným psem, který si ke každému čuchnul. Martin se snažil psovi vyhnout, ale celník byl neoblomný. Tak si Martin psa alespoň pohladil. Když pes zjistil, že já i Martin jsme umytí a nesmrdí nám ani nohy, blahosklonně páníčkovi naznačil, že nás může pustit.

Další celník si namátkově vybíral z davu přiletěvších a kontroloval cestovní doklady. Podivil jsem se irské důmyslnosti, když všechny vstupní formality odbyli v chobotu, kterým jsme vstupovali do terminálu. To jsem však podcenil irské úředníky.

Irsko, stejně tak Spojené království, se nepřipojilo ke společnému evropskému prostoru, a proto provádí na hranicích kontroly. Jelikož krize zasáhla i sem, tak na dvaceti pasových přepážkách seděli pouze čtyři úředníci a zrovna přiletěla tři letadla. Pomocnice nás třídila podle země pasu, tj. EU pasy vlevo, mimo EU pasy vpravo. Letadla přiletěla z Prahy, Paříže a Lyonu. Pochopitelně pravá část haly zela prázdnotou. Chtěl jsem tedy jít koridorem mimo EU, ale po hloubavém dotazu pomocnice: „Where are you from?“ (Odkud jste?), jsem po pravdě odpověděl, že z České republiky, a byl jsem promptně navrácen do správného koridoru.

Což mi až tolik nevadilo, neboť jsem si v duchu říkal, že nás aspoň Tonda dohoní, neboť letadlo z Paříže, odkud Tonda letěl, přistálo pět minut po nás. Jenže Tonda nikde, asi se mazlí se psem.

Pomocnice zjistila, že se jí cestující v hale neúměrně hromadí a pojala nápad, že část bude odklánět i do nevyužívaného koridoru, Mezi prvními jsme byli my. Po milém úsměvu a konstatování, že jsme z Prahy, jsme se dostali oficiálně na území Irska. S Tondou jsme byli domluveni, že se sejdeme u kufrů. Čekáme deset minut, dvacet minut a po půl hodině mě začíná jímat podezření. Všechny lety jsou označeny pouze společností Aer Lingus. Po Air France nikde ani potuchy. Odchytávám službu, která mi velmi zajímavou angličtinou (přirovnal bych to k bodrému hanáckému přízvuku plného otevřených hlásek o) sdělí, že na terminálu 2 se odbavují pouze irská letadla, všechna ostatní jsou odbavena na terminálu 1 (v originále Törminól vón).

Naštěstí mám ještě trochu živé baterie v notebooku, tak píšu Tondovi, že se sejdeme před terminálem, protože ke kufrům do mezinárodního prostoru se nedostane. A že tam na něj počkáme pouze do 18.15 a pak jedeme na hotel.

Zkrátím to. Martinovi jsem ukázal fotku Tondy a šel Tondovi naproti k nedalekému terminálu 1, kde jsem narazil na neproniknutelnou hradbu mnoha lidí (Co všichni hledají v Irsku za štěstí?) a posuvných dveří, kam byl přístup zapovězen. Vracím se zpět k Martinovi a zdáli vidím známou postavu, třebaže nemá červenou bundu. Tonda, a byl to opravdu on, mou zprávu dostal a jen se modlil, zda jsem si posunul čas na hodinkách též. Tondo, samozřejmě jsem si posunul čas! Ubezpečil mě, po mé výtce, že červenou bundu má v batohu. A jak jsem se domníval, zdržela ho psí kontrola. Zřejmě jí Tonda nevoněl, neboť na sucho byl namydlený svým sprchovým šampónem. A pro jistotu s ním namydlil i batoh.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1559x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskusekatka
jako vzdycky sranda cist dekuji za prijemnou pauzu v pracovnim shonu s irama si uzijete a ochutnejte pivko
19. 07. 2012, 10:17:57
Kačko, dík za milou reakci. Včera jsem urazil Guiness a stačilo jedno, moc mi nejelo. Zkusím nějaké jiné. Jinak Irish Stew mi chutnalo. Zdravím do Moskvy.
19. 07. 2012, 11:01:51

Alena
Super čteníčko. Moc zdravím a moc si to užijte!
20. 07. 2012, 08:14:16
Alenko, díky za pochvalu. Snažíme si to užít.
20. 07. 2012, 09:10:15

Martin
Honzo diky! Jsi tridas :-) Rad si prectu,jak to bylo doopravdy:-D!
20. 07. 2012, 23:40:57
Martine, mé příspěvky jsou téměř pravdivé! ;)
21. 07. 2012, 09:20:36

Tonda
Víš Martine, to nesmíš tolik chlastat, pak by sis vše pamatoval :-)
22. 07. 2012, 17:18:39

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku