HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Man 2012  / Vstup na Man

Vstup na Man

Velká Británie

Vytvořeno: 23.07.2012
Cesta: Man 2012
Autor: JanPodany


Ostrov Man je starobylé území, přes které prošly keltské, vikinské, norské, skotské a anglické dějiny. Přesto díky své izolovanosti si zachoval svou tvář. Nejsilnější je vliv britský, ten dodává Manu upravenost a malebnost. Celý Man na mne působí jako pečlivě udržovaná zahrádka.

Man je výjimečný svým jazykem, manštinou. Úředním jazykem je angličtina a manština byla v roce 1974, kdy zemřel poslední Maňan, který tímto jazykem hovořil, prohlášena za mrtvý jazyk. V posledních letech však manština je na vzestupu a používá se např. při každoroční ceremonii na Tynwald Hillu. Keltské místo, kde vždy na svátek Jana Křtitele, se slavnostně vyhlašovaly nové zákony a podávala se veřejnosti zpráva o správě území. V současnosti se slavnost koná 5. července a v manštině se zástupce britské koruny doví, co se za uplynulý rok na Manu stalo.

Man je samosprávný ostrov a Spojené království má za své povinnosti území dobře spravovat, dbát o zahraniční politiku a ochraňovat tento ostrůvek ve vodách Irského moře. Man není součástí Spojeného království a ani členem Evropské unie.

Zatoužil jsem po razítku do pasu, protože takto výlučný ostrov má tu čest, zvěčnit se v mém pasu. V přístavu, kam jsme připluli, se imigrační kontrola nekonala, neboť Irsko a Spojené království mají uzavřenou dohodu, tzv. Malý Schengen, který se vztahuje i na Man. A jinak se sem nedá oficiálně dostat, pouze z Anglie či Irska. Na můj dotaz v návštěvnickém centru se mi dostalo odpovědi, že musím k celníkům, kteří sídlí asi půl kilometru západním směrem.

U celníků jsem byl odkázán na vládní budovu, která se nachází v centru města na ulici Prospectus Hill. Budovu jsem našel, neboť sídlí hned vedle novodobého parlamentu – Tynwaldu. Na pasovém oddělení mi vysvětlila milá dáma, že tu jsem dobře, ale tyto záležitosti vyřizuje imigrační oddělení, které sídlí u vedlejší přepážky. Klasická pohádka o kohoutkovi a slepičce, zajisté znáte. Já měl štěstí, že po mně nikdo nic nechtěl, neboť lidé, a to včetně úředníků, jsou tu milí a vstřícní.

Na imigračním měl službu zkušený úředník, který přijal mou žádost. Je pravda, že se cítil zaskočen, neboť jeho služba je většinou poklidná a mnoho žádostí nepřijímá. Vyslechl mě, převzal si ode mne pas a rozvážně mě ubezpečil, že pokud nechci na ostrově zůstat, není třeba vyznačit do pasu datum vstupu. To já vím, ale rád bych měl v pase krásné vstupní razítko, bylo-li by to možné.

Velmi provinilým, avšak pevným hlasem mě ubezpečil, že by to možné nebylo. Je tu však jedna naděje, a to kdybych požádal o politický azyl, ale ten se občanům České republiky neuděluje, zatím.

Když viděl, jaké zklamání se v mém obličeji zračí, a že levé okolo začíná podezřelé plavat, vliv mi do žil malou naději. Že by možná šlo udělit vstupní turistické razítko. Nadšeně jsem přikývl, že to je vlastně to, co bych velmi rád. Odešel za roh, poradit se s informačním systémem, zda takové razítko, může umístit do českého pasu. Za okamžik se vrátil a sdělil mi: „Computer says NO!“, což v překladu značí: „Počítač říká NE!“. Posmutněl jsem. Pas mi byl vrácen a já vykročil vstříc manskému dobrodružství, neboť Češi mají po ostrově dovolen volný pohyb.   

Kdo z vás sledoval v nočních hodinách na ČT2 britský seriál Malá Velká Británie, to mu poslední odstavec je povědomý a chápe, jak silný britský vliv tu je.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1329x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskuse


precetl jsem si Vas prispevek ze zajmem ...jelikoz jsem podle DNA na Bulovce pod ph dr D Vankem dostal potvrzeni ze pochazim podle DNA k Somerled tady vladce isle of Man ktery zde vladnul asi 1100 a byl pak porazen Malcomem Zadal jsem Britskou ambasadu ale ani se mne nenamahali odpovedet byt man Svedsky pas Takze hodne uspechu Lodendal von Tatarek
20. 01. 2014, 16:08:40
jan_podany
Jan
Děkuji.
06. 10. 2014, 14:01:30
podle DNA jsem potomek Kinga of ISLE MAN
05. 05. 2015, 11:36:52
podle DNA jsem potomek Kinga of ISLE MAN
05. 05. 2015, 11:37:48