HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Portugalsko 2012  / Belém

Belém

Portugalsko

Vytvořeno: 06.03.2012
Autor: JanPodany


Belém je předměstí, neřku-li přímá součást Lisabonu. Z centra se sem dostanete jak tramvají číslo 15, tak příměstskými vlaky. Ale pozor, některé vlaky stanicí projíždějí. To se stalo i nám, ale zavčas jsme si všimli a nezbloudili jsme.

V Belému se nachází pomník Jindřichu Mořeplavci, Belémská věž a nádherný gotický klášter sv. Jeronýma. Vlakem jsme přijeli poměrně brzo, památky se otvírají až v deset hodin. Prošli jsme se po nábřeží řeky Tejo, která se v Lisabonu vlévá do Atlantského oceánu. A dorazili k Belémské věži, což je původní opevnění a strážní věž v jednom. Díky Lisabonské kartě jsme opět neplatili vstupné a mohli si v klidu tuto pevnůstku prohlédnout.

Po prohlídce Torre de Belém jsme se vrátili k pomníku Jindřicha Mořeplavce, který zároveň slouží jako rozhledna. Naštěstí uvnitř betonového památníku z roku 1960 je instalován výtah. Ze samotné vyhlídky je krásný výhled na celý Belém, včetně přenádherného kláštera svatého Jeronýma. Před vstupem je mozaika znázorňující všechny kontinenty. Třebaže mi nepřijde, že by vyhlídková plošina byla ve velké výšce, lidi shora vypadají jako broučkové.

Poslední návštěva v Belému se odehrála v klášteře. Zde je umístěno muzeum, klenotnice a obrovský kostel. Vlevo u vchodu je pohřben velký portugalský mořeplavec Vasco da Gama. Slovy se ta kamenná krása vylíčit nedá. Chce to být uvnitř a atmosféru nasávat. To platí i o vnitřním rajském dvoře, který je umně zdobený ambity s kamenným krajkovým.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 698x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů