HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Portugalsko 2012  / Noční Porto

Noční Porto

Portugalsko

Vytvořeno: 02.03.2012
Autor: JanPodany


Porto v noci je nádherně nasvícené, a když Tonda s sebou vláčí stativ, je třeba toho náležitě využít. Náš amigos José nás sice přesvědčuje, abychom byli obezřetní, dávali si na své věci pozor a zbytečně neriskovali. Ale druhým dechem dodává, že Porto není nebezpečné místo.

Město máme prochozené ve dne, tak se bezproblémově orientujeme. Hlavním tahákem nočního života v Portu je nasvícený impozantní dvoupatrový most Dom Luíz I, který na úrovni řeky Douro slouží chodcům a motorovým vozidlům a ve druhém patře jezdí metro a chodí chodci.

Než jsme se však k mostu dostali, udělali jsme si pár zastávek v Ribeiře, jedné ze starobylých čtvrtí Porta, kde je krásně nasvícená katedrála. Okolo ní se procházejí všudypřítomní pejskaři a turisté. Naštěstí jich není moc a my si v klidu pořizujeme snímky. Máme tři fotoaparáty a pouze jeden stativ. Tonda je však kamarád a za nemalý peníz, který si samozřejmě neúčtuje, nám ho nabízí k pronájmu. Já jsem známý škrt a raději si krkolomně nacházím různé zídky, na kterých si instaluji fotoaparát k focení. Tonda mi poradí, abych využíval samospouště, tím docílím, že můj pohyb nikterak neovlivní expozici.

V plánu máme sjet si prudký svah k řece Douro lanovkou, ale poslední nám odjela těsně před nosem, třebaže Tonda tvrdil, že jezdí až do deseti hodin. Na druhou stranu si alespoň odlovil svou další kešku.

Nakonec se rozhodujeme pro přechod mostu v horní části a můžeme si nafotit nasvícené nábřeží a přilehlý klášter. Přechod mostu nám trvá víc než hodinu, neboť úžasných snímků se z mostu nabízí mnoho. Nevýhodou je, že v pravidelném intervalu projíždí kolem nás metro, které starý most z dob Gustava Eiffela rozkmitá tak, že výsledné fotografie jsou spíš umělecké než ke koukání.

Stejného výsledku docilují i noční běžci či chodci. Tak málo stačí k vyvolání nepatrných kmitů mostu, které však naše citlivé fotoaparáty ihned zaznamenají. Nakonec se nám podaří pořídit pěkné snímky a naše žaludky se dožadují i tělesných rozkoší. Ty duševní jsme nad míru uspokojili.

Za mostem v úzké ulici je krámek z dálky vonící. Tomu jsme se však vyhnuli a vybrali si k večerní hostině pěknou restauraci s výhledem na řeku. Já si vybral z jídelního lístku grilovanou chobotnici a nelitoval jsem, neboť tak chutně upraveného hlavonožce jsem ještě neměl.

V televizi běžel ostře sledovaný zápas v kopané mezi FC Porto a Benficou Lisabon a naštěstí pro nás Porto v Lisabonu vyhrálo 3:2 a nás už čekala klidná půlnoční cesta domů.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 925x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseKris
zaujímavo písané ;) hadam neurazi ale príde vhod upresnenie informacie: Eiffel totiž navrhol most Maria Pia, ktorý vidno z Luis II. Veľmi sa podobajú a ja som si tiež myslela, že práve Luis-a navrhol Eiffel, preverila som však info, a na moje prekvapenie Eiffel mal Portugalsko v obľube, na okolí má viacero diel ;) Kris žijúca v Portugalsku
12. 04. 2012, 00:23:06
Děkuji za reakci. Já se trápil vyhledáváním přesné informace, ale těch informací je tolik rozdílných. Dokonce jsme vyčetl, že Luis I. je dílem jednoho žáka G. Eiffela. Proto jsem to napsal tak šalamounsky (z dob G. E.) :D Upřesnění příjde vždy vhod a určitě neurazí! Moc děkuji.
15. 04. 2012, 20:21:46