HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Portugalsko 2012  / Tramvajová muzea

Tramvajová muzea

Portugalsko

Vytvořeno: 05.03.2012
Autor: JanPodany


Nebudu zastírat náš hlavní cíl cesty do Portugalska. Všichni tři jsme nadšenci kolejové dopravy a města Porto a Lisabon mají ještě stále co takovým nadšencům nabídnout. Porto nabízí systém metra (možná by se dalo mluvit o částečně podpovrchové tramvaji), tři linky historické tramvaje a dvě lanovky. Jednu kolejovou a druhou kabinkovou.

Lisabon nabízí regulérní síť metra, příměstské vlaky, tramvaje (třebaže vypadají historicky, slouží pravidelnému provozu), výtah a pozemní lanovky.

V Portu jízda tramvají je nevýhodná, neboť není zahrnuta do systému turistického předplatného a je třeba platit každou jízdu zvlášť. My jsme spojili jízdu tramvají s návštěvou muzea tramvají. (Lístek z tramvaje může sloužit i jako vstupenka do muzea.) Muzeum je to nevelké, kam se hrabe na naše Střešovice, přesto bylo zajímavé. Mimo jiné jsme v něm přečkali i naší první portugalskou přeháňku.

Historické kousky jsme si prohlédli a nikdo nás nikam nehonil. Vše jsme pořádně zdokumentovali na svých fotografických přístrojích a s pocitem, že se tu o tramvaje dobře starají, jsme muzeum opustili.

V Lisabonu je též muzeum tramvají, ale na prohlídku složitější. Zde zaměstnanci hovoří plynulou portugalštinou a na návaly cizojazyčných turistů tu nejsou zařízení. Příchodem nás tří se počet turistů v letošním roce zvýšil o 300 %. V první části expozice se nacházejí běžné potřeby tramvajového provozu: uniformy, lístky, vybavenost řidičů a průvodčích atp. Druhá část expozice byla pro nás zajímavější, neboť tam jsou umístěné dopravní exponáty.

Z portugalského letáčku jsme vydedukovali, že do haly s historickými tramvajemi musíme projít celou vozovnou. Když už jsme byli na dohled od kýžených exponátů (dlužno podotknout, že za bedlivého rozhlížení jsme prošmejdili celou vozovnu i s přilehlou kantýnou) vynořila se proti nám červená historická tramvaj, a jak jsme za nedlouho potom seznali, se salónní úpravou. Z tramvaje na nás spustil řidič portugalsky nějaké zajímavé informace, které se nás bezprostředně týkaly. Na mé nesmělé Fala inglês? jsem se dodnes odpovědi nedočkal.

Přesto jsme porozuměli, že máme nastoupit. Řidič nás odvezl zpět k první expozici, kde se domlouval s musejní pracovnicí, že nemůže pouštět zástupy turistů jen tak po vozovně. Když si to za zvýšeného hlasu vysvětlili, odvezl nás k druhé části expozice. Odemknul nám halu, a my se konečně mohli zanořit mezi exponáty.

Některé vozy byly otevřené, abychom si mohli prohlédnout interiéry vozů. Jak jsme však zjistili, hrát si na řidiče tramvaje se našemu řidiči vůbec nelíbilo a dokonce jsme si nemohli ani radostí cinkat. Hysterický záchvat ho chytil ve chvíli, kdy jsem vůz odbrzdil a snažil se projet zdí. Vůbec ho nezajímalo, že jízdu uskutečňuji pouze ve své bohaté bujaré nezkrotné fantazii. Když už jsme v muzeu, které je dvojnásobně větší než v Portu, byli deset minut, začal si náš řidič pohrávat s klíči a evidentně nám dávat najevo, že už zdržujeme. Jak Tonda správně poznamenal. Chudák, má zálohu a musí tady vozit turisty, místo aby čekal na povolání k výjezdu do lisabonských ulic. Určitě už je teď středem posměchu, jak to tak v dopravních podnicích bývá.

Nás to však vedlo k tomu, že jsme si každý exponát prohlíželi s velikou pečlivostí. Nakonec se však náš pan řidič dočkal a my jsme nastoupili zpáteční cestu k východu z vozovny. Naše společnost se mu vyloženě nezamlouvala a vypustil nás z vozu, kde na něj nebylo vidět, neboť takovou potupu si dnešní den jistě nezasloužil. Jak jsme zjistili, obral nás o průjezd esíčkem před vrátnici, neboť až tam byla výstupní zastávka pro návštěvníky muzea.

Tento zážitek nám však vůbec neubral radost z jízdy tramvají úzkými strmými uličkami či z jízd lanovkami do kopců. Tramvajový Lisabon je bezesporu zážitkem sám o sobě, neboť ho na svých stránkách doporučuje nejvyhlášenější průvodce světa.    

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 991x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskusebraddy
Ahoj Honziku. Jen malá změna. Na letišti bude čekat Petr,já mám odpolední. Bude čekat dole v priletove hale kolem 20:45. Snad si to ještě precteš:-)
07. 03. 2012, 14:03:28
Dobře to dopadlo. Potkali jsme se. ;)
07. 03. 2012, 22:49:27