HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Tichomoří 2011  / Jak Pavel našel poklad

Jak Pavel našel poklad

Nauru

Vytvořeno: 15.07.2011
Autor: JanPodany


Pavel jde v Tondových šlépějích a také propadl geocachingu. Pro ty z vás, kteří netuší, na čem že to Pavel ujíždí, malé vysvětlení. Prodejci navigací potřebovali zvýšit prodej svých přístrojů, tak si vymysleli geocaching. Nadšenci po celém světě zakládají poklady a další nadšenci s GPS navigací tyto poklady – cache (česky keše) hledají. Když ho najdou, můžou se na amerických stránkách geocachingu přihlásit, a tím získají bod.

Na Nauru je jediná keška, tak je jasné, že ji musíme najít. Pavel si našel na mapě přibližnou polohu, stáhl si informace z webu a mohli jsme vyrazit. Naše cesta vedla po silnici, kterou nákladní automobily vozí vytěžené fosfáty ke zpracování. Takže silnice široká, ale prašná. Když jsme tak v půlce cesty zarazí nás kontrolní bod. Co teď? Mám to otočit?

Než se rozhodneme k akci, tak nám hlídač zvedá závoru a my vjíždíme na území dolů. Občas se za námi objeví auto s majáčkem, ale vůbec si nás nevšímá, občas nás mine náklaďák.

Projedeme všechny možné cesty, abychom zjistili, že cesta ke kešce je zatarasená. A dál jiná cesta nevede, protože všude už je zákaz vstup a hrozba výbuchu dynamitem. Takže fosfáty se těží klasickým odstřelem.

Po důkladném prozkoumání dolů se vypravujeme po poslední neprozkoumané cestě. Pavel ryčí nadšením, protože nás vede rovnou k cíli. Přibližujeme se metrovými kroky. My s Milanem začínáme se potutelně usmívat, protože z předních sedadel vidíme, že se přibližujeme k hotelu. Najednou se zezadu ozve temné zavrčení a nepublikovatelný výraz. Už i Pavel zjistil, že si nastavil špatný cíl.

Objedeme tedy polovinu ostrovu a podle Pavlova přístroje se přibližujeme k pokladu. Najednou poručí zastavit, protože keška je blízko. V nápovědě má, že se musí vydat únikovou cestou před tsunami, která je sjízdná autem s náhonem na všechny čtyři. A to my máme. Po půl hodince se vrací, že cestu nenašel. A keška je tak blízko. Pouhých 500 metrů. Pavel je naštvaný a pomalu to chceme odpískat.

Další plán je tedy dokončení objetí ostrova. Po pěti minutách jízdy si všímám, že jsme u evakuační cesty. Ta však nevypadá sjízdně a razantně odmítám Pavlovy příkazy k cestě do vrchu. Kdepak, jsi hledač, tak šlapej!

Aby v tom nebyl sám, s Milanem ho doprovodíme. Prvních 250 metrů, kdy se škrábeme na planinu je drsných, ale pak už je cesta průjezdná. Před námi je keška 1,2 km. Úskalí je v tom, že je to vzdušnou čarou. Ujdeme po rozpálené vyprahlé planině dva kilometry a Pavlův přístroj hlásí, že jsme u cíle. Pavel zkušeně a rychle vytáhne kešku, a zapisuje se.

Já jsem známý tím, že lačním po materiálním bohatství a už odmala rád přepočítávám mince. A co by to bylo za poklad, kdyby tam nebyly peníze? Zkušeně nacházím čtyři mince, z nichž si dvě beru. Však za tu námahu si je zasloužím. Pravidlo geocachingu však zní, když si něco vezmeš, musíš tam něco dát. No to narazili na mou lakotu. Naštěstí Milan vytahuje svou minci ze Samoy, kterou se mu pro svou nízkou nominální hodnotu nepodařilo utratit, a Pavel má u sebe českou minci, kterou přikládá k Milanově.

Tím jsme pravidlo dodrželi a za drobného mrholení se můžeme vrátit k autu. Cesta je svízelná, protože s tak dlouhým pochodem jsme dnes nepočítali a vyrazili jsme všichni jen v pantoflích. Tak naprosto propocení, unavení a dehydrovaní dorážíme k autu.

Zato večer v internetově kavárně jsme pašáci, protože jediný nauruský poklad, vyjma jejich fosfátů (a ty jsme koneckonců taky viděli), jsme našli a Pavel to právě zapisuje na web.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1890x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskusePetra
A co přikázání z desatera Nepokradeš! :-))) teda objevování kešek je náhodou velká legrace, třeba v Praze jich je plno...náhodou si myslím, že to není jen obchodní trik, ale dobrá zábava i pro rodinu s dětmi :-)
20. 07. 2011, 21:53:19
Petro, však to je s nadsázkou. V Praze už jsem jich viděl taky hodně, ale na Nauru je jediná, tak jsme ten poklad musel probrat! ;) Kolik si jich už vybrala? ;D
21. 07. 2011, 08:08:14

Tonda
To jsem Pavlovi zase něco ukázal :-))) Jinak gratuluji celé skupině českých kačerů ;-)
21. 07. 2011, 13:19:45
Tondo, to vis. Paja je rodinny typ a na nektere veci je velmi chytlavy! Dekujeme za gratulace, je to nase druha keska v Oceanii.
22. 07. 2011, 22:44:33

Tonča
Ať žijí kešky:). Pájo, jsi opravdu rodinný typ:)
25. 07. 2011, 13:13:28
Jojo, jen by jich mělo být víc, dochází mi mince! ;)
26. 07. 2011, 12:23:34