HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Tichomoří 2011  / Jak je to s Wallisem a Futunou?

Jak je to s Wallisem a Futunou?

Francie

Vytvořeno: 03.08.2011
Autor: JanPodany


Wallis a Futuna je zámořské území Francie. 29. července zde probíhaly mohutné oslavy padesátileté oficiální správy Francie. Od roku 1961 mají tyto zapomenuté ostrovy určený status. Na Wallisu kromě francouzské správy existují ještě klanové struktury v čele s králem.

Francie v Tichomoří má tři území: Francouzskou Polynésii, Novou Kaledonii a Wallis a Futunu. Na všech platí pacifický frank, který je pevně navázaný na euro. Bankovky jsou stejné a mince mají odlišné motivy, třebaže jsou vzájemně zaměnitelné. Stejný princip funguje i u eura. Všiml jsem si však, že mince mají motivy pouze dvou území. Na Wallisu obíhají hlavně novokaledonské mince, občas se objeví polynéská.

Ptal jsem se, zda existují mince s motivem Wallisu a Futuny. Dostalo se mi záporné odpovědi. Takže Wallis a Futuna nemají vlastní mince. A když přišla řeč na toto, neopomněl jsem se zeptat na národněosvobozenecký boj proti kolonialismu, jak mě to na základní škole učili.

Obyvatelé tohoto území nemají s Francouzi špatné zkušenosti. Prostě jednoho dne Francouzi připluli a vyhlásili nad těmito ostrovy protektorát, samozřejmě po dohodě s místními králi. Nikdy nebyli Wallisané a Futuňané kolonizovaní. Nikdy tu nebyly represe proti domorodému obyvatelstvu. A když Francouzi před 50 lety přišli se změnou statutu, nikomu to nepřišlo divné.

Dokonce od začátku smí Wallis a Futuna používat svou vlajku, což je rudý list uprostřed s bílým maltézským křížem a v žerďovém horním rohu je miniaturní francouzská trikolóra. Avšak vedle této vlajky musí vlát vlajka francouzská, což místním vůbec nevadí. Na stanicích četnictva či francouzské správy vlají zase jenom vlajky francouzské. Na letišti nějaký horlivec vyvěsil i vlajku Evropské unie, třebaže tato nemá žádný vliv na toto území.

Místní jsou dotovaní z Paříže, takže tradiční průmysl založený na kopře už vymizel a jediné reálné příjmy plynou z filatelie, třebaže se známky tisknou ve Francii.

Velkolepé oslavy se účastnila i ministryně francouzské vlády. A když mluvila o Wallisu a Futuně, tak použila francouzskou výslovnost. To však sklidilo smích, protože Wallis je jméno pocházející z angličtiny. Jednoho krásného dne plul Wallis kolem ostrova, kouknul do mapy a zjistil, že v evropských mapách není pojmenován, tak ho pojmenoval po sobě. Futuna je slovo pocházející ze samojštiny a čte se tak, jak se píše. Takže její „Fytyna“ vzbudila zasloužený smích.

Původ místních je odvozován tak, že Wallisané pocházejí z Tongy, která tento ostrov kolonizovala a walliština je tongštině podobná. Futunu zas kolonizovali Samojci, a proto futunština je podobná samojštině.

Jelikož však Francouzi na oslavu zaplatili tři velké mísy kavy pro místní, proběhlo toto faux pas pouze na úrovni smíchu. Koneckonců kava i u mne probudila neodolatelnou touhu se všemu smát.

Takže předpokládám, že i nadále si toto francouzské území bude žít svým poklidným nerušeným tichomořským způsobem života a čekat na změny, které přijdou s možným vyhlášením nezávislosti Nové Kaledonie na Francii, neboť Wallis je na Novou Kaledonii hodně napojený.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 723x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů