HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Tichomoří 2011  / Jak jsem obstaral nauruská víza

Jak jsem obstaral nauruská víza

Nauru

Vytvořeno: 14.07.2011
Autor: JanPodany


Nauru je nejmenší samostatnou zemí Oceánie a zároveň i nejmenší republikou světa. Známá je, pokud vůbec, těžbou fosfátů a absencí hlavního města. Republika je rozdělená do 14 distriktů (okresů) a v jednom z nich (Yarenu) se nachází letiště, parlament a vládní budova.

Nauru bylo od začátku plánování pro mne velkou výzvou, protože do této země létá velmi málo Čechů. Tipuji, že bychom se všichni vešli k jednomu většímu stolu. Jako jediná samostatná země Oceánie vyžaduje po Češích vízum. Vlastně nejen po Češích. Všichni návštěvníci musí zaplatit 100 australských dolarů, což je místní měna, za vydání víza. Jen země Britského společenství a země pacifického fóra mohou obdržet víza po příletu. Ostatní si musí zařídit víza předem.

Logicky jsem začal na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, kde jsem se dočetl, že získat nauruské vízum je proces obtížný a zdlouhavý a nezřídka Nauru pozastaví vydávání turistických víz. Zavolal jsem příslušný odbor, zda mi pomůžou tento proces zvládnout. Ubezpečili mě, že s Nauru máme navázány diplomatické vztahy a tím to pro ně končí. Maximálně mi poradili, ať zkusím velvyslanectví Nauru v Melbourne. Ale do Austrálie má cesta nevede.

Na webových stránkách Nauru jsem se dočetl, že vízum musím bezpodmínečně mít. Ale jak si ho obstarat, o tom ani zmínka. V různých cestovatelských diskusích byly hlášky o tom, jak to nejde i jak to jde. Ale kloudné informace jsem se nedopídil. Našel jsem si tedy email na zastupitelský úřad Nauru na Fidži a napsal jim. Do měsíce žádná odezva. Jen pro úplnost, návštěvu Nauru jsem naplánoval na červenec 2011 a začal jsem se sháněním víza v září 2010.

Zkusil jsem napsat na zastupitelstva Nauru v Austrálii do Melbourne a Brisbane. Opět ticho po pěšině. Pak jsem si našel na celosvětové síti honorární konzulku Nauru v Londýně. Ta mi promptně napsala, že je třeba vyplnit formulář, který přiložila a žádat rovnou imigračního úředníka na Nauru, neboť ten jediný má právo vystavit vízum. Naštěstí mi v mailu poslala i jeho emailovou adresu.

Mezitím jsme již zakoupili letenky z Fidži na Nauru a z Nauru na Kiribati a kontaktovali jeden ze dvou nauruských hotelů. Z hotelu Od-N-Aiwo se neozvali a tak jsme psali do Menen hotelu. Cestovatelské postřehy se shodovaly, že jeden je méně komfortnější než druhý.

V říjnu jsme vyplnili formuláře a poslali je imigračnímu na Nauru. Během druhého dne přišla odpověď, proč se pořád ptám na totéž, že by mi jedna informace o získání víz mohla stačit. Popravdě jsem napsal, že se mi ze všech mailů vrátila odpověď pouze z Londýna. Naštěstí však měl automatický podpis a v něm telefonní údaje. To nás později zachránilo.

Na můj opakovaný mail na konci října, zda má všechny údaje k vystavení víz mi přišla omluvná zpráva, že můj mail založil, ale že ho najde. Další den mi přišlo ujištění, že vydání víz se uskutečňuje pouze půl roku dopředu, a když chceme přiletět v červenci, ať se mu ozvu koncem ledna nebo začátkem února, že v tom není žádný problém a vízum nám vystaví.

No to bylo radosti. Nepropadnou nám velké peníze za letenky, neboť letenky jsou nevratné a navštívíme Nauru. Tak jsem si Vánoce už odbyl na začátku listopadu. Během prosince se nám konečně po všemožných urgencích ozvali z Menen hotelu, že nás ubytují, a to opravdu draze. Druhý hotel mlčí. To jsme dokonce zkoušeli volat na Nauru z pevné domácí linky. K tomu jsem si pozval kamaráda Pavla, neboť je hotelový recepční a vládne angličtinou mnohonásobně lépe než já. Třebaže mi účet přišel na 600 korun, nedovolali jsme se, neboť jsme byli stále přepojováni na automat v nauruštině. A to je opravdu nesrozumitelný jazyk.

Tak mail do hotelu byl prošťouchnutý a ubytování zarezervované. Ještě nás v každém mailu upozorňovali, že platit se může výhradně v hotovosti, neboť na celém ostrově se kreditní ani platební karty nepřijímají.

Hned prvního února se připomínám šéfovi imigračního mailem. Do konce února žádná odpověď. Zato se na nauruském webu objevila informace, že o vízum se žádá emailem a jsou tam uvedené oba. Zkusil jsem první uvedený, abych zjistil, že se maily přeposílají na adresu imigračního. Tentokrát mi však přišla odpověď, že jsem již zcela zahltil poštovní schránku.

Tak jsem v půli března zkusil druhý uvedený mail, což bylo na konzulát v Brisbane. Okamžitě mi přišla odpověď, že v udělení víza není problém, ale potřebují kopie pasů, kopie letenek a potvrzení ubytování. Vše jsem jim odeslal a od té doby žádná odpověď, ani na urgence.

Tak jsem na konci dubna poprosil opět Pavla, zda by se u nás večer zastavil a zkusil opět zavolat na Nauru, a to rovnou hlavnímu imigračnímu. Nezapomeňte, že časový posun činí 10 hodin. V pozdních nočních hodinách jsme se volali do kanceláře na pevnou, abych to neměl tak drahé. Přesvědčuji se, že na Nauru je čas běžný pro úřední hodiny, přesto telefon nikdo nezvedá. Zkusíme tedy mobil.

Ten nakonec někdo zvedne, ale představí se úplně jiným jménem, než s kým jsem si loni dopisoval. Vysvětlí nám, že je teď novým hlavním úředníkem, a ten původní byl sesazen. Dává Pavlovi kontakt na sebe s ujištěním, že vydání víza je bez problému. Po kolikáté to už slyším?

Druhý den posílám znovu mail se žádostmi o víza. Nový úředník hbitě odpoví, že potřebuje kopie pasů, letenek, ujištění, že zaplatíme vízový poplatek, a potvrzení o ubytování. Vše mu obratem posílám a čekám. Na konci května mi dochází trpělivost, protože se blíží čas odletu a já nemám potvrzení o vydání víz.

Na začátku června se připomínám a žádná odpověď. Tak opět v noci k sobě táhnu Pavla, aby mi na Nauru zavolal. Pavel trošilinku protestuje, protože má v hotelu druhý den ranní, ale přišel. Dovoláme se na mobil, kde nám sladký líbezný hlásek sdělí, že si se šéfem omylem vyměnili mobily a že mu ho vrátí za dvě hodiny, až bude v práci. Že teď zrovna prochází ranní hygienou.

Pavlovi se dvě hodiny čekat nechce, tak volá znovu, aby ji požádal o předání vzkazu pro hlavního imigračního. Ženský hlas vysvětluje do telefonu tak, že to slyším i já na druhém konci stolu, že pořád má ještě natáčky a že říkala za dvě hodiny. Ale slíbí, že mu vzkaz předá.

Ráno mám v mailu z Nauru mail i s přílohami. A v přílohách jsou potvrzení udělení víz pro nás tři. Dychtivě přílohy otvírám a ani si nevšimnu, že jsou s nulovým obsahem.

Píšu na Nauru, že moc děkuji, ale že přílohy nedorazily. Imigrační se omlouvá, ale blbne jim server. Zkusí to později. Je 10. června a 18. odlétáme. V pondělí 13. června dorazil mail i s přílohami. Šťastně tisknu potvrzení a těším se na návštěvu Nauru.

9. července mi dorazil mail z prvního hotelu, že nás rádi ubytují, jenže na vízu už máme uveden hotel Menen. Je to škoda, neboť Od-N-Aiwo je mnohonásobně levnější a ještě je v zastavěné části ostrova, hned naproti poště. Ale smůla.

Při příletu nám zabavila úřednice pasy a potvrzení, neboť si druhý den musím osobně dojít pro pasy a zaplatit příslušný vízový poplatek. A tam se chystáme právě teď. Jak zjišťuji od dalších spolucestujících, je to standardní postup.

Takže pokud chcete na Nauru, tak se připravte na zdlouhavé vyřizování, mějte hodně peněz na telefonáty a koneckonců i na vízum, neboť 100 AUDů, není zrovna laciný poplatek.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1546x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskusezuza
už to fachčí, už to jede.
18. 07. 2011, 10:09:55

Sunnies
Jestli Ty Jonášku nejsi moc velký puntičkář. Stále otravovat, aby Ti napsali jak to bude a "vydali" Ti víza. Prostě přileť a ono to bude OK. Ještě jsem na světě neviděla vyjma Amíkova, že by Tě na jejich drahocenou půdu nepustili, pokud zaplatíš... Krásný den.
22. 07. 2011, 13:45:04

Sunnies
Jo, a ten "Rovník" nechodí. Škoda.
22. 07. 2011, 14:39:11
Sunnies: No na vlastni kuzi jsem si vyzkousel nevpusteni na pudu Britskych Panenskych ostrovu. Americka Samoa na druhou stranu nedelala zadne kuzicky a vysli nam maximalne vstric. Rovnik nechodi. Za rovnik musi kazdy sam!
22. 07. 2011, 22:48:43