HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Tichomoří 2011  / Jak jsme byli v akváriu

Jak jsme byli v akváriu

Nová Kaledonie

Vytvořeno: 31.07.2011
Autor: JanPodany


 

V neděli jsme navštívili lagunové akvárium v Noumée. Byli jsme zvědaví, jaké korálové rybky s námi v moři plavou. I když je fakt, že pro nízkou teplotu vody i vzduchu jsme v moři moc času nepobyli.

Podobný nápad mělo dost lidí, tak jsme se báli, že se ke sklu, které odděluje náš svět od toho vodního, ani nedostaneme. Opak byl pravdou. Akvárium je prostorné a nabízí mnoho pozorovacích míst. Nejdříve byla akvárka sladkovodní a se smíšenou vodou. Když jsme se pořádně rozkoukali, viděli jsme i mohutného kraba schovaného v dutině.

Další kroky nás zavedly k expozici malých akvárií, ve kterých byli koráli a malé korálové rybky. Jak jsme později poznali, byla to školka pro rybky, které pak příjdou do velkého korálového akvária.

U každého akvária je latinský, francouzský a anglický název. Jelikož nikdo z nás není ichtyolog, vyjma Milana, který je zrozen ve znamení Ryb, nebyly nám popisky k ničemu. Názvy nám byly srozumitelné pouze u želv, žraloků, langust a krevet, ale ty jsme poznali i bez nápovědy.

V akváriu mají i otevřené nádrže, tj. bazénky, ke kterým je přístup a v nich líně polehávají hvězdice různých barev: modré, hnědé, pískově žluté. Vlní se v nich sasanky a mezi nimi se schovávají klauni. Ovšemže ne ti z cirkusu, ale ti mořští. Když jsme si dali práci, našli jsme tam i schovaného Nema. Jenže nevíme, zda se ještě hledá. Odměnu jsme za jeho nalezení žádnou nedostali.

S Pavlem fotíme, co nám paměťové karty dovolí. Pavel si pochvaluje, že fotit v akváriu je mnohem snazší, než v moři s vodotěsným pouzdrem. Jen u některých expozic litujeme, že je zakázáno fotit s bleskem. Což je však pochopitelné.

Následuje velmi zajímavá expozice. Je to temná komora, kde jsou akvária nasvícená UV lampami, aby bylo vidět světélkující koráli a rybky. Hra barev je až neskutečná. Kdyby se nejednalo o živé organismy, myslel bych si, že to jsou expozice od Andy Warhola.

Užasnu nad tou spoustou živočichů, se kterými při koupání v moři sdílím společný prostor, a lehce mě šimrá v žaludku. Pořád se nedokážu zbavit dojmu, že část mořských živočichů je prudce jedovatých a zbytek mě má za část potravinového řetězce. Pravdou je, že drtivá většina obyvatel moří a oceánů je naší potravou. O tom mě přesvědčuje starší francouzský pár. U každého akvárka se francouzsko-anglicko-česky dohodneme, co vidíme a oni přidají informaci o tom, jak to chutná a jaká je to delikatesa.

To však už přicházíme k velkému korálovému akváriu, kde se prohánějí žraloci černoploutví, pořádně velké ryby všech barev a tvarů a z umělého útesu občas vystrčí hlavu i nevrlá muréna.

Sedíme před akváriem pěkně dlouho a jen sledujeme neutuchající pohyb pod mořskou hladinou a každou chvíli objevíme dalšího obyvatele této barevné zahrady. Po třech hodinách strávených v akváriu se lehce zmámeni barevností korálového života vracíme do sluncem zalitých ulic Nouméy s poznatkem, že živí tvorové jsou si podobní. Některé rybky se producírovaly a vyloženě si říkaly o fotku, jiné si nás zvědavě prohlížely a oplácely nám naší zvědavost, další se plaše skrývaly a některé nás drze ignorovaly.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1226x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseSunnies
Úžasné, parádní podívaná a já sedím před monitorem a nic z něho nevykukuje, ani vrle ani nevrle. Jo, máte to nádhernou telefizi a mají pořádný program ne jako tady. Krásný den. e.
03. 08. 2011, 11:43:14
Sunnies: Ani nevíš, jak jsem byl rád, že některé ryby a paryby jsou za sklem. ;´) Jojo, televize mi vůbec nechybí. Večer si pouštím před usnutím Jižní kříž a teď se k němu opět připojuje srpeček Luny.
04. 08. 2011, 11:27:38