HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Tichomoří 2011  / Jak jsme měli dlouhý den

Jak jsme měli dlouhý den

Samoa

Vytvořeno: 01.07.2011
Autor: JanPodany


 

Náš nejdelší den začal v pátek 1. července přesně o půlnoci. Je pravda, že jsme začátek nijak nezaregistrovali, protože jsme hluboce spali. Tento den však můžeme rozdělit na dvě poloviny, zhruba stejně velké.

První 23 hodiny jsme trávili na Fidži na východní polokouli. Den nic moc. Milana natáhli při brunchi a platil extra párek, který nedostal. A taktéž dopadl s horkou čokoládou, kdy mu obsluha v Raintree Lodge vysvětlila, že měl ve standardní konvičce dvojitou čokoládu než obvykle. Jak se tam vešla, už jsme se nedozvěděli.

Pak se ukázalo, že domlouvat si odvoz na letiště přes prostředníka, není nejšťastnější způsob, neboť ceny a podmínky se velice liší, a kupodivu opět v náš neprospěch. Odvoz za 60 FJD přes celý ostrov se ukázal nereálný, tak jsme sdíleli černého taxíka za 25 FJD na osobu. A aby se ta cesta řidiči vyplatila, vzal ještě s sebou jednoho domorodce za stejnou cenu. Za překročení všech možných silničních pravidel jsme nakonec dorazili na letiště v Nadi.

A aby se ta fidžijská část stylově uzavřela, mělo naše letadlo zpoždění, kvůli přípoji z Melbourne. Což ovšem chápu, taky bych byl rád, kdyby na mne následné letadlo počkalo. Ohlášené zpoždění činilo něco málo přes hodinu. Zaplatil jsem si tedy internetové připojení na hodinu, abych mohl nahrát článek na blog. V ten samý okamžik, co proběhla platba, oznámil letištní rozhlas, že letadlo do Apie začíná přijímat cestující na palubu.

Na palubě letadla jsme překročili 180° východní délky, teď nevím, zda to nebyl 180° západní délky, možná se u tohoto poledníku nerozlišuje polokoule, když je jen jeden, a tím jsme překročili i datovou hranici a dostali jsme den k dobru. Opět to byl 1. červenec, tentokrát však samojský. Na tento zeměpisně-časový úkaz už narazil Jules Verne, který to zmínil ve svém románu Cesta kolem světa za 80 dní.

Jelikož mělo letadlo zpoždění, Pavel nemohl využít svých předpřipravených SMS zpráv, že odletěl 1. 7. a přistál 30. 6., neboť jsme přistáli v Apii v 0.15 1. července. Konejšil jsem ho, aby do zpráv tedy napsal, že vyletěl ve 21.15 a přistál 0.15 stejného dne, ale to už není ono.

Před námi je opět 1. červenec, tentokrát však samojský. Jaký byl, se dozvíte v dalším pokračování blogu.

A na závěr perlička: zatímco jsme byli na Fidži 10 hodin před vámi, teď na Samoi jsme 13 hodin za vámi.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1258x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskuse


Na Samoi, stejně jako na Tuvalu, jsme bez mobilů, Mně to teda fakt nevadí, ale kluci chtěli, abych to sem napsal ;)
03. 07. 2011, 06:27:43

Tonča
Přeji vám, aby to byl jediný a poslední smolný den. A ať Pavlík nezoufá - ty sms pošle příště:-).
07. 07. 2011, 08:47:03
Tonči, děkujeme. Pavel nesmutní. Bohatě si to vynahrazuje.
07. 07. 2011, 10:33:53

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku