HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Tichomoří 2011  / Jak jsme poznali podmořský svět

Jak jsme poznali podmořský svět

Samoa

Vytvořeno: 03.07.2011
Autor: JanPodany


Neděle na Samoi je specifická. Všude klid a ticho. Samojci ctí neděli a zasvětí ji návštěvě kostela a rodinnému životu. Neděle probíhá v kruhu rodinném. V Apii, jakožto hlavním městě, berou tradice za své.

My jsme nedělní kázání vynechali a vypravili se na pláž. Jsme v Tichomoří 14 dní a pořádně jsme se ještě nevykoupali ve slané vodě. Vaiala Beach je na předměstí Apie a blízko pláže se nachází i mořská rezervace s korálovým útesem. Vstup je zpoplatněn, pokud nemáte vybavení na šnorchlování, lze si zde šnorchl, masku a ploutve zapůjčit. Já s Pavlem jsme vybaveni a Milan nešnorchluje.

Pláž je liduprázdná, však je doba oběda. Ponoření do vod Pacifiku není zas tak lehké, neboť pobřežní pás korálů zachycuje vlny a dělá tak přírodní bazén. Pozůstatky korálů cítíme na chodidlech, ale není to tak hrozné.

Po smočení přichází fáze zanoření. Nasazuji šnorchl, masku a šup pod hladinu. Velice mě překvapuje, že život je těsně u břehu. Vidím podmořské houby, korálové rybky a mořské okurky – mlže. Na nic nesahám, neboť se mi vybavuje poučka Zdenči. V moři tě chce všechno sežrat, a pokud tě to nechce sežrat, tak je to jedovaté. S tímto pocitem se mi šnorchluje o mnoho lépe.

Tu se mi čelně postaví pěkně vybarvená korálová rybka. Začíná dorážet. I když je mnohokrát menší, začínám panikařit. Snažím se ji odehnat, což se ukazuje jako chyba. Rybku to rozzuří. Nezbývá mi nic jiného, než se postavit. V tu chvíli cítím, jak mi útočí na nohy. Zbaběle odplouvám opodál. Přibližuji se k útesu, kde jsou koráli všech barev a tvarů. Jsou tu hejna rybek, která neznám jménem, ale připomínají mi neonky, skaláry, filmově proslulého Nema. Tiše kolem mě propluje mořská jehla. Hm, tebe jsem měl před týdnem k obědu.

Cestou zpět se opět trefím do území bojovné rybky, tentokrát s ní nelaškuji a pluji ke břehu. Cestou zahlédnu modré mořské hvězdice. Na pláži zatím Milan našel kokosový ořech. Pomocí svého umu a kapesního nožíku zbavil ořech zelené vláknité slupky. Kamenem rozbil skořápku a zajistil nám tak nedělní oběd. Kokos je celkem výživný a nám třem stačí. Ztroskotat s Milanem na pustém ostrově znamená mít naději na přežití.

Pavel se na šnorchlování vybavil pouzdrem na fotoaparát, aby mohl pořídit podmořské fotky. Fotoaparát pečlivě zabalil, na mělčině vyzkoušel vodotěsnost, nasadil masku se šnorchlem a zmizel ve vodách oceánu.

Oceán začíná ustupovat, nastává odliv. Na pláž se začínají trousit první turisté a místní. Pavlík se po hodince vrací a hrdě ukazuje své fotografické úlovky. Na poprvé to jde. Pavlík se celkem věrohodně vymlouvá na obtížnou manipulaci.

Odliv postoupil natolik, že podmořský život můžu z pláže fotit i já. Nacházím pěknou ulitu, ve které přebývá krab. Po chvíli přemlouvání je ochoten z ulity vylézt a zapózovat mému zvědavému objektivu.

Sluníčko se pomalu kloní k obzoru a čára odlivu se začíná měnit na čáru přílivu a opět se k nám přibližuje. Nejvyšší čas opustit pláž a vydat se na večeři.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1595x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskusePetra
Já se fakt bavím, to je lepší než televize :-) Jonášovy zápisky jsou úplný perly :-) Je mi líto, že si musí Jonáš tak utrhovat od huby, aby mohl jet na dovolku, my si doma s penězma tapetujeme, ale honorace letos zůstává v tuzemsku, takže zdravíme ze Šumavy :-)) P.S.: Je tu opravdu kouzelně, akorát mám pocit, že je spíš období dešťů! Mějte se a užívejte exotiku :-)
06. 07. 2011, 23:08:24
Peťulko, děkuji. Beru to jako pochvalu. Na Šumavě je určitě pěkně. Rostou aspoň houby? Jojo, máte doma pěkně vytapetováno, však se mi vaše Vila Vilekula Sakura moc líbila. Doufám, že Jůlinka je na Šumavě spokojená a hezky si to rodinně užíváte.
07. 07. 2011, 00:31:08

Sunnies
Bože, jak já Vám to závidím. Až mi tečou slzy. Tak si to užijte i za mne. Krásný den.
12. 07. 2011, 10:07:30
Sunnies: To me mrzi, nechtel jsem te dohnat k slzam!
13. 07. 2011, 05:43:16

Sunnies
Neboj, Jonášku, ono já si to vynahradím, doufám jindy. Třeba příští nebo jiný rok. Ale i tady je krásná voda, i když letos moc ne, dost prší a je teplo, tak je to zamíchané. Ale raci jsou i u nás. Krásný den.
22. 07. 2011, 14:36:11
Sunnies: Raci se u nas ale nesmi lovit, natoz jist! Doufam, ze povodne, o kterych si tady s hruzou ctu, nebudou tak nicive. Urcite si to vynahradis, proc taky ne, ze?!
22. 07. 2011, 22:52:48