HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Tichomoří 2011  / Jak jsme v jednom dni dvakrát přeletěli rovník

Jak jsme v jednom dni dvakrát přeletěli rovník

Kiribati

Vytvořeno: 13.07.2011
Autor: JanPodany


Dnes nás čeká let z Fidži na Nauru s mezipřistáním na kiribatském atolu Tarawa. Fidži i Nauru se nacházejí na jižní polokouli, Tarawa je na polokouli severní. To znamená, že bychom měli dvakrát překročit magickou nultou rovnoběžku.
Podle letového řádu odlétá letadlo společnosti Our Airline z Fidži v 9.00, a doporučená doba na odbavení jsou tři hodiny. Jenže kdo by na letišti strašil v už v 6.00? My rozhodně ne, tak si objednáváme taxi na 6.30, protože půl hodinky na cestu k letišti bohatě stačí.
V 6.55 se začínáme odbavovat a zjišťujeme, že doba odletu se posunula z devíti na osm hodin. Jelikož všechny mezinárodní lety ukončují odbavení hodinu před odletem, jsme tam za pět minut dvanáct. Milan mi pak vysvětluje, že jsme se opravdově odbavili za pět minut sedm.
Tak z plánované opulentní snídaně v prostorách letiště sešlo a posnídali jsme skromně, abychom stihli vstup na palubu letadla. Místní informační systém hlásí, že odbavení na náš let už skončilo, ale pořád nás nevyzývá, abychom vstoupili na palubu letadla.
Jelikož už do startu zbývá pouhých 25 minut, jdeme k odletové bráně bez pobízení. Odbavení už probíhá a my opět na poslední chvíli proklouzneme, zatímco informační tabule stále mlčí.
Pilot se s námi nikterak nemaže a ihned zvedá prudce letadlo do vzduchu, udělá pár otáček a houpaček nad Nadi a už jsme nad oceánem. Jsem zvědavý, jak ten rovník vypadá, neboť cestou ze Soulu jsem neseděl u okénka a přelétávali jsme ho v nemožnou ranní hodinu.
Ekvádor má po rovníku jméno, a tak tam vystavěli velikánský pomník a místo turisticky upravili. Dokonce se dostalo i na pohlednice. A vůbec nevadí, že se o nějakou tu vteřinu či minutu sekli. Další upozornění na rovník jsem viděl z Keni, kde je cedule informující o tom, že tímto místem prochází rovník.
Moc jsem zvědav, jak se Kiribati a Nauru vypořádaly s označením rovníku, neboť to opravdu nejsou turistické destinace. Kdykoliv jsme Nauru zmínili, všichni se nás ptali, jakou práci tam máme. Po odpovědi, že tam letíme na dovolenou, se jen taktně odmlčeli a snažili se urychleně ukončit s námi hovor a diskrétně zmizet, protože jsme v jejich očích minimálně za výstřední podivíny. Ale o turistické vybavenosti napíšu příště.
Pár minut před přistáním na mezinárodním letišti v Bonriki na atolu Tarawě přeletíme rovník. Pilot nezměnil styl letu, a tak k rovníku klesáme poměrně prudce. Aspoň ten rovník na hladině Tichého oceánu líp uvidíme.
Pavel pomocí svého navigačního přístroje sleduje zemské souřadnice a já se mu divím. Však je to zbytečné, rovník je označen. Najednou Pavel hlásí: „Rovník pod námi.“ Mačkám spoušť svého fotoaparátu, abych i pro vás ten rovník vyfotil, abyste si udělali představu, jak vlastně vypadá.
Na Bonriki nás nutí přesunout se z letadla do tranzitního salónku. Fajn, aspoň si skočím na záchod a možná během hodinky, kterou nám vyčlenili, napíšu a odešlu tento příspěvek na blog. Jenže ouha, pod pojmem tranzitní salónek si zřejmě já i posádka letadla představujeme úplně odlišné prostory.
V salónku není počítačová místnost, ani připojení k internetu, vlastně tu chybí i klimatizace. Na záchodě není papír, umývadlo a ani tekuté mýdlo. Tak takto vypadá kiribatské mezinárodní letiště. Naštěstí brzo odlétáme a já jsem zvědav, jak Nauru označilo svou část rovníku, neboť celý ostrov se nachází na půltém stupni jižní šířky, tj. těsně pod rovníkem.
Tentokrát se raději spoléhám na Pavlův přístroj, a jak Pavel zahlásí teď, fotím. Při pohledu na fotky si vzpomenu na soudružku učitelku Čapkovou, která nám v hodině zeměpisu říkala, že poledníky a rovnoběžky jsou jen myšlené čáry, které pomáhají lidem v orientaci. A když se podíváte na fotky, které jsem pro vás na rovníku v Pacifiku vyfotil, dáte jí za pravdu.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1174x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseTonča
Ty fotky jsou ale pěkné, i když se ten rovník schoval pod vodu:)
25. 07. 2011, 12:56:17
Toni, jojo, jsem prostě fotograf!
26. 07. 2011, 21:41:46

mamča
tak jste ani v letadle přelet neoslavili,
27. 07. 2011, 20:19:58
Mamčo, přesně tak. Už to zřejmě není výjimečný zážitek.
29. 07. 2011, 09:05:59

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku