HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Tichomoří 2011  / Jak jsme zašli na večeři

Jak jsme zašli na večeři

USA

Vytvořeno: 06.07.2011
Autor: JanPodany


 

Východní pobřeží ostrova Tutuila jsme vozem důkladně prozkoumali. Milan si už zvykl, že v automatu se levá noha nepoužívá, a my jsme zatlačili všechny boule, které nám záměna spojky a brzdy způsobila. A jelikož nás dnes celý den hezky vozil, dokonce i do národního parku Americká Samoa nás vzal, domluvili jsme se, že si zasloužíme nějakou dobrou večeři.

Volba padla na restauraci s mořskými plody Seafood Restaurant. Podle nápisů na vývěsním štítě jsem tipoval čínskou kuchyni a nezmýlil jsem se.

Byli jsme po celodenním putování vyprahlí, tak jsme si v prázdné restauraci poručili ledový čaj. Dvoudecovka osvěžující tekutiny do nás jen zasyčela a poručili jsme si další. Servírka to vyřešila prakticky, položila před nás galonovou nádobu, kterou měla určenou pro celou restauraci. Vzala za své poměrně rychle, tak jsme dostali další. Když píšu, dostali, myslím tím, opravdu dostali, neboť ve finále jsme platili pouze ty úvodní skleničky, ale to bych předbíhal.

Jelikož jsem byl nejhladovější a na jídelním lístku bylo uvedeno, že dělají kraba, objednal jsem si ho, abych zjistil, jak daleko má krab do tzv. krabích tyčinek. Servírka odběhla, aby mi sdělila, že kraba nemají. Volba padla na humra. Opět zakroutila hlavou, že humra nemají. To už se mnou nebyly žerty a vážně jsem se jí optal, zda jsou seafood restaurant. Odběhla do kuchyně a po chvíli se vrátila s tím, že humr je.

Fajn, tak si nejdřív dám vývar z mořských plodů a pak toho humra podle vašeho receptu. Milan stačil říci, že by si dal polévku též a servírka zmizela. Chvíle nechápavého ticha. Do této pauzy jsem pronesl: „Pánové, objednejte si, já se nedělím!“

Servírka vůbec netušila, cože to po ní Milan chce. Pak trochu udiveně vykulila oči a najednou to v té její hlavince cinklo a pochopila, že si každý objednáme. Je fakt, že v čínských restauracích, těch klasických, to není zvykem, že se objednává pro celý stůl. Ale to na nás neplatí. Milan si objednal tedy též polévku, i když se nám snažila vysvětlit, že přinese tedy dvě velké mísy polévky, když si Pavel objednal vepřovou polévku, kapitulovala a jen zapisovala naše objednávky.

Takže rekapitulace. Já si objednal polévku z mořských plodů, humra a k tomu smažené nudle s krevetami. Milan si poručil též polévku z mořských plodů, pak si dal rybu ve sladkokyselé omáčce a k ní vařenou bílou rýži. A Pavel se rozhodl pro vepřové hody: vepřový vývar, vepřové ve švestkové omáčce a smažené nudle s vepřovým masem.

Asi půl hodiny se nedělo nic a pak to vypuklo. Rozrazily se dveře od kuchyně a nastoupilo celé osazenstvo restaurace a neslo naše chody. Polévky byly v regulérních terinách a krásně se z nich kouřilo. Já s Milanem jsme v každé míse měli: malého humra, dvě tygří krevety a dvě mušle. A abych nezapomněl ještě bylinky a trochu toho zázvoru.

Mezitím se mě vážně zeptali, zda chci humra syrového (jejich specialita, asi vše je u nich speciální), médium nebo úplně udělaného. Ujistil jsem se, že se nebavíme o bifteku a objednal jsem úplně udělaného.

Jakžtakž jsme se poprali s humříkem v polévce a dveře se opět rozrazily. Opět delegace a velké tácy. Na jednom trůnila Milanova ryba, na druhém na špejlích Pavlovo vepřové a na třetím můj humr. Musím zmínit, že při objednávce jsem se servírkou dohadoval na velikosti humra. Ona mi nabízela středního, já trval na velkém. Snažila se mě odradit zvýšenou cenou, ale já se nedal. A musím napsat, že jsem udělal správně, neboť jsem dostal toho největšího humra, co zrovna měli. V životě jsem tak velkou potvoru neviděl.

Z polévky jsme vyjedli mořské plody a mísy teplé vody jsme odstrčili a hladově se vrhli na hlavní jídlo. Jíst humra příborem bych nezvládl, tak jsem zapojil obě ruce. Milan si chválil rybu i rýži, Pavel byl trochu zklamaný ze špízů, neboť švestková omáčka se ukázala až moc sladká. A já jsem šťastně vychutnával vynikající místní úpravu humra. Já se moc s jídlem neflákám, ale když vám píšu, že jsem toho humra jedl asi tři čtvrtě hodiny, uděláte si obrázek o velikosti humra sami.

Do smažených nudlí jsem jen tak klofl, ale chuť humra si tím kazit nebudu. Pavel kombinoval sladké vepřové s vařeným a moc neprotestoval. Milan zaslouží pochvalu. Až na vodu z vývaru snědl všechno. Já nechal vodu z vývaru a podstatnou část nudlí. Pavel nechal od všeho hodně. Servírka nám udělala radost, neboť zbytky nám zabalila s sebou. Takže zítra bude co k večeři. Jen Milan koukal smutně, že si nic nenechal, ale Pavel mu přislíbil část ze svých bohatých zbytků.

Nakonec se vám všem omlouvám, ale fotky budou jen ilustrační z Americké Samoy, protože při té žranici nás nikoho nenapadlo fotit. A ono by se to ani nehodilo.

PS pro Zdeničku: V Milanovi jsem ohledně humrů našel tvého kvalitního nástupce a mám si je tedy s kým dávat.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 2026x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskusezuza
No alespoň polynésané viděli jakým apetitem vládne průměrný středoevropan - suchozemec.
09. 07. 2011, 13:38:25
Zuzo, jojo. Už jsem ani nepsal, že večer se restaurace zalidnila a místní se na nás chodili koukat, a to zcela nepokrytě. ;)
09. 07. 2011, 20:41:50

Sunnies
Zajímavý zážitek, zřejmě pro obě strany. :O) To moře je nádherné a láká... Krásný den.
12. 07. 2011, 10:50:51
Sunnies: Zazitek to byl hlavne pro mne a pro Milana. A jestli ostatni koukaji, tak nemusi. Se svou lehkou nadvahou jsem tu za drobka ;)
13. 07. 2011, 05:41:02

Tonča
Dovedu si živě představit, jak k vám chodí s těmi dobrotami a musím se smát a hlavně závidět:). Aspoň, že to čtu po obědě.Doufám, že se Pája polepší a zkusí i neevropské mňamky:).
25. 07. 2011, 12:40:06
Pája na mořské potvůrky není. Ale občas si dá i něco neevropského, zvláště u Číňanů. Třeba jeho oblíbené je hemenex s rýží :D
26. 07. 2011, 12:31:13

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku