HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Výlet do Kurort Rathenu (Německo)  / Na skok do Saska

Na skok do Saska

Německo

Vytvořeno: 12.08.2009
Autor: JanPodany


Konečně trochu opadla letní vedra, tak jsme se vydali na jednodenní výlet do Německa. Prvotním cílem bylo železniční modelové muzeum pod otevřeným nebem v Kurort Rathenu a pevnost ve městě Königsteinu, která již drahnou dobu střeží údolí Labe, a to právě od Čech.

Pro překročení státní hranice jsme si vybrali bývalý hraniční přechod Hřensko/Schmilka. Ihned za cedulí ohlašující Německo jsem zhasl světla, neboť v Německu přes den nemají auta povinnost svítit.

Prvním městem za "čárou" jsou lázně Bad Schandau, česky Žandov. Minuli jsme starobylý, třebaže funkční výtah na ostroh, z kterého je nádherný výhled na město i Labe, a pokračovali po silnici vpravo do lázeňské čtvrti. Přímo tam ústí malebná říčka Křimice do Labe.

Z Bad Schandau jezdí lesním údolím výše zmiňované říčky tramvaj až k Lichtenhainskému vodopádu. Jednokolejná trať s dvěma výhybnami je vedena po kraji asfaltové silnice. Tramvaj tu lázeňské hosty a turisty, kteří vyrážejí do Sasko-Českého Švýcarska, vozí již přes dvě stě let!

Zavezl jsem, neboť mně připadla čestná funkce řidiče, auto k vodopádům, abychom se mohli pokochat jejich krásou. Jelikož bylo po nočním dešti, měl tento celkem slušnou průtočnost. Pak mi nezbývalo nic jiného, než abych posadil rodinu do výletní tramvaje, zamával jim na romantickou cestu dolů do Bad Schandau a sám svezl auto zpět k Labi.

Zaparkoval jsem přímo na nábřeží, kde je pro návštěvníky připravené parkoviště s výborným umístěním; pár kroků od hlavního náměstí Marktplatz. Za 30 minut dojela i tramvaj. Po shledání jsme se vypravili na obhlídku místní kolonády a centra města. Martina, synovce, začalo bolet v krku a těžko se mu polykalo. Vyřešili jsme to návštěvou lékárny, kde se nám věnovala velmi milá a vstřícná magistra.

Poté jsme se vydali za hlavním cílem naší cesty - železničním muzeem v Kurort Rathenu. Během 15 minut jsme tam dorazili.

Muzeum je poměrně rozsáhlé a po celém pozemku je natažena spousta kilometrů kolejí a po nich se prohánějí modely vlaků. Dlužno podotknout, že krajina není smyšlená, ale propracovaná do sebemenších detailů skutečných nádraží i měst. Měřítko je jednotně 1:22,5. Tam už Martinovi bylo zle i viditelně. Přesto areál hrdě prošel!

Prohlídku labských pískovců se skalními městy jsme zavrhli a zkusili v nedalekém Weissigu panoramatickou restauraci. Oběd se už našim žaludkům hodil, bohužel vyjma Martina. A tak padlo rozhodnutí, že se vrátíme zpět do Čech. Následujícího dne jsme u dětské lékařky zjistili, že má Martin hodně hnusnou angínu.

Ale nic se neděje, neboť malebnost saského pohraničí je v dosahu jednodenního výletu. A není všem dnům konec.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1003x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseSunny
Ahoj Jonášku, pěkný výlet, i když tak trochu špatným koncem, snad už je Martin fit. Když už jste jeli do Bad Schandau, stavili jste se i v Žandově? Docela náhodou jsem měla kousek od Žandova babičku, respektive, babi s dědou byli Pražáci, ale tam měli chalupu. Na té chalupě jsem strávila téměř všechny školní prázdniny. Musím ovšem přiznat, že ani babi ani děda neměli moc chuti jezdit s námi do NDR... Tak jsme poznavali spíše Českou část hranice a v Žandově měli super koupaliště, nevím, jak to vypadá dnes po XX letech, ale jako děti jsme byli nadšení i když chalupa stála na velikém pozemku kousek od potoka a kousek od lesů a luk. Krása, škoda, že rosteme... Další krásné zážitky.
13. 08. 2009, 08:03:03
Ahoj Sunny. Tak Martinovi je už líp, ale stejně je na nějakém megapenicilínu a kloktá šalvěj. Ač Žandov znám, párkrát jsem tím městečkem projížděl, tak tentokrát jsme přes něj nejeli. Českou stranu jsme už také prochodili a proto nastal čas se podívat, jak to vypadá u sousedů. Bohužel do NP jsme se nepodívali, snad příště. Jediné, co mě zarazilo, bylo to, že Němci nejsou připraveni na české turisty. Všude pouze německé nápisy a prospekty. I v restauracích mají německé a anglické jídeláky. Nechápu proč? Však snad už nemáme pověst těch, co si vozí vlastní konzervy a řízky?!
13. 08. 2009, 08:29:09

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku