HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Austrálie a Oceánie 2016  / Jak je krásná botanická zahrada v Cairns

Jak je krásná botanická zahrada v Cairns

Austrálie

Vytvořeno: 28.07.2016
Autor: JanPodany


Poslední den v Cairns jsme se rozhodli s Pavlem využít doporučení od Moniky a vyrazili jsme do přírodního parku Centenary Lakes a botanické zahrady. Od ubytování to bylo asi dvacet minut pěšky. Když jsme dorazili na okraj parku, mohli jsme si vybrat jakoukoliv z mnoha cestiček. Park má výborný navigační systém map. U mapy jsme si vytýčili, kudy budou směřovat naše kroky. Nejdříve jsme začali bambusovým lesem. Ve větru se bambus kymácí a tření jednotlivých stvolů vydává hrůzostrašné zvuky. My se nebojíme a pokračujeme směle dál. Vzdálenosti na mapě vypadají mnohem delší. Už jsme na lávce přes Slanovodní potok a vyhlížíme krokodýly. Naštěstí tu žádní nejsou. Pomalou chůzí přícházíme k jezerům. Cestou je mnoho pítek, tak se rozhoduji, že se u jednoho osvěžím. To jsem netušil, že doslova. Místo pítka jsem si zmáčkl rozprašovač. Naštěstí v tropickém pozdním dopoledni je to příjemná sprška a já jsem hned suchý. Naštěstí další pítka už nemají poškozenou trysku a můžu bez obav pít. Jezero je plné vodního ptactva. Mám v batohu chléb, který nám zbyl, tak patkou nakrmíme místní kachny. O kus dál míjíme ceduli, kde nás prosí, abychom nekrmili vodní ptactvo. Pozdě. To už míříme na dřevěný chodníček, který nás povede mokřady a pralesy. Nejdříve míjíme pandánový prales, který střídá vlhký prales, a končíme v pralese palmovém. Všude jsou vysvětlivky, co kolem nás roste, popřípadě, co se kolem nás může pohybovat. Cedule s hady mi není příjemná. Je tu jeden had neškodný, deset škrtičů, osm málo jedovatých a pět prudce jedovatých. Máme oči na stopkách, naštěstí hadi či krokodýli v našem okolí se nám neukazují. Bezpečně jsme prošli džunglí a vcházíme do botanické zahrady. Zahrada je upravená, ale část je zavřená, neboť právě probíhá údržba zeleně. Přesto je zahrada pro nás velmi příjemným vytržením z reality dne. Velice nás nadchla uzavřená zóna, kde létali motýli a krásně kvetly orchideje. Měl jsem zafixováno, že orchideje nevoní, ale tady se mi z té vůně téměř točí hlava. V koutku, kde se pěstují užitné rostliny, vidíme klobásovník, vanilku i pomelo. To nám připomene, že je čas oběda. Naštěstí je tu zahradní restaurace, kde můžeme v klidu poobědvat a dokonce se uprostřed zeleně připojit na internet. Cestou zpátky se ještě zastavujeme v čínském pavilonu. Ten tu vyrostl proto, že Cairns je partnerským městem jednoho pro mne nevyslovitelného čínského města. Poslední den v Cairns je slunečný a my jsme se krásně rozloučili s městem, kde jsme spali pět nocí.Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 468x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseHelča

No už jsem si myslela že básníkovi došlo střevo,ale jak je vidět pouze odpočíval a už zase jede na plné pecky!!!

28. 07. 2016, 15:27:00
jan_podany
Jan

Střeva v pořádku, děkuji! ;) Ale musíme něco zažít, abych o tom mohl psát. A po třech týdnech intenzivního poznávání je potřeba i na odpočinek.

29. 07. 2016, 00:01:23

Zuza

To je nádhera, patrně bych nechtěla hned tak odejít. Krásné fotečky. moc moc hezké.

28. 07. 2016, 21:07:36
jan_podany
Jan

Zuzi, celou dobu jsem myslel an to, jak by se ti mezi těmi orchidejemi, broméliemi, atp. líbilo. Já ty názvy neznám, ale ty bys to roztřídila hnedle.

29. 07. 2016, 00:02:39