HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Karibik 2014/2015  / Aruba - šťastný ostrov

Aruba - šťastný ostrov

Nizozemské Antily

Vytvořeno: 04.01.2015
Autor: JanPodany


Arubě se dává přívlastek šťastný ostrov. Lidé jsou tu usměvaví, vládne tu karibská pohoda a laskavost. Tak co více ke štěstí? Můžeme všichni souhlasit s tímto arubským přízviskem. Až do doby, než dojíždíme ke světelné křižovatce.

Na semaforu padá oranžová a Zuza dobrzďuje do křižovatky, protože správně očekává červenou. Tím, že vjíždíme z vedlejší na hlavní, bylo to správné rozhodnutí. V tu chvíli mi připadá, že nám nějak zmodralo zadní okénko a najednou náraz a velká rána. Co se děje? Jsme všichni v pořádku? Bouchne auto, začne hořet?

Ve zlomku sekundy je jasné, že do nás nabořilo zezadu auto. Zuza sedí strnule a nehýbá se, ani neodpovídá. „Zuzo, jsi v pořádku?“ Zlověstné ticho se v autě dá krájet. Marcela, Milan i já jsme celí a mluvíme. Po chvilce i Zuza promluví, že je v pořádku, ale velmi se lekla.

Vylézáme z auta, abychom zjistili škodu. To už ze zadního auta vylézá Aruban a zjišťuje, že utrpěl větší škodu než my. Kufr je promáčklý, světlo vysypané, ale auto je pojízdné bez obtíží. Stejně tak utrpělo druhé auto, akorát že se nejednalo o kufr ale kapotu.

Aruban hned volá policii, a samozřejmě bere vinu na sebe. Jen se diví, proč brzdíme na oranžovou, když se normálně na oranžovou přidává plyn, aby se projelo. Dáváme hlavy dohromady a řešíme, co a jak. Marcela duchapřítomně škodu nafotí, aby byla dokumentace pro pojišťovnu a pro blog. Zkoumáme, zda máme volat do autopůjčovny. Nikdo z nás nemá takovou zkušenost.

Aruban nám vysvětluje, že přijede policie, sepíše protokol, který pošle do AVISu, a pak jeho pojišťovna a pojišťovna půjčovny tuto škodnou událost zlikvidují.

Je horké odpolední slunce a holky napadla spásná myšlenka, že dojdou pro vodu k blízké hospodě. Dáváme se s místním do hovoru a najednou zjišťujeme, že je to fajn chlapík, který nám vysvětlil, jak to na Arubě s řízením vozidla je. Na oplátku mu říkáme, jak vypadá bezpečný provoz u nás. Chlápkovi je 63 let a je to jeho druhá bouračka. Naštěstí se jedná o manželčino auto, které má pouze na nákupy. Za posledních 30 let vzrostl počet aut na Arubě mnohonásobně. Průměrně připadají na jednu rodinu tři auta.

Shodli jsme se, že se vlastně nic nestalo a nejdůležitější je zdraví, na kterém nikdo z nás nebyl zkrácen. Plechy se vyklepou, nám v AVISu vymění auto za nové a bude po starostech. Po půl hodině družného hovoru přijíždí policista. V papiamentu (místní jazyk) si nechá popsat situaci od provinilce, dohodli jsme se ještě před tím, že opravdu svítila oranžová a ne červená, poznamená si údaje, pak se obrátí na mne a chce po mně řidičský průkaz, opíše si údaje o poškozeném, zeptá se na resort a můžeme se rozejít. Akorát se žene odpolední přeháňka, tak naskáčeme každý do svého auta a konečně vyklízíme křižovatku.

Teď mi teprve dochází, že se vůbec nikdo neptal, kdo z nás řídil, ale to nevadí. Dojeli jsme do autopůjčovny, nahlásili nehodu, vyplnili lejstro pro pojišťovnu, odpřisáhli, že jsme bouračku nezavinili a že jim policie pošle protokol o nehodě. Jenže ten posílají na ústředí a ne na pobočku. Ještě musíme dojet načepovat plnou nádrž benzínu, jako kdybychom auto vraceli. Při té příležitosti zjišťujeme, že přestal fungovat palivoměr. Opět přísahám, že je nádrž plná a přebíráme nové auto. Naštěstí je toto bez alarmu, tak už nás neobtěžuje svým pronikavým houkáním.

Na pláž už to dnes večer není, ale dobrou večeři si dáme rádi. Opět při nás stál náš anděl strážný a vše dobře dopadlo. Ono jak jinak na šťastném ostrově?

Nic jsme nezavinili, škoda nebyla značná, navázali jsme kontakt s milým domorodcem, už známe postup likvidace nehody a hlavně mám další zajímavý příspěvek pro vás, mí milí čtenáři.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1164x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseTonca
Kdyby se takto klidne resili I nehody u nas:-).
05. 01. 2015, 06:35:45

Pavel
U nás se to také řeší klidně, s úsměvem ... u nás by to třeba mohlo skončit i zjistěním, že Zuza přejela po hlavní na červenou a pak jako divoška začala bezhlavě couvat do vedlejší, kde jel podle předpisů jiný řidič na zelenou, který se snažil zabránit nehodě a zastavil. Ale Zuza do něj nacouvala. Samozřejmě s mobilem u ucha :-D
05. 01. 2015, 17:27:49
jan_podany
Jan
Jo, Pavle, třeba jo. Ale my máme štěstí, že jsme byli na šťastném ostrově.
06. 01. 2015, 01:58:53
jan_podany
Jan
Tončo, já nevím, nemám zkušenost, ale je fakt, že to ještě není uzavřené a že si na mne vzali kontakt a pošlou mi email. Ale nebylo to naše a stejně jsme byli pojištěni. Uvidím, jak dopadne platba, protože jsem nic neplatil, mají jen můj deposit.
06. 01. 2015, 01:57:48
Včera jsem mluvila na skype s Milanem - ovšem s tím se mi nechlubil. Hlavně, že jste v pořádku. Ovšem Zuzka má stejně "kliku", že to vyřídil za ni p.Honza (nepíši tituly - snad mi to p. Podaný odpustí). Jinak zřejmě to byl "karibský šok". Všechny zdravím. Jarmila
05. 01. 2015, 13:20:49
jan_podany
Jan
Taky taková bezvýznamná lapálie! A spěchali jsme na večeři. Klidně můžete bez titulů, já si na ně nehraji. ;) Klidně stačí Honza, je to hezké jméno. Děkuji. Šok to byl, ale ustáli jsme to.
06. 01. 2015, 02:00:56

Pavel
Koukám, že jste tuto cestu pojali jako jeden velký adrenalinový žážitek nejen pro sebe, ale i nás. Tak ať se nám hlavně ve zdraví vrátíte.
05. 01. 2015, 17:33:25
jan_podany
Jan
Toho adrenalinu už stačilo, ale zase mám o čem psát.
06. 01. 2015, 02:01:52

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku