HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Karibik 2014/2015  / Opět likérka

Opět likérka

Portoriko

Vytvořeno: 08.01.2015
Autor: JanPodany


Portoriko je v Karibiku a Karibik proslavilo horké slunce, smyslné rytmy a rum. Nejinak je tomu i zde, kde se snoubí koloniální španělská architektura s americkou modernou. Sídlí zde i ředitelství firmy Bacardi a stejnojmenný lihovar. Nenavštívit tuto palírnu je nemyslitelné. V tištěném průvodci se píše, že destilérka je v Baymónu nedaleko hlavního města San Juanu a zdálky je viditelná její šestipatrová růžová budova.

Po hodině bloudění po předměstí San Juan, což Bayamón je, Marcela, řidička ztrácí trpělivost a přijímá geniální plán. V jedné restauraci rychlého občerstvení si bez objednání jídla (je to ještě jídlo?) říká o přístup na wi-fi a přes mapy od firmy Google vyhledá trasu z místa stání až do Bacardi. Naše lokace je vzdálená 14 kilometrů od místa určení. Což není zas tak velká chyba, uváží-li se, že jezdíme podle černobílé mapy velikosti A6 (malý slovníček).

Do Bacardi už dorazíme v pořádku. Zjišťujeme, že deset let starý průvodce už není ve všem úplně přesný. Za prvé se platí za prohlídku a za druhé růžová budova má spíše žlutý nádech. A město, kde se likérka nachází, je Catano.

Je to americká atrakce, to znamená, že jednotlivé místní cestovky sem vozí turisty z výletních lodí, které neustále se v sanjuanském přístavu vyměňují. Mezi nimi se my čtyři ztrácíme. U prodeje lístků se nás ptají, zda chceme pouze prohlídku s jednou ochutnávkou dle vlastního výběru, nebo dáme přednost prohlídce s degustací. Já se alkoholu zříkám rovnou, neboť dnešní odpoledne mě čeká změna rolí v autě. Z navigátora se po neúspěšném navigování stanu řidičem a navigátorem v jedné osobě. Spolucestující jsou kolegiální a nedají si ani kapku lahodného karibského rumu a drží se mnou basu.

Dostaneme takové divné černé podtácky, firemní skleničku (přesněji napsáno pláštěnku) a čekáme na čas prohlídky. Najednou se nám podtácky rozblikají a rozvibrují. My, kteří jsme je zasunuli do kapes u kalhot, se najednou uvolněně rozvlníme v karibských rytmech. Naženou nás do turistického vláčku a vyrážíme na projížďku areálem, během které dostáváme vstupní informace o historii značky Bacardi.

Z vláčku jsme přesunuti do klimatizované haly, kde vstřebáváme informace o znaku rodinné firmy Bacardi. Tato palírna má ve znaku netopýra. Ten je ve Španělsku symbolem zdraví, rodinného štěstí a bohatství (budoucnosti). Portoriko jako bývalá španělská kolonie tento evropský vliv nemůže zapřít a ani ho přebýt současnou americkou správou ostrova.

Pak následuje krátké video, kde si informace z vláčku potvrdíme a dozvíme se, proč domovem je Santiago na Kubě, jak to bylo s Bacardi v době americké prohibice a jak se značka od roku 1936 rozvíjí právě na Portoriku. Milana udiví, že se za chlast dávaly zlaté medaile na světových výstavách a že jich rodina Bacardi posbírala!

Po videu přichází opět dávka informací o procesu pálení, destilování, filtrování, sudování, stáčení a prodeji. Nakonec se od firemního barmana dozvídáme, že nebýt Bacardi, nevznikly by tak slavné nápoje jako Cuba Libre, Mojito či Daikiri. Ve všech těchto koktejlech je základem rum.

Aby si na své přišly i čichové buňky, mají tu v soudkách vzorky k přivonění. Melasa či surový rum mi značně nevoní, ale po několika destilacích se vůně zjemní. Pokud se přidají další aromatické ingredience, jako je dub, kokos, mango, ledové víno atp., začne si nos libovat a v ústech se začnou sbíhat chutě. To je nejlepší čas zavítat do značkové firemní prodejny a odevzdat část svého devizového přídělu.

Já dávám přednost raději chvilce, kdy si můžu vyfotit pozůstatek závodní vlečky, třebaže mašinka s cisternou už nemá kam odjet.

Po hodině a půl je prohlídka destilérky u konce a my jeden z povinných cílů Portorika si v klidu můžeme odškrtnout, neboť další úkol je splněn.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1059x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskuse


Nemožnost ochutnávky si můžete kompenzovat po návratu návštěvou Pnětluk, kde můžete dle libosti ochutnávat pravou slivovici nebo meruńkovici nebo i jiné lahodné destiláty v libovolném (rozumném) množství. Možnost přespání je součástí nabídky.
08. 01. 2015, 18:36:16
jan_podany
Jan
Děkujeme za pozvání. Určitě to bude vřelejší a příjemnější než v turistické likérce.
08. 01. 2015, 23:03:37
Diky za pekne pocteni, venku kosa, ale cteni vasich zazitku a prohlizeni fotek z tepla zahriva me stare kosti :-)
09. 01. 2015, 09:00:22
jan_podany
Jan
Ilďo, ty už nejsi Stará! ;)
09. 01. 2015, 23:08:32
ani se nedivím - po zkušenostech z Grenadské likérky, bych to taky brala bez ochutnávky, možná i s kolíčkem na nose:)
09. 01. 2015, 18:14:15
jan_podany
Jan
Zdeni, na čichové vjemy to nebylo hrozné.
09. 01. 2015, 23:09:33