HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Karibik 2014/2015  / Z Aruby do SSA

Z Aruby do SSA

Portoriko

Vytvořeno: 08.01.2015
Autor: JanPodany


Nizozemské ostrovy jsme zevrubně prozkoumali všechny, tedy alespoň ty jihoamerické, a je čas se přesunout dál. Další naší destinací je Portoriko, které je přidruženým územím Spojených států amerických. V praxi to znamená, že se na něj vztahují obdobné procedury jako na samotné Státy.

Aruba má na jednom letišti dva terminály. Jeden je vyhrazen pouze pro lety do SSA a druhý terminál funguje pro zbytek světa. V průvodci doporučují začít s odbavením nejméně tři hodiny před odletem, neboť cestujících do Spojených států je každý den mnoho, zvláště po svátkách.

Tři hodiny před odletem se odbavujeme u samoobslužného kiosku a není to bez komplikací, které hravě zvládáme. Zjišťujeme však, že naše letecká společnost American Airlines se chová jako nízkonákladovka. Připlácíme se za kufr a zjišťujeme, že slibované jídlo v letadle je za příplatek. Při odevzdání kufrů se dovídáme, že nás za několik málo minut čeká americká vstupní kontrola, což znamená, že si musíme kufry opět vyzvednout, pronést americkou celnicí a teprve potom je dát k naložení do letadla.

Arubská výstupní kontrola proběhne téměř bez povšimnutí a za dveřmi je jiný svět. Opět rámová kontrola, druhé odevzdání kufrů a slibovaná pasová kontrola. Před tou americkou mám vždy malé obavy, třebaže vždy můj vstup na závislá území pod kontrolou SSA byl hladký. Zjišťuji, že na tom jsou podobně i ostatní. Hned na začátku si nás rozřazují na pasy s vízem a bezvízové.

ESTA nás řadí do druhé řady. Novinkou je samoobslužné pasové odbavení. Do kiosku vložíte biometrický pas, ten si načte vaše údaje, které potvrdíte, naskenujete obličej, necháte si sejmout otisky a když se vše zadaří, vytiskne vám přístroj vstupní lístek i s podobenkou.

Podobenka je velmi důležitá a přístroj si to hlídá. Přede mnou se zřejmě odbavovalo nějaké malé dítě, neboť kamera správně vyhodnotila, že je zaměřená na můj rozkrok a ne obličej. Jednoduchými instrukcemi se mi povedlo nastavit kameru tak, aby snímala obličej. Imigrační úředník to jistě ocení. Sourozenci se odbavují dohromady, musí být tedy u jednoho kiosku, jak zjišťují záhy. Všichni jsme to bez problémů zvládli, jen Marcela obdržela lístek přeškrtnutý se svými údaji. Přesto máme plynule pokračovat k úředníkům.

Čekáme na pokyn a tu se halou ozývá usedavý ženský pláč. Rozhlížíme se a za budkami úředníků vidíme mladou holčinu, která štká. To nám nepřidá. Není však čas otálet, neboť si nás úředníci již volají. Přistupuji, podávám pas a čekám. Naproti mně je pokerová bílá mužská tvář. Neočekávaná otázka na moje bydliště. Přiznávám Prahu, snad tu Pražany nemají v neoblibě. Tvář se roztáhne do typického amerického úsměvu. Praha je krásná, tu znám moc dobře. Divím se, a pokládám otázku já. Role se prohazují a úředník mi odpovídá, že do Čech jezdí často, že má v oblibě Nymburk i Poděbrady. Hned je má nejistota tatam. A v pase je vstupní razítko.

Z nadšení mě vytrhuje lkání oné zadržené dívčiny, neboť si pro ni přišla ozbrojená stráž a odvádí si ji do kanceláří. Zřejmě neoprávněný vstup nebo pašování drog, zvířat, slonoviny či jiný přestupek. Za mnou přicházejí Zuza s Milanem, kteří mají stejný zážitek, a též si povídali o krásách polabských měst. Marcela je odbavená též. Ta však byla u černého úředníka. Ten zkontroloval všechny údaje a vyhodnotil, že kiosek je jen robot a nerozumí tomu. Všechny údaje jsou v pořádku a i Marcela je již v prostoru Spojených států.

Po snídani na letišti nezbývá nic jiného než usednutí do letadla a vydat se napříč Karibikem na Floridu. Náš let do Miami byl hladký a rychlý. Přeletěli jsme území Kuby a po třech hodinách přistáváme uprostřed floridských bažin na velké letiště. Letiště je tak rozlehlé, že při pohybu po terminálu využíváme bezpilotní vláček, který jezdí po střeše terminálu. Už nás nečeká žádná kontrola a po hodině čekání v terminálu se konečně dostáváme do letadla směr Portoriko.

Po přeletu Baham usedáme na ostrov. Ani zde nás nečeká žádná kontrola, neboť lety jsou považované za vnitrostátní. Takže papírově přesun z Aruby do SSA trval pouhých 40 minut, třebaže v reálu to bylo delší.

Perlička na závěr. Společnost nám posunula let na Portoriko na dřívější čas, abychom v Miami příliš dlouho neotáleli. To jsme přivítali s nadšením. Pouze do té doby, než se na Portoriku ukázalo, že nestačili v Miami přeložit můj kufr. Tím je přílet na Portoriko pro mne trochu zakalen. Jsou však odhodlaní mi ho ještě dnes večer doručit, neboť hotel máme v hlavním městě.

Kufr dorazil dalším letem v jedenáct večer, což znamená, že s věcmi se shledám až příští den. Ráno není kufr na hotelu. Recepční zavolala na letiště a ptá se po mém kufru. Po chvilce laskavého tonu přechází na neutrální. A nakonec důrazně jim oznámí, že i když je státní svátek, tak kufr okamžitě na hotel doručí. A jak to domluvila, tak se stalo a já večer po návratu do hotelu vidím stát svůj kufr uprostřed pokoje.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1248x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskuse


To by se v Rusku nestalo, tam by se kufr již nenašel. (z vlastní zkušenosti)
08. 01. 2015, 18:13:41
jan_podany
Jan
Pravdu díte. Z Moskvy už mi kufr cestoval do Prahy se zpožděním. Ale nejhorší to bylo na Svatém Vincenci, neboť na kufr jsme čekali až tři dny.
08. 01. 2015, 23:05:22

Tonca
Sem si rikala,zda vas nekde nevyhostili ci neuveznili, kdyz jsi dlouho nepsal. Jsem rada, ze vse probehlo hladce a I cumadan se Ti vratil:-).
08. 01. 2015, 21:17:59
jan_podany
Jan
Toni, kdepak. Jen pobyt na Portoriku byl nabitý. To víš, na mne to je moc velký ostrov. Jinak však už zdravím a Amerických Panenských ostrovů. A zítra se pokusím dobýt Britské!
08. 01. 2015, 23:06:46

Tonca
Jupiiii Pokorils nepokoritelne a zapovezene:-)
09. 01. 2015, 12:16:14
jan_podany
Jan
Jupí! Razítko v pase z BPO vypadá skvostně!
09. 01. 2015, 23:06:15
tak koukám, že si to pěkně užíváte i beze mne:) na lítání bez kufru už by jsi mohl být zvyklý, ale havárka - to je novinka:) Pozdravuj Donovanovou!! držím palce
09. 01. 2015, 18:06:53
jan_podany
Jan
Zdeni, tak APO a BPO pokořené! P. Donnovanová je v důchodu, ale motaly se tam kolem mě tři podobného ražení, ale nakonec jsem prošel a Američané mi dovolili se i vrátit. Tak bude příspěvek.
09. 01. 2015, 23:05:19

Tonca
Tak to je krasne:-). Mam radost
09. 01. 2015, 23:59:59