HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Kazachstán a Kyrgyzstán 2013  / Je libo informace?

Je libo informace?

Kyrgyzstan

Vytvořeno: 17.07.2013
Autor: JanPodany


Po příletu na kyrgyzské mezinárodní letiště Manas nás vítají na letištní ploše zástupci kyrgyzské armády s americkým kolegou, který se od svých asijských spolubojovníků jasně odlišuje sebevědomým americkým postojem. Jeho přítomnost je nutná, neboť toto letiště využívá armáda strýčka Sama pro mírové mise prováděné na území Afghánistánu. Strach mi nedovolí udělat fotku amerických bombardérů, přesto večer při vyvolávání snímků zjišťuji, že se mi na paměťovou kartu nějakým zázrakem, chcete-li omylem, bojová letadla dostala.

Letiště samo o sobě je moderní, ale na jakékoliv informace skoupé. Naštěstí to zde zachraňuje samozvaný turecký taxikář, který se prezentuje, jako člověk schopný všeho. Nechceme naletět jako neznalí naivní turisté, tak Turka všemožně ignorujeme. Tonda to dotáhl k dokonalosti tím, že v půli jeho nepřetržitého gejzíru ruských slov odchází.

Po podrobné prohlídce docházíme k názoru, že zde vyměníme peníze, ale žádné informace nezískáme. Tak se s Alim, jak se Turek jmenuje, domlouváme na odvozu do vzdáleného Biškeku. Cestrou se dovídáme, že hotely v Biškeku jsou drahé a že nás klidně ubytuje v soukromí. Pohledem na jeho vybydlený Volkswagen Passat s prasklým čelním sklem tuto lákavou nabídku odmítáme. Když nás nenalákal na levné ubytování, nabízí Milanovi, který sedí vpředu, krásnou kyrgyzskou nevěstu. Přestože ani touto nabídkou Milana neohromil, tak nabídku nevěsty mění na nevěstku.

Naštěstí jsme již před naším hotelem a Aliho s jeho neskutečnými průvodcovskými a řidičskými nabídkami posíláme zpět na letiště.

V hotelové recepci nejsou schopni nám poskytnout základní důležité informace, tak vyrážíme do centra Biškeku odhodláni získat cenné informace tam.

Zastavuji několik místních, kteří velice uctivě, avšak kategoricky, na mé prosby o jakoukoliv informaci, nekompromisně odpovídají, že tu nejsou zdejší a že nic nevědí a tudíž nic neřeknou. Pokud oslovím ruské Kyrgyzy, dostává se mi přesných a jasných informací. Nejkrásnější odpověď dostávám od jedné Rusky ve středních letech, kdy na mou otázku: „Kde se nachází pošta, prosím?!“ odpoví naprosto samozřejmě: „Tam, za cvětafónem.“ Rozumím, že pod tímto zvukomalebným ruským slůvkem se skrývá semafor.

Naprosto přesné a jasné informace obdržíme od členů kyrgyzské policie, ale to si laskavě nechám na příští příspěvek.

Korunu získávání informací v Biškeku nasadí mladičký student, který lámanou angličtinou se nás snaží přesvědčit, že bychom si ho měli najmout za překladače a průvodce. Plynulou ruštinou se ho dotazujeme proč? Mladík se nenechá vyvést z míry a špatnou angličtinou nám vysvětluje, že lepšího překladatele neseženeme. Po vyčerpávající anglicko-ruské konverzaci odchází naprosto vyčerpán (také třikrát úplně vyčerpal svou slovní zásobu) s přáním, abychom jeho služby nabízeli i ostatním turistům. Aby neměl úplně černý den, přislíbili jsme mu to. Ale sežeňte v Biškeku nějakého turistu, který by potřeboval tlumočit z angličtiny. Každý turista po nezbytné městské aklimatizaci urychleně zamíří do kyrgyzských hor.

Při večeři Milana jedna nesmělá, ale zřejmě vdavekchtivá, dívčina oslovuje, zda jsme opravdoví Amerikánci. Milan na její hru nepřistupuje a přiznává, že jsme Evropané. To dívčinu odradí, neboť si stále ještě sní svůj sen o americké svatbě.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 2147x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseTonča
Tak to vám to pěkně začíná: nevěsty, nevěstky:-).
17. 07. 2013, 09:03:06
jan_podany
Jan
Toni, jak to ale všechno skončí?
17. 07. 2013, 16:07:46

Tonča
A ještě k té fotce, kde jste všichni. Přijel autobus:-)?
17. 07. 2013, 10:44:30
jan_podany
Jan
Ne, pouze maršrutka. Zato jsme si užili místní všemi smysly. ;)
17. 07. 2013, 16:10:43
Hlavně že jste chlapci v pohodě. Jak vidím, Milan budí zájem, možná by se s ním dalo něco vydělat... myslím finančně, ne vydělat jako vydělat... no.. nic, nic.
17. 07. 2013, 11:34:11
jan_podany
Jan
Zuzi, v pohodě jsme a i nám tu chutná!
17. 07. 2013, 16:14:58
Zdravím všechny a podotýkám, že bychom - v případě, že Milan doveze nevěstu z takové dálky - nechali postavit na zahradě jurtu. Jinak držím palce - ať se bezpečně pohybujete. Máma od Milana.
17. 07. 2013, 12:07:46
jan_podany
Jan
Pohybujeme se bezpečně. Ale dnes jsme navštívili jurtu a řekl bych, že se tam Milanovi nelíbilo!
17. 07. 2013, 16:18:03
No opět rvu smíchy ale podotykam ze bude hůř. Vůbec nechápu proč jste se vydali do takovýhle dzungle. Co tam jako jíte? Semafor se rekne svetafor ale předpokládám ze to soudruzka řekla místním dialektem. Vím jony ze nemáš mobil ale ostatní možna ano tak kdyby cokoli volejte. Na zdejší vzdálenosti jsem od vás kousek:o) Hezkou dovcu
17. 07. 2013, 21:32:56
jan_podany
Jan
Kačenko, moc děkujeme za nabídku. Když bude nejhůře, zavoláme. Pokud se chceš za námi zastavit v Almaty či v Astaně, jsi vítaná. Jsem rád, že už ti dorazil i pohled z Monaka. A abych ti odpověděl, sem jsme se vydali, protože to bylo nejdál, kam jsme na bonusovou letenku ČSA mohli. Pa.
19. 07. 2013, 06:50:11
sorry jeste jednou ja jonasku moc diky za pohled z montecarla, dorazil dnes rano:o) pa
18. 07. 2013, 08:21:22