HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Kazachstán a Kyrgyzstán 2013  / Pivní bar předběžného zadržení

Pivní bar předběžného zadržení

Kyrgyzstan

Vytvořeno: 19.07.2013
Autor: JanPodany


První odpoledne v Biškeku trávíme sháněním poštovních známek. Kdo mě zná, nediví se. Kyrgyzské poštovní známky je možné sehnat pouze na hlavní biškecké poště. Nadšeně opouštíme poštu a vydáváme se podchodem pod hlavní ulicí k CUMu, místnímu obchodnímu domu. Vše se tam dá sehnat, tudíž i pohlednice.

Těsně před vstupem do obchoďáku nám salutují příslušníci kyrgyzské milice. Pomyslím si, zřejmě tu moc turistů nepřebývá, tak vzdávají hold každému, kdo se tu na ulici objeví. Jenže je to jinak.

Pánové velice zdvořilým tónem nás zastaví a chtějí, abychom se legitimovali. Když se jim potvrdí správný úsudek, že nejsme zdejší, ptají se, zda s nimi můžeme jít na vyšetřovnu. Tam se nachází jejich velicí důstojník, který celou operaci „Inostránci“ zpovzdálí řídí.

Odcházíme tedy s nimi, zvláště mají-li naše pasy, k nedaleké úřadovně. Dovnitř můžeme jednotlivě. Zbylí si zatím povídají v družném hovoru venku. Zjišťujeme, že úřadovnu zbudovali v pivním baru. Po dvou minutách vychází Pavel, po dalších dvou minutách Milan, předposlední k výslechu se dostavil Tonda a pak je čas, abych podal vysvětlení i já. Naivně jsem si myslel, že této procedury budu ušetřen, když jsem téměř celou konverzaci s rusky mluvícími Kyrgyzy zajišťoval já.

Uvnitř bylo přítmí a dubové stoly s lavicemi, jak se na slušný pivní bar sluší a patří. Nadiktoval jsem své nacionále a pak to přišlo.

„Kdy jste přijel?“

„Dnes.“

„Proč nemáte registraci?“

„Nepotřebuji ji, neboť jsem přiletěl na mezinárodní letiště Manas.“

„Kde bydlíte?“

„V hotelu.“

„Máte peníze?“

„Ano, somy.“

„Kde máte dolary a eura?“

„Nemám, všechny jsem směnil na letišti za somy.“ To nebyla pravda, ale neříkat pravdu u výslechu se nosí.

Musel jsem z batohu vyndat všechny věci, které velicí důstojník řádně očichal. Když se ujistil, že nejsou cítit po drogách, dal mi poslední kontrolní otázku: „Drogy máte?“ Má záporná odpověď ho uspokojila. Když jsem mu při loučení navrhl, že bychom si udělali společnou fotografii, odmítl to slovy, že to mají zakázané.

Venku zjišťuji, že podobnou procedurou jsme prošli všichni. U Pavla, který není jazykově natolik vybaven a nerozuměl ruskému slovu „fjeťák“, mu velicí důstojník jasně mezinárodním gestem ukazuje, co se za tímto slovem skrývá. I Pavel se přiznal k tomu, že nefetuje.

Možná jsme tuto akci spustili s Tondou, neboť jsme oba po darování krve a v krátkých rukávech jsou vidět naše čerstvé vpichy. Cesta do CUMu je však již volná.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 866x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseTonča
Jj, ať žijí dárci krve. Hned jsou zaměnitelní:-). Dovedu si představit Páju, jak koukal:-). Jestli budete mít každý den takový zážitek, tak je to hezká dovča. Připomíná mi to Montserrat při vstupu:-).
20. 07. 2013, 11:34:40
jan_podany
Jan
Tončo, je to hezká dovolená. Počkej na další příspěvky. V hlavě jsou tři, takže v brzké době je zveřejním. Jinak tady to bylo oproti Montserratu spravedlivé, museli jsme tam všichni. Jinak na krev s námi můžeš až po devítiměsíčí.
20. 07. 2013, 15:25:00

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku