HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Kazachstán a Kyrgyzstán 2013  / Ranní hrátky se štětkou

Ranní hrátky se štětkou

Kazachstán

Vytvořeno: 24.07.2013
Autor: JanPodany


Kazachstán již na první pohled je vyspělejší zemí než sousední Kyrgyzstán. Almaty je čisté město s kvalitním asfaltem v ulicích. Urbanismus je zde na vysokém stupni, tak jsme se všichni těšili do našeho nového dočasného domova.

Trochu mě znepokojovalo, že hotel nese jméno hlavního města. Ubytovali byste se v Brně v hotelu s názvem Praha? Možná ano, ale stejně obava ve mně sílila. Ta se utvrdila i v tom, že hotel nepřijímá kreditní karty.

Když jsme večer dorazili taxíkem na místo, tak rudě svítící neón s nápisem v azbuce ACTAHA byl naším majákem. Překvapivě na recepci byla fronta. To znamená dvě možnosti: a) kvalitní hotel, o který je zájem; b) velmi pomalá recepční. V našem případě platí b).

Výhodou tohoto hotelu je výtah. Díky němu nemusíme táhnout kufry do třetího patra po schodech. Nad námi je ještě jedno patro, ale to je hostům pod vysokou pokutou zapovězeno, neboť tam sídlí kanceláře. Já a Tonda už jsme tam dvakrát byli.

Naše pokoje nejsou velké a sám Tonda, objednavatel, je překvapený, že zrovna naše pokoje na webovou stránku nenafotili. V pokoji je vydýchaný vzduch, ale jinak vybavení odpovídá inzerovaným třem hvězdičkám. Máme velkou barevnou televizi, klimatizaci i ledničku. V příslušenství je i bidet a kombinovaná sprcha.

Když chceme zprovoznit lednici, musíme ji nechat vyvětrat a pořádně vytřít. Když chceme spustit klimatizaci, musím požádat o ovládač na recepci, tam se dovídám, že ovládač je pouze jeden na celé patro, ale máme štěstí, vyhrává ho naše skupina.

Už nás ani nerozhodí, že si musíme povléknout postele sami. Přitom zjišťujeme, že naše matrace jsou již proleželé a že je nezbytné použít prostěradlo.

Ráno po probuzení zjišťujeme další výbavu našeho pokoje. Zašlou nalepenou špínu, pecku od meruňky a vajgl v pokoji pro nekuřáky jsme opravdu nečekali. Když se zaměřím na kovovou pelest, vybavuje se mi úvodní scéna z filmu Slunce, seno, jahody, kdy Venca Konopník odváží Blaženu Škopkovou na motorce do lesa, a tam lepí žvýkačku na vybraný strom, který je těmito žvýkačkami doslova oblepený. To Pavel ve vedlejším pokoji je na tom ještě o poznání hůře, neboť jeho postel se samovolně pohybuje vpřed a vzad. Zřejmě je tento pokoj vyhrazen hodinovým hostům, alespoň rýha v omítce od pelesti by tomu odpovídala.

Přesto toto všechno je to tu báječné. Ráno chci vyvětrat, tak rozhrnu těžký závěs, aby k nám mohlo slunce. Jejda, hodinky se mi asi zastavily, neboť je stále ještě tma. Podrobným zkoumáním zjišťuji, že hodinky jdou, to jen záclona je roky nepraná a netěsnící okno léta nemyté. Oproti Pavlovu pokoji máme částečný výhled na nebe. Oni koukají pouze do paneláku.

Konečně se dostávám po zdlouhavém a nudném popisu pokoje k tomu, na co netrpělivě čekáte, a to ke štětce. Jak jsem již zmínil, na začátku červený neón a platby v hotovosti předurčují samotnou podstatu hotelu. Na záchodě vedle mísy se krčí ona štětka z nadpisu příspěvku. No co, obyčejná záchodová štětka, pomyslíte si. Ale ona to nebyla lecjaká obyčejná štětka. Už i ona pamatuje socialistickou éru Kazachstánu v rámci Sovětského svazu. Už i ona je léty unavená. Když pak po ní chci obvyklý úkon, postaví si hlavu. Respektive ztratí hlavu docela.

Nejdříve nevěřícně zírám na násadu, která mi zbyla v ruce, pak pohledem do mísy zjišťuji, že její hlava odpočívá ve vodní lázni na dně. Mnohými pokusy se mi podaří jakžtakž umístit násadu na své místo a štětku zachránit. Přesto si žádám štětku novou spolehlivou. Naštěstí prázdné pokoje v hotelu jsou odemčené a přístup do nich naprosto volný. Tak jsem nespolehlivou štětku vyměnil za štětku o něco mladší a v lepší kondici.

Kdybyste někdy jeli do Almaty a chtěli se  ubytovat v hotelu Astana, rozhodně si neberte pokoj číslo 410, neboť z něj jsme udělali odkladiště vysloužilých štětek a proviantní zásobovací místo pro náš pokoj, neboť o vynášení koše, měnění použitých ručníků, doplňování toaletního papíru a stlaní si můžeme nechat leda tak zdát.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 2029x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseTonča
Tak koukám, že vaše zážitky jsou čí dál víc úsměvné. Netušila jsem, jak krásně jde popsat ne zcela dobré ubytování:-).
24. 07. 2013, 08:31:39
jan_podany
Jan
Tončo, moc děkuji, ale toto šlo popsat poměrně jednoduše. Oslů na silnici je taky dost, ale tak nějak se vejdou, už se ani při přecházení nebojím, protože chodec je u řidičů v úctě, ne jako doma.
24. 07. 2013, 14:33:00

Tonča
A když koukám na fotky: je tam hodně oslů:-)?
24. 07. 2013, 08:33:24
Zdravím všechny cestovatele. Jen na okraj - hotel Astana/Almaty(hotel) jestli to je ten váš - nemá žádné hodnocení na HolidayCheck, pravděpodovbně budete první (pokud se odhodláte). Zásadní pravidlo zní - hlavně nic nechytit....tak či tak. Provádějte průběžně preventivní opatření, ponevač prevence je to první a na prvním místě. Nic nepodceňovat!
24. 07. 2013, 17:46:16
jan_podany
Jan
Zuzo, neboj, Tonda se už moc těší, až si zhodnotí tento tříhvězdičkový hotel.
24. 07. 2013, 18:26:08

Tonda
Máme ještě jednu "zajímavost" týkající se tohoto hotelu. Hotel inzeruje Wi-Fi připojení, které ale na našem patře nefunguje (o problému vědí až asi měsíc a usilovně na něm pracují). Nám se ale podařilo nachytat signál z patra nad námi. Po několika hodinách zkoumání jsme přišli na to, že nejlepší signál je v naší koupelně (hned vedle již zmíněné štětky) nebo v křesle na chodbě. Tam ovšem překážíme pokojské, které si pak nemá kam odkládat ložní prádlo, které neustále mění v ostatních (prázdných) pokojích na patře. Takže nám nezbývalo nic jiného, než zřídit provizorní kancelář u nás v koupelně, odkud všichni komunikujeme se světem. Chtěl jsem vyrobit i ilustrační fotku, ale Pavel se tomu z nepochopitelného důvodu bránil. Z almatského kanclu zdravím všechny věrné čtenáře blogu! Tonda :-)
24. 07. 2013, 19:26:43
Stejně jste šikovní, jak s tou technikou dokážete. Je to úžasný pokrok v komunikaci. No je vidět studovance! Paní pokojská je důkladná, pravděpodobně mění prádlo i vám, jen si toho nestačíte všííímnout. Jo a buďte rádi, že vám nezabavili inštrumenty počítačový hned na letišti a že vůbec vědí co je wifi - fifi. cestě zdar a technice zvlášť. Zdravím z horké, suché a dusné Prahy.
24. 07. 2013, 22:25:15
jan_podany
Jan
Tondo, Pavlova pověst IT a infomanažera nesmí v kyberprostoru utrpět!
25. 07. 2013, 06:40:26

Tonča
:-) Škoda, že se Pája nenechal vyfotit, jak chytá pakety:-)
25. 07. 2013, 14:21:48

Pavel
Naštěstí to pro mne dost dlouho a hlasitě plánovali, takže jsem jim to překazil :-)
26. 07. 2013, 18:24:13

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku