HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Kazachstán a Kyrgyzstán 2013  / Výletní místo nad Almaty

Výletní místo nad Almaty

Kazachstán

Vytvořeno: 25.07.2013
Autor: JanPodany


Kam se v horkých dnech vydá značná část populace největšího kazašského města? No přece na výletní místo nad městem, které se nazývá Kok Tobe. Dostat se na zelený vršek není nelehký úkol, buď se tam dostanete pravidelnou městskou linkou autobusu 99 nebo zvláštním autobusem a nebo (tuto variantu jsme zvolili my) lanovkou.

Lanovka je v úterý psaná, že jezdí od 18 do 24 hodin, ale paní od lanovky nás ubezpečuje, že pojede dnes už v 15. Tři hodiny strávíme v klidu na obědě a po 15. hodině vidíme, že lanovka je opravdu v provozu a že stejný nápad mělo i dost Almaťanců.

Fronta postupuje poměrně rychle, neboť každá kabinka pojme 20 cestujících. Kabinky jsou v provozu dvě a interval je 15 minut. Cesta k vrcholu je poměrně klidná a my se kocháme pohledem na město a hlavní dominantu hotel Kazachstan.

Na horní stanici jsme coby dup a zjišťujeme, že i Kazaši přejali ruský zvyk zábavních parků v přírodě. Za malý peníz můžeme házet šipkami na nafouknuté balónky, zkusit štěstí na otáčivém kole, nebo si zajezdit na autíčkách. Tyto atrakce míjíme, ale naše kroky nás neomylně zavedou k bobové dráze. Nikdo z nás takovou atrakci nikdy nepodstoupil, tak je na čase s tím něco provést.

První usedám do bobu já. Dostanu instrukce, že není třeba brzdit a ať si to užiji. Bob se rozjíždí zvolna, ale v první klopené zatáčce již nabírá rychlost, po třetí zatáčce pociťuji velké přetížení a zbaběle bob přibrzďuji. Stihnu v té rychlosti se podívat na město pode mnou a je tu další zatáčka. Najednou se u trati objevuje panáček s výzvou, abych brzdil. To už jsem dole. Teď musím vzít bob do teplejch a vyšlapat s ním nahoru? Kdepak! Je tu systém, který mě vytáhne do horní stanice.

Za mnou jel Pavel, Milan a nakonec Tonda. Všichni se chlubí tím, jak se pokochali pohledem na Almaty. Divím se, jak to v té rychlosti stihli. Vysvětlení je prosté, neuposlechli rady provozovatele a od začátku řádně brzdili. Na druhé kolo se mi už nechce, tak se kochám výhledem na město z mnohých vyhlídek.

Na Kok Tobe se nachází i minizoo, kde si prohlížíme kozy, ovce, lamy a drůbež. Velkou atrakcí je sousoší anglické skupiny Beatles. Stále přemýšlíme, co tomu sousoší chybí. Pak na to Pája přijde, je to pátý člen. Iniciativně se doplní ke slavné čtveřici a přidává se i ke zpěvu z reproduktorů.

Ze západu se přibližuje bouřka. Snažíme se fotit blesky, ale nedaří se nám. Potemnělá obloha a poryv větru nás zahánějí na večeři do bytelné jurty. Zde poprvé ochutnávám velbloudí mléko, moje střeva i tento zvláštní nápoj zvládla, za což si zaslouží velký dík.

Po večerní bouřce se v Almaty rozlilo zajímavé světlo, které mě donutilo k focení. Návštěva Kok Tobe se vydařila se vším všudy a my spokojeně zamířili do postelí. Další den je za námi.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1286x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseTonča
Máte zvukový záznam Páji? Já ho ještě nikdy neslyšela zpívat.
25. 07. 2013, 14:37:01

Pavel
Buď ráda, Tončo :-D
25. 07. 2013, 14:44:51

Tonda
My máme své foťáky příliš rády na to, abychom nahrávali Pavlův zpěv. Ale je to něco mezi vytím vlka, hýkáním osla a křičením opic.
25. 07. 2013, 18:03:22
jan_podany
Jan
Toničko, jelikož je Pavel slušně vychovaný, tak vlastně zpíval na playback.´;)
26. 07. 2013, 07:23:28

Tonča
Honzíku a Toníku, děkuji za vysvětlení. Ale přece jen bych živý zpěv od Páji chtěla zažít:).
26. 07. 2013, 08:46:33