HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Lucembursko 2014  / Na návštěvě u velkovévody

Na návštěvě u velkovévody

Lucembursko

Vytvořeno: 30.08.2014
Autor: JanPodany


Pokud je možné navštívit nějakou historickou památku, ať už jde o hrad, zámek či palác, nenechám takovou příležitost promarnit. Když jsem na internetu zjistil, že je možné podívat se do paláce velkovévodů, neváhal jsem a zarezervoval jsem si vstupenku.

Do turistické kanceláře jsem se dostavil 45 minut před samotnou prohlídkou, třebaže v instrukcích stálo, že půlhodina je dostatečná. Jaká to prozíravost! Přede mnou stojí tři lidé z Německa a dohadují se, zda prohlídku za deset minut stihnou. Marně jim obsluha vysvětluje, že na dnešní den je prohlídka v německém jazyce vyprodaná. Musím ocenit, že informaci dostali v němčině. Však němčina je jedním ze tří úředních jazyků Lucemburska. Přesto to se německý pár rozhodl dělat nechápavé a začali nahlas uvažovat, že už to asi tedy v životě neuvidí, atp. Po deseti minutách za stálé přívětivosti a laskavosti turistického úředníka odcházejí.

Předložil jsem pas a po zdvořilých větách ve francouzštině jsem se optal, zda bychom nemohli raději hovořit anglicky. Bylo to možné, a tak mé odbavení se urychlilo a já jsem mohl po minutě odcházet se vstupenkou k zadní bráně paláce.

Ani mě nepřekvapilo, že tam stál neúspěšný německý pár a dožadoval se neoprávněného vstupu. Leč průvodce byl neoblomný. Každá skupina může obsahovat právě a jen pouze 40 členů. Nás se během deseti minut shromáždil plný počet a byli jsme za bránu vpuštěni.

V průjezdu budovy nás čekal bezpečnostní rám a zběžná policejní kontrola. Dostalo se nám upozornění, že ve vnitřních prostorách je zakázáno fotit a natáčet. Také se musíme držet pohromadě, naštěstí ne za ruce, nesedat si na nábytek a hlavně nedávat děti za provazy. Tím se nám představil náš průvodce Jindřich. Na první pohled je poznat, že nejsme Jindrova první skupina, tudíž má již určité zkušenosti s návštěvníky.

V přízemí si prohlížíme vstupní halu a seznamujeme se s historií vládnoucího rodu. Prohlídka je v angličtině a Jindřich mluví pomalu a pěkně vyslovuje. Nemám problém mu rozumět. Jenže rušivý element v podobě dvou malých dětí, ani ne batolat a bohužel ani ne nemluvňat, ztrpčuje soustředění na výklad. Ani mě nepřekvapuje, že se jedná o Rusa a Indku. Zajímavé je, že malá Indka jakmile se ozve, taťka, který ji nosí ve vaku na břichu jako klokan, ji něco špitne a je klid. Zato odrostlejší Rus na sebe upozorňuje celou dobu a nepomáhá náruč ani taťky a ani mamči. Je to prostě zpovykaný spratek. Jenže vina leží na bedrech rodičů. Nemají pro svého potomka žádné pohodlí, tahají ho na rukách a je jasné, že výklad v cizím jazyce je pro malé dítě naprosto nezajímavý. Jindřich je profesionál a nikterak si toho nevšímá.

To už stoupáme po schodišti do prvního patra a já se těším na audienci u jediného velkovévody světa. Na schodišti je však ještě povinná zastávka u dvou nádherných váz ze sibiřského malachitu. V prvním patře si povinně prohlížíme galerii vládnoucího rodu a dozvídáme se, že lucemburská větev je spřízněná s bývalým ruským carem, resp. ruskou carevnou Kateřinou II. To totiž bylo tak. Adolfova první manželka pocházela z rodu Romanovců, jenže … No nemá cenu tu vztahovat na světlo rodinnou historii, neboť každá rodina má právo na svá tajemství.

Po prohlídce prvního patra se s námi Jindřich loučí a děkuje za prohlídku. To už znavená ruská turistka usedá na čalouněný nábytek i se svým velice unaveným a protivným synkem, aby se na závěr od Jindry dověděla, jak cenný potah poctila svou zadnicí a vystavil jí poměrně vysoký účet. Mladá si Jindřicha prohlédla pohledem, který jasně říkal: „Ty toho naděláš, však ty tisíce eur by můj muž tady mohl ihned vytáhnout z peněženky.“

Na můj dotaz, kdy budeme moci pozdravit paní a pána domu, se dovídám, že vládce se svou rodinou tráví léto mimo Lucemburk, a proto je možné palác navštívit. A na závěr jedna perlička. Velkovévodství je konstituční monarchií a to se mimo jiné projevuje tím, že v křídle paláce je umístěn lucemburský parlament a předseda vlády, a to pouze on, může využít spojovací chodbu mezi svou a velkovévodovou pracovnou.

Jelikož jsme se zúčastnili poslední prohlídky a Jindřich opravdu mnoho věděl o každém předmětu na prohlídkové trase a neostýchal se nám o nich vyprávět, protáhla se 45 minutová prohlídka na celou hodinu. Já jsem toho nelitoval.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 434x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku