HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Lucembursko 2014  / Přijela pouť

Přijela pouť

Lucembursko

Vytvořeno: 31.08.2014
Autor: JanPodany


Přijela pouť a lidí houf zaplnil na návsi kdejaký kout. Tak začíná jedna z písní Karla Gotta. A já si na ni vzpomněl při příjezdu do Lucemburku. Na přelomu srpna a září se zde koná již od roku 1340 každoroční pouť, která je spojená s pouťovými atrakcemi a bezmezným hodováním. Tuto tradici založil český král Jan Lucemburský. Předpokládám, že v tamních dobách měla více náboženský charakter. Lucembursko je zemí protestantskou, proto má blíže k Německu než ke katolické Francii, třebaže francouzština byla do roku 1982, než se uzákonila lucemburština (germánský jazyk) úředním jazykem.

Ačkoliv nejsem příznivcem davů a pouťových atrakcí, nemůžu si tuto příležitost nechat ujít. Jedná se opravdu o masovou záležitost, která je v mnohem podobná pražské Matějské pouti, která každoročně kolotoč poutí roztáčí. Jen tak na okraj, je zajímavé, jak se z církevní slavnosti, která spadá do období půstu, stal pravý opak. To je možné snad jen v Čechách. Autobusy zdarma naváží účastníky poutě od lucemburského hlavního nádraží přímo k areálu, který je hned za hradbami středověkého města. Odtud vede čtyřproudá silnice přes nový most do Euročtvrti. Na Schumanově náměstí se nachází velvyslanectví České republiky, ale velvyslanec, stejně jako velkovévoda, se zde zřejmě nenachází, neboť vila působí tichým dojmem. Což na druhé straně náměstí je právě opačně.

Vstup do areálu poutě je zdarma a ihned můj nos dostává na srozuměnou, kde je stánek s opékanými klobásami, kde se točí cukrová vata a kde se vyrábí popcorn. Odevšad zní známé melodie zahraničních umělců, jen tu píseň od Mistra, která mi zní v uších, reálně neslyším. Tu mě lákají na střelnici, hned vedle si mám zkusit vytáhnout štěstí z pouti a nepřeberný výběr atrakcí mě láká na krkolomné zážitky. Jediná atrakce, které neodolám, je obří kolo, které slibuje krásnou vyhlídku. Na tuto atrakci si těším, alespoň si prohlédnu Lucemburk pěkně z výšky. Do gondoly usedám s jednou místní maminkou a jejím synkem a už se pomalu vznášíme vzhůru po kruhové trajektorii. Z nejvyššího bodu je parádní rozhled a vychutnáme si ho nejméně pětkrát.

Abych uctil zakladatele této pouti, nasměroval jsem své další kroky přes park ke katedrále. Ve zdejší kryptě totiž odpočívají kosti Jana Lucemburského. V katedrále panuje náboženské ticho a klid a nejinak je tomu v kryptě. Hrobka je decentně nasvícená a majestátně vystupuje z přítmí. Kdybych byl v Lucemburku poprvé, určitě bych navštívil zdejší kasematy, neboť opevnění města je hodně zajímavé. Při mé druhé návštěvě však kasematy míjím.

Přes říčku Pétrusse, která vytvořila malebné údolí mezi starou a novou částí města se klene mnoho mostů a viaduktů. Nejmalebnější Adolfův most se právě opravuje a je celý zahalen ocelovým brněním lešenářských trubek. Lucemburčané postavili vedle něho most provizorní a odklonili přes něj dopravu, aby nedocházelo k dopravním zácpám. To že je most provizorní není na první pohled poznat, neboť se nejedná o žádnou pontonovou stavbu či o příhradovou mostní konstrukci, jen napojení na hlavní ulice z obou stran je formou esíček, které prozrazují, že tu most při tvorbě uliční sítě nestál.

Pokud máte v hledáčku svých zahraničních cest toto město a říkáte si, že by to mohla být poklidná návštěva, kdy sice máte kolem sebe městský ruch, ale spíše takový maloměstský, pak vězte, že Lucemburk je pro vás jako stvořený. Jen se vyhněte přelomu srpna a září, kdy na tradiční pouť do Lucemburku míří všichni místní a mnoho poutníků z blízkého i vzdáleného okolí.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 381x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů