HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Malta 2015  / Valletta

Valletta

Malta

Vytvořeno: 19.08.2015
Cesta: Malta 2015
Autor: JanPodany


První náš výlet vede do hlavního města tohoto nejmenšího státu Evropské unie. Musíme zjistit, jak zde funguje hromadná doprava. Výpůjčku auta jsme zavrhli z dříve popsaných důvodů. Autobusová doprava má četná spojení, jen proniknout do taje nákupu jízdenek. Automat na zastávce nikterak nefunguje na mé pokusy. Přes internet zjišťujeme, že jízdenky se prodávají u řidiče. Autobus nás veze podél rozeklaného severního pobřeží až k městské bráně. Brána je v moderním slohu a nepřipadá nám, že by citlivě zapadala do starobylých hradeb, kterými je Valletta obehnaná. Město samotné je zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Hned za branou si dopřávám zmrzlinu. Poručím si dva kopečky: lísko-oříškovou a pistáciovou. Slečna zřejmě usoudila, že jsem z jízdy autobusem značně uhřátý a dopřála mi dva kopečky od každé. Co kopečky? Pořádně mi nabrala špachtlí a já měl 40 minut co lízat. Ulicí Republiky, hlavní městskou třídou, jsme došli až k Velmistrovu paláci, ve kterém je umístěno muzeum a zbrojnice. Sídlí zde i maltský prezident. Třebaže Malta je členem Společenství a do roku 1964 byla i britským protektorátem, má od roku 1974 republikové zřízení. Před Velmistrovým palácem hlídkuje čestná stráž. První den jsme palác nenavštívili, ale snad se do něj podíváme v průběhu pobytu. Procházíme starou zástavbou až k Pevnosti sv. Elma. V pevnosti se nachází muzeum s dějinami Malty. Nejdůležitější milníky této pohnuté historie jsou tu zajímavým způsobem zachycené. V pevnosti jsme vydrželi bez mála tři hodiny. Po takové prohlídce jednomu řádně vyhládne. Zastavili jsme se v restauraci Angelica, o které Jamie Olivier tvrdí, že připravuje nejlepšího králíka na celém ostrově. To je výzva! Objednávám si králíka na šampaňském a Zuzance objednávám olihně plněné mečounem a lososem. Udělali jsme dobře. Oba jsme si pochutnali. Vracíme se zpět k autobusovému nádraží, ale ještě si uděláme malou odbočku ke katedrále sv. Jana. Katedrála je bohužel pod lešením. Vynahrazujeme si to před nádherným palácem, který je však veřejnosti nepřístupný, neboť v něm sídlí předseda maltské vlády. Nedaleko od paláce je visutá Horní zahrada Barrakka, ze které je krásný výhled na Velký záliv a Trojměstí na druhé straně. Čas se však nachyluje a je třeba myslet na návrat do našeho města San Ġiljan. Všude na ostrově se domluvíte anglicky, neboť angličtina je druhým úředním jazykem. Ale názvy měst jsou uváděné v maltštině. Shodli jsme se, že jednodenní návštěva Valletty je málo. Musíme se tam ještě vypravit. Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 819x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseMarcela a Honza

Hezké, nezklamali jste v počteníčku i fotodokumentaci.

Zdravíme z deštivé Rovinje, kam jsme před chvílí dorazili, do sluncem zalitého ostava Malta. Toto ještě není naše svatební cesta. Pouze si užíváme našeho malého Honzíka a nabíráme sil na podzimní trip.

19. 08. 2015, 22:58:27
jan_podany
Jan

Díky! Tak si užijte rodinnou dovolenou v Chorvatsku a už hoříme zvědavostí, kam vyrazíte na líbánky vy.

20. 08. 2015, 08:05:06

Květa

Ahoj novomanželata, zdravím na slunnou Maltu, tady je dneska už taky sluníčkově. Užívejte si, papa

20. 08. 2015, 08:04:09
jan_podany
Jan

Díky!

20. 08. 2015, 08:18:12

katka

cus gratuluju a zdravim z mosvky kde prsi a je 14 stupnu ble

v jakym jste hotelu? malta je bozi, kdyz ja tambyla tak tam natacel brad pitt a prosel metr ode mne! urcite pojedete na gozo a mozna si pujcte auto a dojedte si na nejlepsi ryby, ta vesnice se nejak jmenuje s x ale uz jsem zapomnela, da se tam koupat v takovy zatoce kde se dostanes do vody jedine skokem ze skaly ale i ja se odvazila:o)

20. 08. 2015, 09:03:45
jan_podany
Jan

Však už z té ... Moskvy odletíš! Bydlíme v hotelu Argento v St. Julian. Pitta a jiné celebrity oprvadu nehledáme :D Na Gozu a Cominu jsme byli dnes. Už se těším, až to sepíšu. Ryby a mořské plody baštím všude a mám boule za ušima. O tvém maltském skoku vím své ;)

20. 08. 2015, 20:19:29