HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Minsk 2014  / Hostem v Bělorusku

Hostem v Bělorusku

Bělorusko

Vytvořeno: 19.05.2014
Cesta: Minsk 2014
Autor: JanPodany


Tak jsme konečně zde, v Bělorusku. Pasové odbavení probíhá příjemně, vízum nahrazujeme vstupenkou na mistrovství světa v ledním hokeji a už se nám růžoví vstupní razítka v pasech. Projít celnicí a vzhůru do ruchu hlavního města Minsku.

Jenže ouha, běloruská celnice poznala, že nejsme místní a preventivně nás žene se zavazadly k rentgenu. Já jsem zkontrolován ihned, ale Martin se nějak na rentgenu zasekl. Celník z cizích jazyků hovoří pouze rusky, což je fakt, neboť národním jazykem je běloruština, která se od ruštiny v lecčems odlišuje, a Martin ruštinu neovládá. Nabízím se jako tlumočník.

Celník ukazuje na něco podezřelého, ale ze snímku nepoznávám, co se mu nelíbí. Že by to byly Martinovy konzervy s fazolemi? Přece jenom ho tatínek velmi vylekal a Martin se obává, že zde budeme hladovět. Přece jenom mu tatík vylíčil Minsk v hrůzostrašných barvách. Martin jen tak ledabyle odvětí: „To nejsou konzervy! To se mu nelíbí zřejmě boxer nebo nůž, které jsem si s sebou vzal, abych se ubránil.“

Tato hláška mi vykouzlí na obličeji široký úsměv, který mi však vzápětí mrzne, neboť opravdu z batohu vyndává překvapenému celníkovi boxer. Celník jen zalapá po dechu a blábolí něco o chladné zbrani. To v žádném případě nemůžeme do Běloruska dovézt. Však jsme přijeli za sportem a ne do války. Marně mu vysvětluji, že válčit nechceme, že je to jen pro naši bezpečnost. Celník je neoblomný a volá milicionáře, neboť není kompetentní o tomto rozhodnout.

Na milicionáře čekáme asi čtvrt hodiny. Když se přišourá, pozná hned útočnou zbraň a že je to problém. Vyzve nás, abychom ho následovali na služebnu. Cestou všem zaměstnancům i taxikářům, kteří čekají před letištěm na zákazníky, ukazuje, jaký úlovek zadržel a proč nás vede na služebnu. Naštěstí jdeme bez pout a za ním. Zřejmě nás jako hrozbu nevyhodnotil. Martin mi celou cestu vysvětluje, abych mu přeložil, že boxer si vzal na důrazné doporučení svého otce, neboť ten má o něj oprávněný strach, když jede do tak nebezpečné země, kterou Bělorusko bezesporu je.

Na služebně jsme internováni do samostatné místnosti, která je pod dohledem kamer. Za pár okamžiků přichází celé osazenstvo, rozestupuje se tak, aby kamera nemohla snímat, co se bude dít. Jeden z nich v ruce třímá Martinův boxer, další si významně pohrává s obuškem. Začínají šeptat a spiklenecky na nás pokukovat.

Vysvětlují nám, že jsme hrubě porušili běloruské zákony. Proboha, proč do toho zahrnují i mě, když jsem jen tlumočník? Že taková chladná zbraň se užívá pouze k zabíjení a že nás čeká důkladná procedura, která se skládá ze zadržení, čekání na soud, odsouzení. Je s tím hromada papírování, a že to není nic příjemného. Je však druhá možnost, že my sami jsme nic takového do Běloruska nepřivezli, oni nic nenašli a můžeme se klidně rozejít. Popravdě napsáno, tato alternativa nám přijde vhodnější.

Ještě se přesvědčili, že jsme opravdu přijeli na šampionát. Když souhlasně přitakáváme, dostává se nám vysvětlení, že každý, kdo přijel na hokej, je jejich váženým hostem, a proto se k němu jako k hostovi budou chovat. S tím nás propustili a důrazně nás upozornili, že o tom nesmíme nikde mluvit. Naštěstí se to nevztahuje na psaní blogu, aspoň doufám!

Martin oželel svou zbraň a ten, který nás zadržel, nás odvedl ke stanovišti taxi a objednal nám u svého kamaráda odvoz do města. Na můj chabý pokus, že raději pojedeme autobusem, odvětil, že musíme taxíkem, neboť tak budeme pod kontrolou a oni budou mít zaručeno, že o tom na letišti nikomu nebudeme vykládat. My teda nebudeme, ale že se námi chlubil před půl hodinou, to zřejmě zapomněl.

Stejně máme trochu paranoidní pocit, neboť taxikář ví, v kterém bytě bydlíme a přísaháme, že čekal před domem v jiném voze než v taxi (ale byl to stejný typ), kterým nás přivezl. Když se přesvědčil, že jsme se opravdu ubytovali a že vyrážíme do ulic jen tak nalehko, odjel. Snad už napořád.

Vítejte v Bělorusku a buďte nám vzácnými hosty!

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1994x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseBraddy
Ahoj Honzíku. To jsou Teda dramata hned na začátek! Ale tatínkovi rozumím, myslím že boxer bylo ještě to nejmírnější:-) Tak ať se vám tam libi.
20. 05. 2014, 06:48:10
jan_podany
Jan
Pavle, už i Martin naznal, že tatínkovi musí opravit názor na východ Evropy. Inu, obraz vytvářený o této části Evropy je ve vlasti poněkud neúplný. Je to tu fajn a dobře vaří! A těch fontán, to by se ti líbilo.
20. 05. 2014, 16:13:26
Ahoj, hustohusty, pekna detektivka k rannimu caji. Tesim se na dalsi dil. Doufam, ze uz se budete mit jen dobre.
20. 05. 2014, 08:04:58
jan_podany
Jan
Dík, máme se skvěle, jen se občas přežene přeháňka. Dnes večer jdeme na zápas, tak se těším.
20. 05. 2014, 16:14:50
Tak to jste měli kliku, protože nejet tam na hokej, možná Vás fakt sebrali. Tahat s sebou boxer, to je tedy opravdu kardinální hloupost. Mě jednou v Rumunsku zabavili na hranicích vystřelovák (taky blbost, tahat ho s sebou), ale u nože člověk alespoň může říct, že ho nepoužívá jako zbraň, což se u boxeru říct neda... Kromě toho asi málo která země na světě je bezpečnější než Bělorusko...
20. 05. 2014, 08:21:34
jan_podany
Jan
Petře, je to tak. Ale stereotypy dlouho přežívají. A když se někdo bojí o svůj život, ať kvůli násilníkům nebo hladu, zařídí se. Vzpomeň si, když jsi jel do Kolumbie, tak si měl obavy též. Já jsem rád, když vidím, jak se Martinovi mění názor, třebaže hledá, co by se zdejšímu zřízení dalo vytknout. ;)
20. 05. 2014, 16:17:08
Já tedy nemám slov. Normálně lapám po dechu. to jste to ještě ustáli s noblesou. Stát se to mě.... však víš. Kluci, nemůžete jen tak prostě přijet, projít celnicí a zmizet v davu velkoměsta? Alespoň jednou? Přitom vypadáte tak...tak...."nezávadně". Ale snad právě pro to ántré při vstupu se vám cesta vydaří a bude se vám tam líbit. Přeji mnoho již jen pozitivních a klidných zážitků.
20. 05. 2014, 17:49:19
jan_podany
Jan
Zuzi, ani nevíš, jak bych rád postupoval v postsovětských republikách podle tvého návrhu, ale nějak mi to nejde. ;) Však doufám, že jsme se vlastních předsudků vůči Bělorusku zbavili a že si svůj hostovský statut bez problémů vychutnáme!
21. 05. 2014, 06:55:47

Tonča
Opravdu dobrá detektivka:). Cestování plné nezapomenutelných zážitků:).
23. 05. 2014, 13:08:22
jan_podany
Jan
To platilo i při cestě domů. V malém letadle byl zločinec v poutech a s eskortou. Ještě že my s Martinem cestovali svobodně!
24. 05. 2014, 09:17:11
Jonášku, nic proti Martinovi, ale byla to hloupost, slušně řečeno. To si myslil, že si toho nikdo nevšimne? Zvláště, když takovou událost hlídá kdo má nohy a ruce, o mozku nehovořím. Měli jste kliku, oba. Myslím, že by celkem nerozlišovali, kdo je "překladatel", přijeli jste spolu.
24. 05. 2014, 18:33:03
jan_podany
Jan
Sluníčko, myslím si, že Martin už pochopil, že nemá dát na propagandu i rady tatínka, který v Bělorusku nikdy nebyl, ale přesto mu celkem přesvědčivě vysvětlil, že v zemi Lukašenkově chcípne buď na hlad a nebo na mord. Obojí je nesmysl a Martin se o tom přesvědčil. Proto je důležité cestovat a otvírat si obzory poznání a udělat si vlastní obraz a představu.
24. 05. 2014, 19:26:30

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku