HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Monako 2013  / Autohovory

Autohovory

Monako

Vytvořeno: 07.06.2013
Autor: JanPodany


Když si půjčíte auto v autopůjčovně, můžete se spolehnout (většinou), že je v pořádku. Pokud však získáte auto, na které nejste zvyklí, a které se nachází v luxusní třídě, na kterou také nejste zvyklí, můžou se dít věci.

Chvilku váhám, zda mám vůbec tu velkou černou krávu otvírat. Pak mi to nedá a zkouším zámek. V tu chvíli se ozve: „Proč nepoužiješ dálkáč? Nejsem zvyklé, aby mi někdo cpal klíček do dveří!“ Hrkne ve mně. Je tu sice tepleji než v Čechách, ale zas takové vedro není, abych chytil úpal či blouznění.

„To mluvíš ke mně?“ Tážu se opatrně. Hrobové ticho, tak asi opravdu nějaké vjemové halucinace. Otvírám kufr, abych do něj umístil náš cestovní kufr. Tak velké auto a žádný zavazadlový prostor. Proč nemám objednaný sporťák? Tady je sedm sedaček a žádné místo na zavazadla! Snažím se poslední dvě sedačky sklopit, ale nemůžu přijít na mechanismus.

V tom se ozve: „Nejde to, co? No jen se trap!“ Ohlížím se, ale nikde nikdo. Dojdu si pro servisáka, který mi ochotně vysvětlí, jak se sklopí sedačky. Konečně dávám kufr do kufru a snažím se sednout za volant.

„Ach jo! To je zase ňouma. Co to proboha vyvádíš?!“ Oboří se na mne auto. „No co, snažím se nastavit zrcátka, abych viděl a upravit si sedačku!“ Začínám mít toho plné zuby. Zrcátka jsem nastavil poměrně lehce, ale sedačka je pořád zakloněná.

Vyjedu opatrně z parkovacího místa a otvírám dveře mamče. Tu si všimnu, že v autě je navigace. Vždyť byla v doplňkách a já si ji neobjednal! A to s sebou vláčím autoatlas. „Když si myslíš, že tvůj deset let starý autoatlas je lepší než já, tak to daleko nedojedeš!“

Mamča usedá a je poměrně spokojená, protože často v luxusním autě nesedí. Vyrážím ke sjezdu. Výjezd je úzký a do zatáčky. V tu chvíli začne na mne navigace hulákat: „ To nevytočíš, máš málo prostoru! Jé, to bude bouračka. Přijdu o svůj krásný černý lak. Hm, to vysklíš i přední levý světlomet. Teda, ty seš jelito! Zkontrolovali, zda máš vůbec řidičák?“

„Buď v klidu, řidičák jsem měl mnohem dřív, než ty jsi sjelo z pásu!“ Nakonec přesvědčím sebe i auťák, že to se mnou není zas tak hrozné a vyrážíme po Anglické pláži v Nice směrem na Monako.

„Když jsi tak chytrej, pověz mi, musím ve Francii za denního světla svítit?“ Odpovědí je mi ticho. Koneckonců jsem celkem rád, že navigace chvíli mlčí. Ovládání světel jsem našel poměrně rychle, ale nikdo v Nice nesvítí, tak usuzuji, že ve Francii se za dne nesvítí.

Cestou do Monaka projíždíme tunely a já zjišťuji, že světla se rozsvítila sama při vjezdu do tunelu. „Co se divíš, poznám, kdy je třeba svítit.“ Po výjezdu z tunelu chci světla vypnout. Dopravní značka ve francouzštině mě k tomu vyzývá. „Nehrab se mi do toho! Kruť si volantem a světla nech laskavě na mně.“

Další překvapení na mne čekalo, když jsem chtěl za deště setřít skla. Už mě ani neudivilo, když navigace spustila: „Já vím, že prší, ale začnu stírat, až bude na skle dostatek vláhy, přece si nebudu třít gumu na sucho!“

Výsledkem bylo, že já jsem auto pouze startoval, parkoval, řadil automat a dával směrovky. Se vším ostatním si auto poradilo.

Jen ještě malá douška, když jsem jel někde o chlup víc, než bylo povoleno, ozvalo se: „No jak myslíš, ale tady je dovoleno jet pouze 70 km/h a ty tam už teď máš 72 km/h. Pokud v tom budeš pokračovat, určitě si popovídáš s četníky či policisty. Jak chceš, klidně na to šlápni, ale pak neříkej, že jsi nedostal varování!“

Přesto všechno musím říci, že už navečer jsme byli s autem kamarádi. Já mu nezasahoval do světel a stěračů, poslouchal jsem, kam mám jet a jak rychle. A ono se mi odvděčilo tím, že při parkování mě jemně upozorňovalo, že se blíží překážka a mohlo by dojít k neštěstí.

A prodloužený víkend v Monaku a na jihu Francie jsme si s naším Peugeotem 5008 parádně užili a nikdy nás nenechal na holičkách!

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 1142x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskuse


hezky napsané, moc se mi to líbí :)
10. 06. 2013, 14:29:09
jan_podany
Jan
Tončo, děkuji. Nápad jsem ale nedokázal plně realizovat :(
10. 06. 2013, 14:58:30
Suprový!!!!
17. 07. 2013, 07:39:36
jan_podany
Jan
Alenko, moc děkuji!
25. 07. 2013, 06:46:04