HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Monako 2013  / V botanické zahradě

V botanické zahradě

Monako

Vytvořeno: 11.06.2013
Autor: JanPodany


Botanická zahrada se nachází nad monackým městem Fontivielle, které vzniklo zasypáváním moře a nadále se rozrůstá, při hranici s Francií. Dostat se sem je možné systémem veřejných výtahů, které jsou čisté a zadarmo, nebo pravidelnou autobusovou linkou číslo 2, která spojuje hlavní město Monako s botanickou zahradou.

Systém veřejných výtahů je pro mne naprosto nepochopitelný, tak jsme vzali zavděk autobusem, který nám jel od hotelu. Na zastávce je automat na jízdenky, který přijímá mince, bankovky i platební karty. Když nakoupíte jízdní doklady v automatu, vyjde vás cesta na 1,50 €. Pokud nakoupíte až u řidiče, musíte si 50 evrocentů připlatit.

Autobus nás dovezl před vchod do zahrady. Vstupné je 7,20 € a senioři nemají žádnou slevu. Z teras zahrady je krásný rozhled na města Monako, Monte-Carlo, Fontivielle, La Colle i La Condamine. Třebaže se jedná o souvislou městskou zástavbu.

Příjemné na prohlídce je to, že vstup je v nejvyšší části zahrady. Všechny cesty vedou dolů po strmém srázu. Nejvíce se zde daří sukulentům a kaktusům, avšak zastoupena je i středomořská flóra. Po srázu vede více stezek, ale všechny vás dovedou k podzemní atrakci této botanické zahrady. Tou je jeskyně. Před jeskyní je postavené odpočívadlo, neboť vstup do nitra hory, vlastně i celého knížectví, je možný pouze s průvodcem. Prohlídka má trvat 40 minut. Tato jeskyně je zajímavá tím, že v ní není žádný život a je to jediná jeskyně, kde je tepleji než venku.

Průvodkyní je nám mladá půvabná dívčina, která vládne jazykem francouzským i anglickým. Česky ještě neumí, ale to jsme jí prominuli. S námi do útrob scházejí ještě dva mladíci z Kanady. Pocházejí z Québecu, takže jim nedělá problém ani jeden z jazyků. Přesto dostáváme informace ve francouzštině a následně v angličtině. Co pochytám a pochopím, překládám mamče do češtiny.

Při vchodu nás potkává ředitel monackého antropologického muzea a dostáváme dlouhou zajímavou přednášku o jeskyni a jejím významu pro antropologii monackého území. Přednáška je ve francouzštině a ujišťuji průvodkyni, že mi ji nemusí tlumočit do angličtiny.

O jeskyni dlouho nikdo nevěděl, nevznikla působením moře. Za knížete Alberta I. se o ní soudilo, že je jen malou bezvýznamnou dírou do skály – pravěkou jeskyni, kde se našli kosterní pozůstatky. Až v roce 1946 pomocí dynamitu provedli odstřel vstupu a objevili systém krápníkových jeskyní. Nahromaděný plyn však způsobil otřes celou jeskyní. Zpřístupnění jeskyně trvalo 4 roky a šlo o velmi náročnou fyzickou práci.

Třebaže je zakázáno krápníky fotit, dostáváme svolení, protože slibujeme, že nepoužijeme blesky. Taky není proč fotit s bleskem, světla je tam dost. Jeskyně má své stalaktity, stalagmity i stalagnáty. Je důležitou zásobárnou pitné vody pro Monako.

Zpáteční výstup je poměrně náročný, ale dá se zvládnout. Prohlídka nakonec trvala víc než hodinu, protože průvodkyně se snažila nám vše popsat a vysvětlit. A jak sama sdělila, skupina se 4 lidmi je příjemnější než hlídat 50 návštěvníků.

Dokonce nám svolila se krápníků dotknout a i si na ně zahrát. Konce pevných krápníků jsou krásně znělé. Dostali jsme možnost vyzkoušet i akustiku největší jeskyně, ale nikdo jsme toho nevyužili, neboť jsme nechtěli, aby se krápníková výzdoba poničila.

Po hodince vystoupáme opět na světlo a máme štěstí. Zrovna sestupuje do jeskyně průvodce s asi 20 návštěvníky.

V zahradě je možné si prohlédnout i antropologické muzeum, které založil výše zmíněný kníže Albert I., ale pokud toto místo minete, o nic nepříjdete.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 808x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

DiskuseTonča
V Monaku jsem byla 2x, ale v botanicke zahrade nikdy. Se tam budu muset znovu vypravit.
11. 06. 2013, 15:09:12
jan_podany
Jan
Toni, vřele doporučuji. Krásný výhled na Monako a pokud se ti líbí kytičky, budeš spokojená.
12. 06. 2013, 07:10:22