HedvabnaStezka.cz Pohora.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

JanPodany

(Jan Podaný)

ZEMĚ S NEJVÍCE BLOGY

Nacházíte se:  blog  /  JanPodany  /  Tichomoří 2013/2014  / Jak jsme nespali aneb Cestování s Korejci na druhou stranu světa

Jak jsme nespali aneb Cestování s Korejci na druhou stranu světa

Jižní Korea

Vytvořeno: 29.12.2013
Autor: JanPodany


Rok se s rokem sešel a nezbylo nám než opět zavítat do přátelského slunného Tichomoří. Tentokrát se naše trojice rozrostla ještě o Milanovu sestru Zuzku. Takže jsme na letošní putování Pacifikem čtyři: Zuzka, Pavel, Milan a já.

Korean Air je již osvědčená letecká společnost pro cesty z Evropy a letiště Incheon poskytuje prvotřídní zázemí pro cestovatele, kteří tam čekají na návazný let. Tentokrát jsme si naplánovali prozkoumat ostrovy Mikronésie, což již podle názvu značí, že se jedná o prťavé tečky na velkém globusu světa, a že tyto tečky nejsou ani vidět. Korejci nám nabídli let na americký ostrov Guam s přestupem v Koreji.

Ani nevím proč, ale povedlo se mi vybrat let, který ze Soulu nesměřuje přímo na Guam, ale má technickou zastávku v japonské Ósace. Když jsme Zuzku přibrali do naší společnosti, zjistili jsme, že k našim zakoupeným letenkám je problém dokoupit ještě jednu. Nejdříve Korejci náš let už vůbec nenabízeli a vypadalo to, že Zuzka na nás na ostrově bude hodinku čekat, nebo měla možnost cestovat pouze přímým spojem. Nakonec se ukázalo, a pro Zuzku to bylo lepší, že může letět s námi, ale za větší peníz než my.

Rozdíl ceny se ukázal při samotném letu, kdy my jsme se tísnili v ekonomické třídě, ale Zuzka si užívala prestižního pohodlí v sedačkoposteli. Tím její výhodářství neskončilo, neboť v Koreji i v Japonsku měla vstup do letištního salónku, kde se mohla regenerovat. Nutno podotknout, že jsme z jejích výhod těžili i my. Pominu-li přinesené banány a vodu, kterou nám přinesla, musím zmínit, že jsme jako skupinka měli přednostní odbavení kufrů i nás samotných při nástupech do letadla.

Už na letišti, kdy nám vážili kufr, se ukázalo, že Zuzčin má lehkou nadváhu, a to přesně o dvě desetiny kilogramu, což se odbylo mávnutím ruky. Co však se neodbylo, byly americké náležitosti. Ten den jsme byli jediní, kteří cestovali na Guam z Prahy, a kolegiální personál neskrýval radost nad tím, že tu „guamskou“ partičku vyfasovala jejich nejmladší spolupracovnice. Po dvaceti minutách vyplňování všech náležitostí nás s profesionálním úsměvem odbavila a popřála nám šťastnou cestu s dovětkem, že ještě není vůbec jisté, že nás Američané na ostrov pustí. Museli jsme se jí hodně zarýt pod kůži, neboť při nástupu Pavla zdravila jako starého (což vlastně je) známého (což Pavel známý je též) a důvěrně jej oslovovala příjmením.

Let z Prahy trvá přes deset hodin a nám se povedlo si zabrat každý pro sebe celou dvojici sedadel. Jen naši sourozenci toho nevyužili a tísnili se v letu přes nekonečnou Sibiř bok po boku.

V Koreji jsme se setkali s přísnými bezpečnostními předpisy. Česká voda, kterou si sourozenci koupili na letišti Václava Havla, zabalená v originálních igelitkách, byla v Koreji přebalená do větších korejských igelitek.

Z Koreje do Japonska byl let plný tak, že jsme byli rádi, že máme místa k sezení. Jediné, co nás hřálo u srdce, bylo to, že všichni vyplňují japonské formuláře. To znamená, že na Guam z Ósaky poletíme úplně sami. Zuzka si užije svou prestižní třídu a my celý velký letoun budeme mít sami pro sebe.

Po výstupu v Ósace se nás ujala milá Japonka a vysvětlila nám, že my jediní čtyři budeme podléhat tranzitnímu odbavení. Všichni jsme museli zase přes kontrolní rám a hle, dvakrát zabalená česká voda je nepřípustná. Nesmí s námi cestovat na Guam, neboť pro Američany je to velké nebezpečí. Tak Zuzka s Milanem si dávají do nosu, neboť vypití na japonské půdě je jim umožněno. Poté je Zuzka odvedena do salónku k masážní proceduře a my jsme rovnou vedeni na odbavení k bráně. Tam nám padá čelist, neboť technická zastávka je ve skutečnosti regulérní mezipřistání a Korejci se mění za Japonce a vidina prázdného letadla bere za své.

Po příletu na Guam spatřujeme letadlo, které startovalo z Incheonu o něco později, ale přímým letem nás předstihlo. Hala je plná lidí ze dvou letadel a fronty k imigračním úředníkům jsou nekonečné. Naše nevyspání a únava se na nás hodně podepisují, přesto jsme vstupní formulář vyplnili bezchybně. Děkuji osudu, že jsme si zařídili ESTA, neboť k tomuto okénku je nás nejméně. Sice tomu nerozumím, neboť Japonsko i Jižní Korea mají bezvízový styk se Spojenými státy americkými (dále jen SSA) stejně jako my, přesto zřejmě cestují na bezvízový styk guamský, který předcházel zavedení amerického standardu, nebo mají platná americká víza, což je pro ně nevýhodné. Předkontrolou úřednice zjišťuje, že nemají tu pravou americkou ESTA a z naší fronty je posílá do toho přelidněného davu.

Úředníci nám sejmou otisky prstů i oční duhovku, prohodí pár nezbytných otázek a vpouští nás rychle a bezproblémově na organizované nezačleněné území SSA, kterým mikronéský ostrov Guam je. A pak už honem do postelí, abychom dohnali spánkový deficit.

Na závěr mi dovolte jednu osobní poznámku. Při letu nad Sibiří jsme prolétávali značnými turbulencemi a při jednom takovém skoku se mi korejská stevardka posadila na klín. Možná to bylo turbulencí, možná mou přirozenou nonšalancí, prostě se neudržela a hopsla na mne. Zrudla, omlouvala se, ale já gentlemansky odvětil, že se nic nestalo, neboť při tomto kontaktu jsem plně pochopil rčení „je to o prsa korejské ženy“.

Vytvořil: JanPodany   Zobrazeno: 2385x.

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

Diskuse


Zpráva je opravdu moc zajímavá a pěkná. Předpokládám,že budu pravidelně sledovat putování po Mikronesii, která provádí čtveřice cestovatelů(i když čerstvá cestovatelka je zřejmě zpočátku mimo). Přeji hodně zdaru a málo malérů.Moc všechny zdraví Jarmila Kovaříková
29. 12. 2013, 13:05:32
jan_podany
Jan
Děkujeme, ale popravdě nikdo tu není mimo a zvládáme to všichni dobře, třebaže je vysoká vlhkost. Malérům se snažíme vyhýbat, tak to bude dobré.
30. 12. 2013, 14:24:21
Ahojte cestovatele dekuji pekne sem si pocetla. Jelikoz uz mám odted dovcu na neurčito budu sledovat. Závidím jen trosku bo naštěstí vlivem blazniveho počasí v Evropě i ve světe ta prava zima jeste nedorazila. No a doufám ze budou i fotecky. Pa kacka
29. 12. 2013, 13:51:52
jan_podany
Jan
Kačko, doufám, že je ti dobře. Buď ráda, že ty pověstné ruské zimy ještě nepřišly. Do Prahy má dorazit mráz na konci ledna, až se vrátíme. Brrr. Fotím, co karta stíhá, takže k příštímu příspěvku už budou snad zajímavější fotky.
30. 12. 2013, 14:28:30
moc hezký povídání,čtivé,teším se na další i s fotkami tak jako tomu bylo u Vašich předchozích výprav.to,že sourozenci Kovaříkovi sdíleli jen dvousedačku ukázalo, že i Zuza dokáže být skromná a nemusí být jen v bussines class .už se nemohu dočkat dalšího sdělení,hezkou noc mp
29. 12. 2013, 14:36:01
jan_podany
Jan
Díky, potvrzuji, že Zuza skromná je. ;) A další příspěvek snad bude brzy.
30. 12. 2013, 14:30:57
Pěkné, Jonášku. Přeji šťastnou cestu a báječný pobyt. Jen mi prosím Tě vysvětli, koho, že to ta úřednice u okénka ESTA odeslala od toho ESTA okénka? ;O) Krásné dny. Sunnies
29. 12. 2013, 18:35:02
jan_podany
Jan
Díky Sluníčko. Imigrační vyhazovala ty Japonce a Korejce, kteří neměli tu "pravou" ESTu, tj. pro celé území SSA (vyjma Americké Samoy). On totiž existuje paralelně ještě bezvízový program pouze pro Guam a Severní Mariany, který není totožný s tím celoamerickým. A ti, kteří cestovali v rámci tohoto (tj. nezaplatili 14 USD), museli do fronty pro ostatní turisty.
30. 12. 2013, 14:35:36
Hezky, hezky, hezky... Moc si to užijte:-) Alena
29. 12. 2013, 21:21:17
jan_podany
Jan
Alenko, děkujeme.
30. 12. 2013, 14:36:54
Moc zdravím cestovatele, zvláště Zuzku. Krásný popis cesty :-) Bohaté a jen dobré zážitky Marcela
30. 12. 2013, 20:19:22
Díky, díky za příspěvek. Krásný teplý ostrov.Hezký Nový i nový rok.
31. 12. 2013, 01:13:18
Ahoj cestovatelé, děkujeme za zprávy a přejeme krásný pobyt. Zuzi prima, že jsi neželela peněz - vždyt od toho jsou :) snad se cestovalo lépe v postelosedačce a s banánky a masáž prima. jakého jsou tam vyznání či náboženský směr? tak zatím ahoj , zdraví vsichni Lenkovi a táta Pepa
30. 12. 2013, 21:13:16
Křesťané různého vyznání. Jinak cestování v bussines mě hodně bavilo a nebyla to polosedačka, regulérně jsem si mohla sedačku položit úplně naležato, bylo vidět že si takového klienta považují, no a podělit se se skupinou, kterou jsem nechala solidárně napsat na mě jsem považovala za samozřejmost.Díky za příspěvek.
31. 12. 2013, 01:26:24

ségra
Milý bratře, přeji pěkné cestování a plno zážitků. Závidím jen středně, snad až Sára nabude trochu rozumu, zase se někam také vypravíme. Jo a těším se na pohled! :)
01. 01. 2014, 20:50:53
jan_podany
Jan
Ahoj Šárko, přeji celé rodince vše dobré v roce 2014 a na pohled se už můžeš těšit!
01. 01. 2014, 22:41:49

Obrázky příspěvku


Galerie příspěvku